چین سران این دو کشور را فراخواند/ پکن به دنبال صلح و ثبات جامعه جهانی است

کدخبر: ۶۴۰۲۵۵
اقتصادنیوز: در پی اظهارات سران ژاپن و فیلیپین در آمریکا که چین را بزرگترین چالش جهان نامیدند، پکن نمایندگان ۲ کشور را فراخواند.
چین سران این دو کشور را فراخواند/ پکن به دنبال صلح و ثبات جامعه جهانی است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، در پی اظهارات سران ژاپن و فیلیپین در نشستی در ایالات متحده، نماینده توکیو و مانیل در پکن به این وزارتخانه فراخوانده شدند.

بر همین اساس، لیو جین‌سونگ مدیرکل بخش‌آسیا این وزارتخانه در دیدار با آکیرا یوکوچی مقام ارشد سفارت ژاپن در پکن، نگرانی و نارضایتی خود را نسبت به اظهارات مطرخ شده ابراز نمود.

خبر مرتبط
آمریکا به پکن اتهام زد؛ چین انکار کرد

اقتصادنیوز: مقامات ارشد آمریکایی مدعی حمایت چین از روسیه از طریق کمک به مسکو در «بزرگ‌ترین تقویت نظامی» از دوران شوروی، با ارائه فناوری هواپیماهای بدون سرنشین و موشک، تصاویر ماهواره‌ای و ماشین‌آلات شدند.

یوکوچی موضع توکیو را برای لیو توضیح داد و با وی در مورد روابط دوجانبه و موضوعات مورد علاقه مشترک تبادل نظر کرد.

لیو همچنین در دیدار با جیمی فلورکروز سفیر فیلیپین در پکن، نسبت به مواضع منفی مانیل در قبال چین در نشست سه‌جانبه تذکر جدی داد.

خبر مرتبط
درخواست مهم چین از واشنگتن درباره تحولات خاورمیانه

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه چین در گفت و گو با همتای آمریکایی خود حمله به کنسولگری ایران در دمشق را به شدت محکوم کرد و از واشنگتن خواست تا «نقش سازنده‌ای» در خاورمیانه ایفا کند.

سران آمریکا، فیلیپین و ژاپن روز پنجشنبه توافق کردند تا همکاری‌های دفاعی و اقتصادی خود را به منظور بازدارندگی نظامی چین در منطقه «هند-آرام» پیش ببرند.

مائو نینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به اظهارات فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن در کنگره آمریکا که در آن اقدامات نظامی پکن را «بی‌سابقه و بزرگترین چالش راهبری» توصیف کرده بود، اظهار داشت: ما نسبت به این اظهارات ابراز تاسف و قاطعانه آن را رد می کنیم.

کیشیدا در این نشست گفته بود: پکن نه تنها برای صلح و امنیت توکیو بلکه برای صلح و ثبات جامعه جهانی به طور کلی یک چالش است.

مائو نینگ با بیان اینکه پکن به یک سیاست ملی دفاعی متعهد است و هرگز جنگی را آغاز نکرده است، گفت: می‌خواهم تاکید کنم که چین همیشه حامی صلح جهانی است.

وی از توکیو خواست تا در مورد تجاوزات نظامی گذشته خود در منطقه تأمل و این تصور که چین یک تهدید است را فراموش کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود:‌ پکن به شدت با سیاست حلقه‌های کوچک این کشورها و هرگونه اقدامی که تنش را تحریک می‌کند، مخالف است.

مائو تصریح کرد: چین مخالف تشکیل حلقه های انحصاری در منطقه است و از سه کشور خواست در مواردی که ممکن است به ضرر سایر کشورها باشد، همکاری نکنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در مورد اختلافات ارضی این کشور با ژاپن و فیلیپین در دریاهای شرق و جنوب چین، اظهار داشت: پکن «حاکمیت غیرقابل انکار» بر جزایر مورد مناقشه دارد و «هیچ‌گاه اتهامات بی‌اساس و تهمت‌های بدخواهانه» علیه خود را نخواهد پذیرفت.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی