هیاتی چینی در دوحه با اسماعیل هنیه دیدار کرد

کدخبر: ۶۳۵۴۵۴
اقتصادنیوز:هیاتی چینی روز یکشنبه با «اسماعیل هنیه»، رییس دفتر سیاسی حماس و هیاتی از رهبران این جنبش در دوحه دیدار کرد.
هیاتی چینی در دوحه با اسماعیل هنیه دیدار کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، هیأتی چینی به ریاست «وانگ کجیان»، مدیرکل بخش غرب آسیا و شمال آفریقای وزارت امور خارجه چین روز یکشنبه با «اسماعیل هنیه»، رییس دفتر سیاسی حماس و هیأتی از رهبران این جنبش در دوحه دیدار کرد.

خبر مرتبط
نامه اسماعیل هنیه به پاکستان/اسرائیل را مجبور به توقف جنایات تهاجم بشری کنید

اقتصادنیوز: رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی از نخست وزیر پاکستان خواست پاکستان دولت‌های بین‌المللی را که از جنایات صهیونیست‌ها در غزه حمایت می‌کنند، تحت فشار قرار دهد.

طرفین در این دیدار در مورد آخرین تحولات سیاسی و میدانی نوار غزه، راه‌های توقف جنگ و امدادرسانی فوری به مردم غزه در سایه ادامه قتل و کشتارها و گرسنگی و قحطی در این باریکه گفتگو و تبادل نظر کردند.

اسماعیل هنیه در این دیدار بر ضرورت توقف فوری جنگ و جنایات دشمن صهیونیستی، خروج نیروهای اشغالگر از غزه، بازگشت آوارگان به خانه‌های خود، تأمین نیازهای ضروری در مراکز اسکان آوارگان، بازسازی غزه و تحقق اهداف و خواسته‌های سیاسی ملت فلسطین از جمله تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف، حق بازگشت و تعیین سرنوشت تاکید کرد.

خبر مرتبط
علت عدم دستیابی به توافق در غزه مشخص شد/ کنایه اسماعیل هنیه به آمریکا

اقتصادنیوز: رئیس دفتر سیاسی حماس گفت: «از دولت آمریکا انتظار می‌رود برای متوقف کردن جنگ کشتار جمعی و سیاست گرسنگی دادن که مردم ما در غزه و شمال در معرض آن قرار دارند، اقدامات بسیاری انجام دهد.

وی همچنین روابط مستحکم ملت‌های فلسطین و چین را مایه افتخار دانست و از نقش چین در حمایت از فلسطین در شورای امنیت و سازمان ملل و دیوان دادگستری بین‌المللی و ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه قدردانی کرد.

از سوی دیگر، سفیر چین در دوحه نیز که در این دیدار حاضر بود، بر روابط نزدیکی و تاریخی ملت‌های چین و فلسطین و مواضع ثابت کشورش در حمایت از قضیه فلسطین و حمایت از خواسته‌های عادلانه ملت فلسطین در زمینه آزادی و استقلال و تشکیل کشور مستقل فلسطین تاکید کرد.

سفیر چین همچنین بر ضرورت توقف جنگ و کشتار فلسطینیان و تأمین نیازهای انسانی آنان تاکید کرد و گفت حماس بخشی از بافت و ساختار ملی فلسطین است و چین بر روابط با آن مصمم است.

خبر مرتبط
درخواست مهم مشاور اسماعیل هنیه از جامعه جهانی/ به اسرائیل فشار بیاورید

اقتصادنیوز: مصطفی النونو گفت: جامعه جهانی باید فشار لازم را برای توقف جنگ بر رژیم صهیونیستی وارد کند.

از طرف دیگر، «احمد عبدالهادی» نماینده جنبش حماس در لبنان در سخنانی اعلام کرد که این جنبش کارت جدیدی را برای فعال‌سازی مذاکرات آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه داده؛ مشروط به اینکه تضمین‌های بین‌المللی برای توقف جنگ وجود داشته باشد.

عبدالهادی در گفت‌وگو با المیادین اظهار داشت که حماس چشم‌انداز خود را درباره فعال‌سازی مذاکرات آتش‌بس که شامل شروط این جنبش طی ۳ مرحله بود ارائه کرده است.

وی با اشاره به فریبکاری و مانع تراشی‌های دشمن صهیونیستی که مانع از به نتیجه رسیدن مذاکرات می‌شود گفت: حماس در مساله تبادل اسرا از خود نرمش نشان داده اما تحقق این امر بدون وجود تضمین‌های بین‌المللی برای توقف کامل تجاوزات علیه غزه ممکن نیست.

این مسول حماس تصریح کرد: توپ امروز در زمین رژیم صهیونیستی و آمریکاست. نتانیاهو برای منافع شخصی خودش به دنبال ادامه و توسعه جنگ است؛ زیرا توقف جنگ یعنی محاکمه نتانیاهو و ورود او به زندان.

احمد عبدالهادی درباره نقش و موضع آمریکا در مذاکرات هم گفت که دولت آمریکا رفتار دوگانه‌ای دارد و در عین حال که درباره ورود کمک‌ها به غزه صحبت می‌کند، هیچ اقدامی برای تحت فشار قرار دادن رژیم اشغالگر جهت توقف تجاوزات آن انجام نمی‌دهد.

نماینده حماس در لبنان تاکید کرد: جنایت‌هایی اکه اکنون دشمن در غزه انجام می‌دهد و تهدید برای حمله به رفح همگی در چارچوب تحت فشار قرار دادن مقاومت با هدف پایین آوردن سقف شروط آن در مذاکرات است. اما امروز مقاومت در میدان هم وضعیت بسیار خوبی دارد و نبرد در همه مناطق نوار غزه را با قدرت مدیریت می‌کند.

وی تصریح کرد: مقاومت به وارد کردن ضربات دردناک به دشمن ادامه می‌دهد و ما آماده هر سناریوی احتمالی هستیم. در این میان توازن قوا در منطقه به ویژه جبهه‌های حامی غزه اهمیت زیادی دارد.

این مسؤول حماس با اشاره به تشکیل کمیته‌ای از گروه‌های مقاومت برای اداره غزه اظهار داشت: واقعیت ثابت کرده که این میدان است که ویژگی‌های مرحله آینده را تعیین می‌کند. در پایان، حماس و همه مردم فلسطین از رزمندگان مقاومت از یمن گرفته تا عراق و لبنان تشکر می‌کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید