هراس واشنگتن از انصار الله

تنها گزینه واشنگتن در دریای سرخ/ چرا آمریکا نمی‌تواند انصارالله را متوقف کند؟

کدخبر: ۶۳۹۴۷۴
اقتصادنیوز: تلاش نظامی ایالات متحده برای متوقف کردن انصار الله شکست خورده و همین مقوله موجب گشته تا کارشناسان به دنبال گزینه هایی برای تحقق صلح در دریای سرخ باشند. از منظر آنها تنها راه حل برقراری آتش بس در غزه هست.
تنها گزینه واشنگتن در دریای سرخ/ چرا آمریکا نمی‌تواند انصارالله را متوقف کند؟

به گزارش اقتصادنیوز، ایالات متحده در حال جنگ غیرقانونی در یمن است؛ جایی که مسیرهای اصلی کشتیرانی در امتداد سواحل این کشور به دلیل خشونت های مداوم در منطقه مختل شده است.علیرغم درک گسترده در واشنگتن مبنی بر اینکه عملیات نظامی ایالات متحده در یمن قوانین بین المللی را نقض می کند، مقامات آمریکایی همچنان اصرار دارند که باید به عملیات نظامی خود ادامه دهند، گزاره ای که به گفته آنها برای صرفه جویی در زمان و هزینه حمل و نقل تجاری از طریق خاورمیانه ضروری است.

چرایی هراس آمریکا از انصارالله

ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در جلسه استماع سنا در 7 مارس، پس از اینکه از او در مورد افزایش حضور نظامی ایالات متحده در دریای سرخ پرسیده شد، مدعی شد: «اقتصاد ایالات متحده به خطوط دریای آزاد متکی است. ما با استراتژی امنیت ملی خود اجازه نمی دهیم یک بازیگر دولتی یا غیردولتی بر آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز، باب المندب یا کانال سوئز تأثیر بگذارد». از 11 ژانویه، ایالات متحده حملات هوایی و سایر عملیات نظامی را در یمن هدایت می کند. نیروهای ارتش آمریکا انصار الله را هدف قرار داده‌اند، گروهی  که در تلافی جنگ غزه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، باب المندب و خلیج عدن را هدف موشک ها و پهپادی‌شان قرار می دهند.

آنگونه که ریسپانسیبل استیت کرفت نوشته، ماه هاست که حملات انصار الله حمل و نقل تجاری را مختل کرده است. این گروه تاکید کرده‌اند که تا زمانی که اسرائیل به حمله نظامی خود به غزه پایان دهد، به حملات خود ادامه خواهند داد.در این میان نگرانی اصلی در واشنگتن پیامدهای آن بر اقتصاد جهانی بوده است. همانطور که مقامات آمریکایی بارها اشاره کرده اند، 15 درصد تجارت جهانی از طریق دریای سرخ انجام می شود که 12 درصد از تجارت نفت مبتنی بر دریا را دربرمی گیرد.آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در اوایل سال جاری گفت: «15 درصد از ترافیک تجاری هر روز از این تنگه عبور می کند. این رقم شامل 30 درصد کشتی‌های کانتینری جهان می‌شود».نگرانی ویژه مقامات آمریکایی، تنگه باب المندب است، تنگه ای باریک در امتداد سواحل جنوب غربی یمن که دریای سرخ را به خلیج عدن متصل می کند. طبق برآورد ژنرال کوریلا، روزانه 8.8 میلیون بشکه نفت از طریق این تنگه حمل می‌شود که آن را به یکی از «نقطه‌های مهار استراتژیک» جهان تبدیل می‌کند.

222

اهرم های کاخ سفید برای صلح در دریای سرخ

اگرچه کاخ سفید تاکید کرده که بایدن از اختیار قانونی برای اقدام نظامی علیه انصار الله برخوردار است، اما چندین تن از اعضای کنگره این ادعا را رد کرده‌اند. در جلسه استماع سنا در ماه فوریه، چندین سناتور توجه خود را به قطعنامه اختیارات جنگی جلب کردند که تصریح می کند رئیس جمهور نمی تواند بیش از 60 روز بدون تأیید کنگره به خصومت ها ادامه دهد.با وجود این، کنگره نتوانسته اقدامی انجام دهد، حتی اکنون که ضرب الاجل به پایان رسیده است. به گزارش آسوشیتدپرس، 12 مارس، روزی که کاخ سفید موظف شد عملیات نظامی خود را متوقف کند، «در سکوت گذشت».در حالی که دولت بایدن و کنگره درگیر چنین تنشی شده اند، جایگزین هایی برای رسیدگی به حملات انصار الله به کشتی های تجاری وجود دارد.همانطور که برخی از مقامات آمریکایی اذعان کرده اند، ایده آل ترین و شاید بدیهی ترین جایگزین، دستیابی به آتش بس در غزه است. از این گذشته، انصار الله همچنان اصرار دارند که تا زمانی که اسرائیل به محاصره غزه پایان ندهد، به حملات خود پایان نمی دهند.

تیموتی لندرکینگ، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور یمن در روز 29 مارس در واشنگتن ژورنال گفت: "من بسیار مشتاقم که آتش بس در غزه برقرار شود." معتقدم که می توانیم از آن لحظه برای کاهش تنش برخی از این بحران های دیگر از جمله دریای سرخ استفاده کنیم. ما باید به آن لحظه برسیم».با وجود این، بدون آتش‌بس، کشتی‌های تجاری می‌توانند خاورمیانه را دور بزنند. داده های گردآوری شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد که تجارت دریایی در حال تغییر مسیر به سراسر آفریقا است. به عبارت دیگر، کشتی های تجاری از گزینه های دیگری برای رسیدن به مقصد خود بهره می برند.با این حال، دولت بایدن با هر دو رویکرد مخالفت کرده است. کاخ سفید کماکان از حمله اسرائیل به نوار غزه حمایت می کند. در واقع، اولویت مقامات ایالات متحده باز نگه داشتن دریای سرخ برای کشتیرانی است. با این حال آنگونه که لندرکینگ گفت اولین گام برای رسیدن به "حل و فصل عادلانه" در یمن "آتش بس در غزه است."

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی