فوری/ خبر مهم درباره آتش‌بس در غزه/ جزئیات رای‌گیری قطعنامه آمریکا در شورای امنیت

کدخبر: ۶۳۶۰۸۲
اقتصادنیوز: قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره غزه در پی اصلاحاتی در آن، احتمالا این هفته در شورای امنیت سازمان ملل به رای گذاشته می شود.
فوری/ خبر مهم درباره آتش‌بس در غزه/ جزئیات رای‌گیری قطعنامه آمریکا در شورای امنیت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، منابع دیپلماتیک روز پنجشنبه به وقت محلی اعلام کردند که قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای برقراری آتش بس در غزه که تاکنون اصلاحاتی روی آن انجام شده است، احتمالا تا پایان هفته میلادی (هفته میلادی از دوشنبه تا یکشنبه می باشد) در شورای امنیت سازمان ملل مطرح می شود.

شورای امنیت سازمان ملل عصر پنجشنبه به وقت محلی نیز پشت درهای بسته درباره وضعیت خاورمیانه به درخواست فرانسه نشستی برگزار خواهد کرد.

یک دیپلمات آمریکایی اعلام کرد: قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد غزه ممکن است در همین هفته به رای گذاشته شود. این قطعنامه، که هفته ها روی آن کار شده است، خواستار «آتش بس فوری و پایدار در مقابل آزادی همه گروگان های باقی مانده است».

خبر مرتبط
صدور اولین قطعنامه سازمان ملل درباره هوش مصنوعی

اقتصادنیوز: مجمع عمومی سازمان ملل اولین قطعنامه در مورد هوش مصنوعی را روز پنجشنبه به وقت محلی دوم فروردین ۱۴۰۳ برابر با ۲۱ مارس ۲۰۲۴ با اجماع به تصویب رساند.

این دیپلمات آمریکایی به خبرنگاران گفت: گفت که تلاش برای اطمینان از تصویب قطعنامه در حال انجام است، اما روسیه در گذشته تهدید به وتو کرده است.

قطعنامه آمریکا پس از آن صادر شد که واشنگتن چندین قطعنامه قبلی شورای امنیت سازمان ملل را که خواستار آتش بس فوری بود، وتو کرد.

خبر مرتبط
بزرگداشت روز جهانی نوروز در سازمان ملل+ فیلم

اقتصادنیوز: مراسم بزرگداشت روز جهانی نوروز در سازمان ملل متحد امسال هم در سازمان ملل به همت ایران و با حضور ۱۲ کشور حوزه فرهنگی و جغرافیایی نوروز برگزار شد.

آمریکا ۲۰ فوریه ۲۰۲۴ (اول اسفندماه ۱۴۰۲) شورای امنیت سازمان ملل، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر را وتو کرد که خواستار آتش بس فوری بشردوستانه در غزه بود که باید توسط همه طرف ها رعایت می شد. این قطعنامه ۱۳ رای مثبت شورای ۱۵ عضوی امنیت را کسب کرد اما آمریکا با مخالفت با آن، موجب تصویب نشدن آن یا همان وتوی قطعنامه شد. انگلیس دیگر عضو شورای امنیت نیز به آن رای ممتنع داد.

این سومین باری بود که قطعنامه پیشنهادی برای برقراری آتش بس در غزه از سوی آمریکا وتو می شود. یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیاز به ۹ رای بدون مخالفت یا همان وتوی پنج عضو دائم این شورا (آمریکا، انگلیس، روسیه، چین و فرانسه) دارد.

پیش از رای گیری درباره قطعنامه الجزایر، منابع خبری و دیپلماتیک ۱۹ فوریه ۲۰۲۴ اعلام کردند: واشنگتن با آتش بس در هر اقدام سازمان ملل در مورد جنگ اسرائیل مخالف بوده است، اما متن پیش نویس ایالات متحده آمریکا، همان لحنی است است که جو بایدن رئیس جمهور این کشور هفته گذشته در گفتگو با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از آن استفاده کرده است.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد پس از وتوی قطعنامه الجزایر در اواخر فوریه گفت که این قطعنامه "مذاکرات حساس را به خطر می اندازد."

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه قبل از سفر به مصر گفت که او "بسیار نسبت به حمایت کشورها از قطعنامه آمریکا امیدوار است."

بلینکن به شبکه خبری سعودی الحدث گفت: «فکر می‌کنم حمایت کشورها از این قطعنامه پیام قوی ارسال می کند.»

او ادامه داد: «البته، ما در کنار اسرائیل و حق آن برای دفاع از خود ایستاده ایم تا مطمئن شویم که حملات ۷ اکتبر دیگر تکرار نخواهد شد، اما در عین حال، ضروری است که غیرنظامیانی که در معرض آسیب هستند و به طرز وحشتناکی رنج می برند در اولویت قرار گیرند از آنها محافظت شود و کمک های بشردوستانه را دریافت کنند.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید