درخواست فوری وزارت خارجه چین از فیلیپین

کدخبر: ۶۳۶۳۲۰
اقتصادنیوز: یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز شنبه گفت فیلیپین باید فوراً نقض قوانین و تحریکات خود را متوقف و از تضعیف صلح و ثبات در دریای چین جنوبی خودداری کند.
درخواست فوری وزارت خارجه چین از فیلیپین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این سخنگو اظهارات خود را در واکنش به تلاش فیلیپین برای تامین تدارکات دوباره در جزیره مرجانی «رنای جیائو» (توماس شوال دوم)، از جزایر نانشا، بیان کرد.

خبرگزاری شینهوا گزارش داد، به گفته این سخنگو، فیلیپین امروز با بی توجهی نسبت به مخالفت شدید چین و بدون اجازه دولت پکن، یک ناو تدارکاتی و دو ناو گارد ساحلی را برای نفوذ به آب های مجاور جزیره «رنای جیائو» از جزایر نانشا اعزام کرد. این اقدام در تلاش برای رساندن مصالح ساخت و ساز به ناو جنگی فیلیپین که به شکل غیرقانونی در «رنای جیائو» برای تعمیرات و تجدید قوا مستقر شده است، انجام شد.

این سخنگو گفت: گارد ساحلی چین برای محافظت از حقوق ما تدابیر لازم را در دریا انجام داد، از کشتی های فیلیپین قاطعانه جلوگیری و تلاش فیلیپین را ناکام کرد.

وی افزود: جزایر نانشا و آب های مجاور آن، از جمله جزیره «رنای جیائو»(توماس شوال دوم)، همواره جزو قلمرو چین بوده اند. این در گذر طولانی تاریخ تثبیت شده است و مطابق با قوانین بین المللی است.

این سخنگو ادامه داد: اگر فیلیپین همچنان به این رویه خود ادامه دهد، چین به اتخاذ تدابیر قاطعانه برای محافظت از تمامیت ارضی و حقوق و منافع دریایی خود ادامه می‌دهد و افزود که فیلیپین باید آماده مواجه شدن با عواقب و پیامدهای احتمالی باشد.

به گزارش ایرنا،‌ فیلیپین مدعی شد که گارد ساحلی چین صبح امروز (شنبه) مانع تردد یک کشتی کوچک تدارکاتی فیلیپینی شده و با آب‌پاش به آن آسیب رسانده است.

ارتش فیلیپین در بیانیه‌ای بدون اشاره به میزان دقیق خسارات و یا تلفات جانی احتمالی این حادثه اظهار کرد: «قایق تدارکاتی UM۴ حدود ساعت ۰۸:۵۲ صبح (به وقت محلی) به دلیل ادامه انفجار توپ‌های آب‌پاش از کشتی‌های CCG متحمل خسارات سنگین شد.» ارتش فلیپین همچنین گفت که یک کشتی محافظ گارد ساحلی این کشور «برای ارائه کمک» به قایق آسیب سر رسید و غائله ختم شد.

‌در ماه‌های اخیر تنش‌ها بین چین و فیلیپین افزایش یافته و به سطحی بی‌سابقه نسبت به سال‌های گذشته رسیده است.

مانیل ادعا می‌کند که پکن در بخش‌هایی از دریای جنوبی چین که محل مناقشه برای حاکمیت میان فیلیپین، ویتنام، مالزی، برونئی و اندونزی بوده، جزیره های مصنوعی ساخته است.

به همین منظور، فیلیپن با همتایان غربی خود در دریای جنوبی چین بارها رزمایش مشترک برگزار کردند. همچنین، فیلیپین بارها کشتی‌های چینی را به تلاش‌های تهاجمی و خطرناک برای جلوگیری از ماموریت‌های دریایی این کشور متهم کرده است.

مقامات چینی بارها اعلام کرده‌اند که کشورشان حق حاکمیت غیرقابل بحث بر جزایر «نانشا» شامل جزیره «رنای جیائو» و آب‌های اطراف آن دارد و مانیل به حق تمامیت ارضی سرزمین چین تجاوز کرده و این اقدامات بر خلاف «بیانیه عملیات طرف‌های دریای جنوبی» و همچنین تعهدات این کشور است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید