طالبان صدای ترکمنستان را در آورد

کدخبر: ۶۳۳۳۶۸
اقتصادنیوز: وزارت خارجه ترکمنستان از برگزاری نشستی با هیئتی از طالبان درباره منابع آبی خبر داد.
طالبان صدای ترکمنستان را در آورد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت خارجه ترکمنستان در بیانیه‌ای اظهارداشت با هیئتی از طالبان در عشق‌آباد درباره چگونگی استفاده از منابع آبی دیدار و گفتگو صورت گرفت.

این بیانیه خاطرنشان کرد در این نشست از هیئت طالبان خواسته شد تا افغانستان بر اساس حقوق بین‌الملل از منابع آبی استفاده کند.

این بیانیه درحالی منتشر می‌شود که مردادماه سال جاری رؤسای جمهور کشورهای تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در نشستی اضطراری درباره پیامدهای احداث کانال «قوش‌تپه» در افغانستان گفتگو کرده بودند.

خبر مرتبط
درخواست مهم «حامد کرزی» از طالبان درباره تحصیل دختران

اقتصادنیوز: حامد کرزی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان از طالبان خواست تا درب‌های مدارس و دانشگاه‌ها را به‌ روی دختران بازگشایی کنند.

این سه کشور توسط آمودریا، رودخانه‌ای که بیشتر مرز آسیای مرکزی با همسایه جنوبی افغانستان را نیز مشخص می‌کند، به هم متصل می‌شوند. ده‌ها سال است که آسیای مرکزی از آب آمودریا برای مقاصد کشاورزی بهره می‌برد اما برای اولین بار، افغانستان نیز قصد دارد همین کار را انجام دهد.

خبر مرتبط
خداحافظی طالبان با عملیات انتحاری؟/ این گردان‌ها منحل شدند

اقتصادنیوز: حکومت سرپرست افغانستان امروز( چهارشنبه) از انحلال گردان‌های استشهادی این گروه خبر داد.

پیش از این نیز «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان در واکنش به نگرانی‌های ازبکستان گفته بود: «یک قطره آب را از کشور‌های دیگر نمی‌گیریم و نیاز نداریم و نمی‌خواهیم که بگیریم. پس هیچ کشوری ان‌شاءالله نگرانی نداشته باشد. با کشور ازبکستان نیز روابط بسیار دوستانه و خوبی داریم. و باور ما این است که آن‌ها طرفدار آبادی و استقلال افغانستان هستند و در این راستا با ما همکاری می‌کنند».

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی