آمریکا به پکن اتهام زد؛ چین انکار کرد

کدخبر: ۶۴۰۱۲۵
اقتصادنیوز: مقامات ارشد آمریکایی مدعی حمایت چین از روسیه از طریق کمک به مسکو در «بزرگ‌ترین تقویت نظامی» از دوران شوروی، با ارائه فناوری هواپیماهای بدون سرنشین و موشک، تصاویر ماهواره‌ای و ماشین‌آلات شدند.
آمریکا به پکن اتهام زد؛ چین انکار کرد

به گزار ش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، با وجود این اتهام‌زنی، سفارت چین در ایالات متحده اعلام کرد به هیچ طرفی در جنگ اوکراین تسلیحاتی ارائه نکرده است و افزود که «ایجادکننده یا طرف درگیری در بحران اوکراین نیست.»

این مقامات که نخواستند نامشان فاش شود، به خبرگزاری رویترز گفتند که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی اخیر خود این موضوع را با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین در میان گذاشته و این مساله، موضوعی است که با متحدان آمریکا در اروپا و سراسر جهان مورد بحث قرار گرفته است.

یکی از مقامات مدعی شد که اقلام چینی شکاف‌های مهمی را در چرخه تولید دفاعی روسیه پر می‌کنند و به مسکو کمک می‌کنند تا «جاه‌طلبانه‌ترین توسعه دفاعی خود از دوران شوروی و در یک جدول زمانی سریع‌تر از آنچه در اوایل این درگیری ممکن بود، انجام دهد.»

خبر مرتبط
درخواست مهم چین از واشنگتن درباره تحولات خاورمیانه

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه چین در گفت و گو با همتای آمریکایی خود حمله به کنسولگری ایران در دمشق را به شدت محکوم کرد و از واشنگتن خواست تا «نقش سازنده‌ای» در خاورمیانه ایفا کند.

این مقام گفت: «نظر ما این است که یکی از متحول‌کننده‌ترین حرکت‌های موجود در حال حاضر برای حمایت از اوکراین، این است که چین را متقاعد کنیم که کمک به روسیه برای بازسازی پایگاه صنعتی نظامی خود را متوقف کند. روسیه برای حفظ تلاش‌های جنگی خود بدون جمهوری خلق چین تقلا خواهد کرد.»

در واکنش به این اتهام‌زنی‌ها، سخنگوی سفارت چین به خبرگزاری رویترز گفت در تجارت عادی میان چین و روسیه نباید مداخله شود یا این روابط نباید محدود شود. لیو پنگیو گفت: «ما از طرف آمریکایی می‌خواهیم که از تحقیر و قربانی کردن روابط عادی بین چین و روسیه خودداری کند.»

خبر مرتبط
حمایت چین از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز پنجشنبه گفت که پکن از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل حمایت می‌کند.

دولت چین پیشتر هم از لفاظی‌های ضد چینی در جریان مذاکرات اخیر بایدن با رهبران ژاپن و فیلیپین شکایت کرد، اتهامی که کاخ سفید انکار می‌کند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی