صدور اولین قطعنامه سازمان ملل درباره هوش مصنوعی

کدخبر: ۶۳۶۰۷۶
اقتصادنیوز: مجمع عمومی سازمان ملل اولین قطعنامه در مورد هوش مصنوعی را روز پنجشنبه به وقت محلی دوم فروردین ۱۴۰۳ برابر با ۲۱ مارس ۲۰۲۴ با اجماع به تصویب رساند.
صدور اولین قطعنامه سازمان ملل درباره هوش مصنوعی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ مورد حمایت آمریکا در مورد هوش مصنوعی را تصویب کرد که به گفته واشنگتن گام بزرگی در جهت ایجاد یک مسیر جهانی برای تنظیم این فناوری به‌سرعت در حال توسعه است.

این قطعنامه که پس از بیش از سه ماه مذاکرات میان ده‌ها کشور تصویب شد، از کشورهای عضو سازمان ملل می‌خواهد که از وجود «سیستم‌های هوش مصنوعی ایمن، مطمئن و قابل اعتماد» که مسئولانه توسعه یافته و به حقوق بشر و قوانین بین‌المللی احترام می‌گذارند، اطمینان حاصل کنند.

در حالی که این قطعنامه غیرالزام آور است و مکانیزم اجرایی را شامل نمی شود، مقامات آمریکایی در جلسه ای در روز چهارشنبه بر اهمیت تصویب آن به اتفاق آرا به عنوان گامی مهم در ایجاد محدودیت قانونی هوش مصنوعی جهانی تاکید کردند.

خبر مرتبط
بزرگداشت روز جهانی نوروز در سازمان ملل+ فیلم

اقتصادنیوز: مراسم بزرگداشت روز جهانی نوروز در سازمان ملل متحد امسال هم در سازمان ملل به همت ایران و با حضور ۱۲ کشور حوزه فرهنگی و جغرافیایی نوروز برگزار شد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: این اولین قطعنامه مستقل در مورد هوش مصنوعی در سازمان ملل است، به این معنی که همه ۱۹۳ کشور عضو با آن موافقت خواهند کرد و این کار آسانی نیست.

وی افزود که تا بعد از ظهر روز چهارشنبه، ۹۷ کشور از قطعنامه حمایت کردند و این تعداد "به معنای واقعی کلمه ساعت به ساعت" در حال افزایش بود.

بحث‌ها در مورد بهترین نحوه تنظیم هوش مصنوعی بیش از یک سال است که در مجامع دوجانبه و چندجانبه، از اجلاس سران گروه ۷ در ژاپن تا اجلاس ایمنی هوش مصنوعی که نوامبر گذشته به میزبانی انگلستان برگزار شد، جریان داشته است.

خبر مرتبط
دعای نوروزی دبیرکل سازمان ملل+ فیلم

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در پیامی به مناسبت فرا رسیدن نوروز و سال ۱۴۰۳ هجری شمسی ابراز امیدواری کرد که نوروز صلح و آرامش برای همه به ارمغان بیاورد.

چندین کشور بزرگ‌جهانی نیز پیش از این، مسیرهای خود را برای تنظیم هوش مصنوعی تعیین کرده‌اند.

اتحادیه اروپا در اوایل ماه جاری قانون هوش مصنوعی اروپا را پس از تقریباً دو سال بحث و بررسی به تصویب رساند، در حالی که مقامات در چین مقررات نظارتی را برای این تکنولوژی وضع کرده‌اند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید