السودانی از توافق مهم میان عراق و آمریکا خبر داد

کدخبر: ۶۳۹۹۷۴
اقتصادنیوز : نخست‌وزیر عراق در مقاله‌ای که برای «فارن افرز» نوشت، اعلام کرد کمیته عالی نظامی مشترک آمریکا و عراق با پایان دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی بر اساس جدول زمانی موافقت کرده است.
السودانی از توافق مهم میان عراق و آمریکا خبر داد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق اعلام کرد که کمیته عالی نظامی مشترک آمریکا و عراق با پایان دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی بر اساس جدول زمانی موافقت کرده است.

به نقل از المیادین، محمد شیاع السودانی دیدار خود با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در جریان سفر به واشنگتن در نیمه ماه جاری میلادی را فرصتی برای ایجاد شراکت جدید و پایدارتر میان آمریکا و عراق خواند.

خبر مرتبط
رهبر جریان حکمت ملی عراق به اسماعیل هنیه پیام داد

اقتصادنیوز: رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی شهادت اعضای خانواده اسماعیل هنیه را به وی تسلیت گفت.

السودانی در مقاله‌ای که در آستانه سفرش به آمریکا در ماهنامه آمریکایی Foreign Affairs منتشر کردف گفت: این سفر بر اهمیت پایدار روابط اقتصادی ما، همکاری در مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم، استفاده از ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک، برای از بین بردن تنش‌های منطقه‌ای تاکید می‌کند.

وی پنجشنبه در این مقاله گفت که «کاهش همه جانبه تشدید تنش در خاورمیانه مستلزم پایان فوری جنگ در نوار غزه است».

وی این گونه ابراز عقیده کرد: «جنگ با تروریسم موضوع محوری برای ۲ دولت است و ما نقشی که آمریکا و دیگر اعضای ائتلاف بین‌المللی در مساله مبارزه با داعش و شکست تروریسم ایفا می‌کنند را درک می‌کنیم.»

وی ادامه داد که اصل هدایتگر روابط خارجی عراق، اصل «اولویت عراق» است و به معنای برقراری شراکت‌های قوی بر اساس منافع مشترک با کشورهای دوست است.

السودانی افزود که عراق اجازه نمی‌دهد که میدانی برای تسویه حساب‌های جهت‌های مؤثر خارجی باشد و همه باید با عراق بر اساس حاکمیت و احترام متقابل برخورد کنند و تاکید کرد که عراق در پی بازیابی نقش محوری خود در منطقه و استفاده از موقعیت راهبردی خود برای کاهش تنش‌ها است.

السودانی ادامه داد زمان آن رسیده است تا با به رسمیت شناختن توانایی‌های درحال رشد نیروهایمان برای دفاع از کشور و تضمین سلامت و امنیت شهروندان آن و کمک به روش‌های ساختن کشور شکوفا و با ثبات، روابطمان را گسترده‌تر کنیم.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    فوری/ حادثه برای بالگرد رئیسی + گزارش لحظه به لحظه