ارمنستان، به روسیه پشت کرد / یک توافق امنیتی لغو شد

کدخبر: ۶۳۴۴۸۶
اقتصادنیوز : نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرد که ارمنستان توافق حفاظت با گاردهای مرزی روسیه را که در فرودگاه اصلی ارمنستان مستقر هستند از اول اوت لغو می‌کند.
ارمنستان، به روسیه پشت کرد / یک توافق امنیتی لغو شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا ،  دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین این اقدام را تایید کرد که به نظر نشانه‌ای از کاهش اتکای ارمنستان به روسیه است.

به نقل از شبکه خبری آلمان، پسکوف بدون ذکر جزئیات گفت: با وجود اعلام نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان در لغو توافق امنیتی با گارد مرزی روسیه در فرودگاه اصلی ارمنستان، تماس‌ها بین دو کشور در بقیه سطوح ادامه دارد.

خبر مرتبط
تصمیم مهم نظامی ارمنستان/ پاشینیان سازمان پیمان امنیت جمعی را تحریم کرد

اقتصادنیوز: نخست وزیر ارمنستان گفت ایروان در نشست‌های ائتلاف نظامی شرکت نخواهد کرد.

بر اساس توافق دوجانبه، نیروهای روسی از زمان فروپاشی شوروی در ۱۹۹۲ با هدف حفاظت از مسیر تامین تجهیزات و لجستیک برای نیروهای روسیه در ارمنستان در فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس در غرب ایروان حضور داشته‌اند.

«آرمن گریگوریان»، دبیر شورای امنیت ارمنستان اخیرا گفته بود، اکنون ظرفیت‌های امنیتی خود را توسعه داده و این کشور می‌تواند از فرودگاهش حفاظت کند. وی افزود: نقل و انتقالات نظامی روسیه نیز در این فرودگاه به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش داشته است.

نخست‌وزیر ارمنستان نیز گفت، باید به این مساله بجای تکنیکی، سیاسی یا ژئوپلیتیکی نگریسته شود. روابط بین ارمنستان و روسیه کاهش یافته است. ایروان از این بابت ناراضی است که وقتی جمهوری آذربایجان دوباره قره‌باغ را به کنترل خود درآورد، مسکو حمایت وعده داده شده را به ارمنستان پیشنهاد نکرد.

ارمنستان که با ترکیه و جمهوری آذربایجان روابط خصمانه دارد، به دنبال شرکای امنیتی جدید در غرب مانند فرانسه است. همچنین ایروان دیگر عضو فعالی در سازمان پیمان امنیتی جمعی نیست که روسیه در آن در راس است.

پاشینیان گفت، این ائتلاف هرگز نتوانسته توضیح دهد که در ارمنستان چه چیزی را می‌خواهد بر عهده بگیرد.

نخست‌وزیر ارمنستان خاطرنشان کرد: این ائتلاف می‌خواست نیروهایش را فقط به عنوان ناظران بی‌طرف در واکنش به درخواست کمک ارمنستان در ۲۰۲۰ و در مواجهه با حملات از سوی جمهوری آذربایجان اعزام کند. ما از این ائتلاف خارج می‌شویم اما زمانش مشخص نیست.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید