سناتورهای آمریکایی صدای فلسطینی‌ها شدند/ درخواست مهم از بایدن

کدخبر: ۶۳۵۹۵۲
اقتصادنیوز: گروهی از نمایندگان مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای به رئیس‌جمهور این کشور خواستار تشکیل کشور مستقل فلسطین شده‌اند.
سناتورهای آمریکایی صدای فلسطینی‌ها شدند/ درخواست مهم از بایدن

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ۱۹ قانونگذار از حزب دموکرات در مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای به «جو بایدن»، رئیس‌جمهور کشورشان خواستار تشکیل کشور مستقل فلسطین شدند.

 این نامه در حالی نوشته شده که پس‌لرزه‌های انتقاد تند چند روز پیش «چاک شومر»، رهبر حزب اکثریت در مجلس سنا از سیاست‌های «بنیامین نتانیاهو» و مدیریت او در جنگ هنوز ادامه دارد. «تام کارپر» که یکی از متحدان سیاسی جو بایدن و قانونگذار ایالت «دلاور» است مبتکر نامه مذکور بوده است.

 قانونگذاران آمریکایی از بایدن خواسته‌اند پا را از «تسهیل‌گری» در مذاکرات اسرائیل و فلسطین فراتر گذاشته و «چارچوبی جرأتمندانه» برای مشخص کردن اقدامات لازم جهت تشکیل کشور فلسطین در کرانه باختری و نوار غزه معرفی کند.

خبر مرتبط
افشاگری نتانیاهو درباره پیامش به بایدن

اقتصادنیوز: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی چهارشنبه شب گفت: پیروزی کامل بر حماس بدون ورود ارتش این رژیم به شهر رفح واقع در جنوب غزه ممکن نیست.

 آنها با وام گرفتن از طرح «بیل کلینتون» در دو دهه گذشته گفته‌اند که کشور مستقل فلسطینی در صورت تشکیل «فاقد ارتش» خواهد بود. قانونگذاران آمریکا مضاف بر این با اشاره به تلاش‌ها برای پیشبرد مذاکرات سازش میان عربستان سعودی و اسرائیل خواستار طرحی برای ادغام اسرائیل در منطقه شده‌اند.

مقام‌های کاخ سفید در ماه‌های گذشته بار‌ها از تشکیل کشور فلسطین بدون ارتش به عنوان گونه‌ای از راهکار دو دولتی حمایت کرده‌اند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا بهمن‌ماه گذشته بعد از آنکه از سوی خبرنگاران درباره مخالفت «بنیامین نتانیاهو» با راهکار دو دولتی مورد سوال قرار گرفت گفت که با نتانیاهو در این خصوص صحبت کرده و به نظر می‌رسد که او با «همه راهکار‌های دو دولتی» مخالفتی ندارد.

خبر مرتبط
نتانیاهو بی خیالِ بایدن شد/ صدور فرمان حمله به رفح

اقتصادنیوز: بنیامین نتانیاهو گفته است که با وجود هشدارهای بایدن همچنان مصمم به تهاجم زمینی به شهر رفح در جنوب غزه است.

بعد از اینکه خبرنگاران از بایدن خواستند منظورش را واضح‌تر توضیح دهد او گفت: «چندین نوع راهکار دو دولتی وجود دارند. بعضی از کشور‌های عضو سازمان ملل ارتش ندارند... برخی کشور‌ها هستند که محدودیت‌هایی دارند؛ بنابراین من فکر می‌کنم راه‌هایی برای پیشبرد امور وجود دارد.»

بحث تشکیل کشور فلسطین بدون ارتش از مدت‌ها پیش مطرح بوده و حتی ۱۰ سال پیش، در بحبوحه مذاکرات به میانجی‌گری آمریکا برای حل درگیری‌ها میان فلسطین و اسرائیل ادعا شده بود که «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان، تشکیل کشور فلسطین بدون ارتش را در ازای برخی امتیاز‌ها پذیرفته است. با وجود این، طرح مذکور در آن زمان ناکام ماند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید