بایدن : رهبران جهان از پیروزی ترامپ در انتخابات هراس دارند

کدخبر: ۶۳۷۲۷۱
اقتصادنیوز :جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه در اظهاراتی گفت که تقریبا تمامی رهبران جهان از وی خواسته‌اند تا از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ جلوگیری کند و تا «سر حد مرگ» از پیروزی وی در انتخابات می‌ترسند.
بایدن : رهبران جهان از پیروزی ترامپ در انتخابات هراس دارند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایسنا، بایدن روز جمعه در کمپینی گفت: تقریبا تمامی سران جهانی به من می‌گویند «اجازه نده او (ترامپ) پیروز شود. دموکراسی ما در خطر است».

به نوشته اسپوتنیک، بایدن در ادامه بیان کرد: من چندان خاص نیستم اما ترامپ نیز نیستم. آن‌ها تا سرحد مرگ از پیروزی او در انتخابات می‌ترسند.

خبر مرتبط
تهدید بزرگ؛ پیامدهای انتخاب مجدد دونالد ترامپ برای ایران

اقتصادنیوز: برای ایرانیان، دونالد ترامپ بیش از هر چیز با مرگ زودرس توافق هسته‌ای ایران موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) -توافقی که او آن را «بدترین توافق تاریخ» نامیده بود- در سال 2018 به یاد آورده می‌شود.

دادگاه عالی ایالات متحده ماه گذشته ممنوعیتی که دادگاه عالی ایالت کلرادو بر شرکت ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری وضع کرده بود را لغو کرد و به ترامپ اجازه داد در این ایالت در انتخابات شرکت کند.

دونالد ترامپ چندین پرونده جنایی در دادگاه دارد که ممکن است برای هر یک از آن‌ها به حبس محکوم شود، اما هر محکومیتی نمی‌تواند مانع نامزدی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴ شود. با این‌وجود، بخش کوتاهی از قانون اساسی آمریکا به مواردی پرداخته که رد صلاحیت نامزدها را در پی خواهد داشت. در بخشی از متن متمم چهاردهم قانون اساسی آمریکا آمده است: «شخصی که به‌عنوان یکی از مقامات ایالات متحده برای حمایت از قانون اساسی ایالات متحده قبلاً سوگند ادا کرده باشد، ولی بعداً علیه ایالت خود شورش کند یا به دشمنان وابسته آن یاری دهد، نمی‌تواند هرگونه سمت کشوری و لشکری را در ایالات متحده یا در هر یک از ایالات آن تصدی کند.»

این دستاویز حقوقی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان مخالف ترامپ برای جلوگیری از نامزدی او در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ بود؛ چرا که او به این متهم شده است که در ششم ژانویه ۲۰۲۱ تلاش کرد تا نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ را باطل کرده و هوادارانش را به ساختمان کنگره فرستاد.

با این‌حال، دادگاه عالی آمریکا اعلام کرد، متمم ۱۴ قانون اساسی این کشور بدین معنا نیست که ترامپ حق شرکت در انتخابات را نخواهد داشت. بدین ترتیب، بحث‌های حقوقی بر سر امکان حضور ترامپ در انتخابات به پایان رسیده و او می‌تواند مانند دیگر نامزدها به فعالیت‌های انتخاباتی خود ادامه دهد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید