جزئیات تازه از تفاهمات عراق و ترکیه/ اردوغان پس از ماه رمضان به بغداد می‌رود

کدخبر: ۶۳۵۳۳۹
اقتصادنیوز: دو کشور ترکیه و عراق مقدمات سفر رئیس جمهور ترکیه به عراق بعد از ماه مبارک رمضان را فراهم کردند.
جزئیات تازه از تفاهمات عراق و ترکیه/ اردوغان پس از ماه رمضان به بغداد می‌رود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، روز پنج‌شنبه هیئت بلندپایه ترکیه‌ای به ریاست «هاکان فیدان» وزیر خارجه ترکیه با حضور یاشار گولر، وزیر دفاع و ابراهیم کالن، رئیس سرویس اطلاعات ترکیه وارد بغداد شد.

طبق گزارش میدل ایست نیوز، طرفین با انتشار بیانیه مشترکی تاکید کردند که در این مذاکرات «مواضع مشترک در قبال تحولات منطقه‌ای و چالش‌ها در روابط دوجانبه» و «تدارکات جاری برای سفر رئیس جمهور ترکیه به بغداد بعد از ماه مبارک رمضان که قرار است جهشی بزرگ در سطح روابط ۲ کشور باشد» بررسی شد.

این بیانیه افزود که ۲ طرف توافق کردند که تلاش برای رسیدن به تدوین یادداشت تفاهم ایجاد چارچوبی برای ابعاد گوناگون روابط افزایش یابد و کمیته‌های دائم مشترکی که به صورت تخصصی در عرصه مبارزه با تروریسم، بازرگانی، کشاورزی، انرژی، آب، بهداشت و حمل و نقل فعالیت کنند، تشکیل شود.

خبر مرتبط
پایگاه های مرزی مخالفان ایران تحت کنترل عراق

اقتصادنیوز: وزیر کشور عراق از تسلط نیروهای این کشور بر پایگاه‌های مرزی تروریست‌های تجزیه‌طلب خبر داد.

در این بیانیه آمده که طرفین بر اهمیت حفظ یکپارچگی سیاسی و حاکمیت ارضی عراق تاکید کردند و حزب کارگران کردستان را تهدید امنیتی برای عراق و ترکیه و حضور آن را خلاف قانون اساسی عراق دانستند و اقدامات لازم برای مقابله با این گروه را بررسی کردند.

خبر مرتبط
افشای پشت پرده مذاکرات خروج نظامیان آمریکا از عراق

اقتصادنیوز: به گفته منابع آگاه در بغداد طرف‌های عراقی و آمریکایی قرار است با محوریت آینده حضور نیروهای ائتلاف آمریکایی در نیمه دوم ماه مارس نشست جدیدی برگزار کنند .

این هیئت با هیئتی عراق به ریاست فؤاد حسین، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه و با حضور وزیر دفاع و مشاور امنیت ملی و رئیس سازمان الحشد الشعبی تشکیل جلسه داد.

به گفته یک منبع سیاسی عراقی، ترکیه امیدوار است «که عراق به اقدامات میدانی برای مقابله با پ.ک.ک. و پایان دادن به خطرات آن برای هر ۲ کشور» دست زند.

این منبع در گفت‌وگو با «العربی الجدید» افزود: «مقامات عراقی قول داده‌اند سازوکارهای جدید اقدام نظامی با هماهنگی دولت اقلیم کردستان عراق را بررسی کنند» زیرا حزب کارگران کردستان به دلیل ایجاد مانع در پروژه‌ها و توافقات بین بغداد و اربیل، از جمله توافق برای عادی سازی اوضاع در سنجار، در شمال عراق، به تهدیدی برای بغداد تبدیل شده است.

این منابع تاکید کردند: چالش‌هایی که ممکن است با هرگونه توافق بین آنکارا و بغداد مواجه شود، حمایت برخی از گروه‌های مسلح از مواضع حزب کارگران کردستان و تثبیت آن در مناطق سنجار و کوه‌های شمال کشور است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه عراق در بغداد نیز به «العربی الجدید» گفت: «آنکارا می‌خواهد با پایان یافتن زمستان در منطقه و آغاز تابستان عملیات نظامی گسترده‌ای را برای ضربه زدن به حزب کارگران در پایگاه‌هایش در شمال عراق انجام دهد.»

وی با اشاره به اینکه ترکیه در پی ایجاد منطقه حائل امنیتی با عراق در مناطقی است که حزب کارگران در آن حضور دارد و در این باره به عراق پیشنهاد داده که در حمله مشارکت کند و به حضور نیروهای پ.ک.ک. پایان دهد و در عوض ترکیه به حاکمیت عراق بر مرزهایش احترام بگذارد و نیازهای ارتش عراق در این عملیات را نیز تأمین کند.

به گفته این مقام که خواست نامش فاش نشود، ترکیه به طرف عراقی اعلام کرده که «به دلیل دفاع از خود در برابر تهدیدات حزب کارگران کردستان به عملیات نظامی در عراق یا بدون آن ادامه می‌دهد».

وی افزود: «صحبت درباره دستیابی به توافق یا درک این موضوع نادرست است، زیرا عراق قول داده است قبل از پاسخ به پیشنهاد ترکیه مشورت کند.»

این مقام همچنین خبر داد که ترکیه کلیه پرونده‌های اقتصادی، تجاری، آبی و حتی همکاری‌های امنیتی در مورد افراد تحت تعقیب بین ۲ کشور را به پرونده حزب کارگران مرتبط کرده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید