رویترز ادعا کرد: ایران پیش از حمله تروریستی مسکو به روسیه هشدار داده بود

کدخبر: ۶۳۷۶۵۱
اقتصادنیوز: خبرگزاری رویترز ادعا کرد ایران پیش از حمله تروریستی مسکو، اطلاعاتی را درباره احتمال یک عملیات تروریستی در خاک روسیه در اختیار این کشور قرار داده بود.
رویترز ادعا کرد: ایران پیش از حمله تروریستی مسکو به روسیه هشدار داده بود

گروه اقتصادنیوز به نقل از فارس، خبرگزاری رویترز امروز دوشنبه به نقل از سه منبع ناشناس در گزارشی اختصاصی خبر داد که پیش از حمله مرگبار اخیر به سالن کنسرت در حومه مسکو، ایران روسیه را از احتمال یک عملیات تروریستی بزرگ در خاک این کشور بدون بیان زمان و هدف دقیق آگاه کرده بود.

در این حمله تروریستی که مرگبارترین حمله در 20 سال گذشته روسیه بود، افراد مسلح در شامگاه 22 مارس (سوم فروردین) به روی افراد حاضر در تالار شهر کروکوس با سلاح‌های خودکار آتش گشودند و دستکم 144 نفر را به کام مرگ کشاندند. داعش بعد از این حمله مسئولیت آن را برعهده گرفت.

خبر مرتبط
رد پای حمله تروریستی مسکو به کی‌یف رسید

اقتصادنیوز: وزارت خارجه روسیه رسما از اوکراین خواست مقامات دخیل در حمله تروریستی مسکو را تحویل این کشور دهد.

یکی از این منابع گفت «روزها قبل از حمله در روسیه، تهران اطلاعاتی را با مسکو درباره احتمال یک حمله تروریستی بزرگ داخل خاک روسیه به اشتراک گذاشت که در بازجویی‌ها از افراد دستگیر شده در ارتباط با بمب‌گذاری‌های مرگبار در ایران به دست آمده بود».

در حمله تروریستی که چهارشنبه ۱۳ دی ماه در گلزار شهدای کرمان و همزمان با چهارمین سالگرد شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی رخ داد، ده‌ها ایرانی شهید و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شدند. وزارت اطلاعات اواخر دی در اطلاعیه‌ای از دستگیری تعدادی از سرکردگان داعشی حادثه تروریستی کرمان و انتقال آن‌ها به بازداشتگاه‌های کشور خبر داد.

منبع ناشناس دوم رویترز گفت «به آنها (اعضای داعش شاخه خراسان) دستور داده شده بود برای یک عملیات مهم در روسیه آماده شوند...یکی از تروریست‌ها (دستگیر شده در ایران) گفت که برخی از اعضای این گروه به روسیه سفر کرده‌اند.»

به گزارش رویترز، منبع سوم که ادعا شده یک مقام ارشد امنیتی است، گفت «از آنجا که ایران خود سال‌ها قربانی حملات ترویستی بوده، مقام‌های ایرانی به تعهدات خود برای هشدار به مسکو بر اساس اطلاعات به دست آمده از ترویست‌های دستگیر شده عمل کردند».

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بازار سرمایه؛

      اقتصادنیوز: اردیبهشت ۱۴۰۲ و در اثر بخشنامه هیئت دولت بورس با ریزش مواجه شد و از کانال ۲.۳ میلیونی پایین رفت. امروز و…

    کارگزاری مفید