اتحادیه اروپا همه کارکنان دیپلماتیک خود را از هائیتی خارج کرد

کدخبر: ۶۳۴۰۵۸
اقتصادنیوز: اتحادیه اروپا با توجه به وخامت اوضاع امنیتی در هائیتی اعلام کرد که همه کارکنان دیپلماتیک خود را از این کشور خارج و آنها را به مکان امنی منتقل کرده است.
اتحادیه اروپا همه کارکنان دیپلماتیک خود را از هائیتی خارج کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، به دلیل "وخامت چشمگیر وضعیت امنیتی"، اتحادیه اروپا همه کارمندان خود را ازهائیتی خارج و به مکانی امن آورده است. خشونت ها در این کشور کارائیب در غیاب آریل هنری، نخست وزیراین کشور که در سفری خارج از این کشور در کنیا بود، تشدید شد.

روزنامه «دی ولت» آلمان گزارش داد، گروه‌های تبهکار و شورشی در هائیتی از 29 فوریه تاکنون تهاجم خود را برای سرنگونی دولت فعلی این کشور آغاز کرده و در همین راستا بسیاری از ایستگاه های پلیس، زندان ها و بیمارستان ها را غارت کرده و قصد تصرف مکان های استراتژیک مانند بنادر و فرودگاه ها را دارند.

گزارش ها حاکی از آن است که این تبهکاران مقر وزارت کشور را که پس از زمین لرزه مهیب سال 2010 ساخته شده بود، به آتش کشیده و پیش از عقب رانده شدن توسط نیروهای ارتش، کاخ ریاست جمهوری را نیز آتش زدند.

شرایط امنیتی در هائیتی از زمان به قدرت رسیدن آریل هنری در سال 2021، رو به وخامت گذاشته و از آن زمان تاکنون باندهای تبهکار که هزینه های خود را از راه آدم ربایی، قاچاق مواد مخدر و اخاذی بدست می آورند، کنترل بیش از 80 درصد شهر پورتوپرنس را در دست گرفته‌اند.

باندهای مسلح روزها به ایستگاه های پلیس، زندان ها و دادگاه ها در هائیتی حمله کرده و اکنون بیشتر پورتو پرنس پایتخت و همچنین خیابان های متعددی در بقیه کشور را تحت کنترل دارند. بنابراین اتحادیه اروپا اکنون تمامی کارکنان دیپلماتیک خود را از هائیتی خارج کرده است.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل گفت که این ها به مکان امن تری خارج از این کشور کارائیب منتقل شده اند. او این اقدام را با "وخامت چشمگیر وضعیت امنیتی" در این کشور توجیه کرد.

این سخنگوی اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا به شدت نگران تحولات هائیتی در چند روز گذشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان هم گفت: با توجه به تشدید خشونت ها در هائیتی، سفیر آلمان و نماینده دائم این کشور در پورتوپرنس، پایتخت روز یکشنبه این کشور را ترک کرده اند. آنها اکنون تا اطلاع ثانوی از کشور همسایه کار می کنند.

ایالات متحده آمریکا هم پیشتر از خروج کارکنان این کشور از سفارت خود در پورتو پرنس خبر داده بود. علاوه بر این، اقدامات برای حفاظت از ساختمان سفارت تقویت شد. وزارت امور خارجه آمریکا گفت سفارت فعالیت های خود را محدود می کند اما باز خواهد ماند.

خشونت ها در هائیتی در غیاب آریل هنری، نخست وزیر هائیتی، در حالی که او در سفری خارج از کشور در کنیا بود، تشدید شد. باندهای مسلح در این کشور خواهان استعفای هنری هستند که در واقع قرار بود در اوایل فوریه از سمت خود کناره گیری کند. در عوض، در پایان فوریه، هنری با مخالفان موافقت کرد که تا زمان برگزاری انتخابات جدید «در عرض دوازده ماه» با هم حکومت کنند.

به گفته اتحادیه پلیس هائیتی، افراد مسلح روز جمعه به کاخ ریاست جمهوری و مقر پلیس در پورتو پرنس حمله کردند. بنابراین چندین مهاجم کشته شدند.

هائیتی سال‌ها است که در یک بحران جدی قرار داشته است که نه تنها شامل خشونت باندها، بلکه بی‌ثباتی سیاسی و مشکلات اقتصادی نیز می‌شود. بر اساس گزارش سازمان ملل، تعداد افرادی که در این کشور به کمک های بشردوستانه نیاز دارند تنها در پنج سال گذشته دو برابر شده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید