فصل جدید روابط میان کره شمالی و چین

کدخبر: ۶۴۰۴۴۸
اقتصادنیوز: رهبر کره‌شمالی و قانونگذار ارشد چین امروز (یکشنبه) از «فصل جدید» روابط پکن و پیونگ‌یانگ، در یکی از بلندپایه‌ترین دیدارهای میان این متحدان در سال‌های اخیر استقبال کردند.
فصل جدید روابط میان کره شمالی و چین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «ژائو لجی» سومین مقام عالی‌رتبه پکن و از اعضای کمیته دائمی قدرتمند دفتر سیاسی حزب کمونیست چین، به کره‌شمالی مسلح به سلاح هسته‌ای سفر کرده و این دو کشور ۷۵ سال روابط دیپلماتیک خود را جشن گرفتند.

چین مهم‌ترین حامی اقتصادی و متحد دیپلماتیک کره‌شمالی است که مانع از تلاش‌های آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل، در کنار روسیه، برای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه دولت کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در واکنش به افزایش آزمایش‌های تسلیحاتی این کشور می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی «شینهوا» پکن، ژائو لجی پس از شرکت در مراسم گشایش «سال دوستی چین و جمهوری دموکراتیک خلق کره» که جمعه در پیونگ‌یانگ برگزار شد، امروز با کیم دیدار کرد.

خبر مرتبط
مرد شماره 3 حزب کومونیست چین در کره شمالی چه می‌کند؟

اقتصادنیوز: بر اساس گزارش خبرگزاری وابسته به حکومت کره شمالی مقام شماره سه در حزب کمونیست چین به این کشور سفر کرده و با برگزاری مذاکرات با هدف تقویت همکاری دو کشور، بالاترین نشست پنج سال اخیر بین پکن و پیونگ یانگ را برگزار کرده است.

به گزارش شینهوا، این مقام عالی‌رتبه چینی به کیم جونگ اون گفت کشورش «مایل به تقویت پیوند توسعه و تعمیق همکاری دوجانبه با جمهوری دموکراتیک خلق کره (نام رسمی کره‌شمالی) است.»

ژائو لجی به کیم گفت که چین مایل است «همکاری عملی و سودمند دوجانبه را برای دستیابی به نتایج جدید، ادامه حمایت متقابل قوی و حفظ منافع مشترک هر دو طرف ترویج کند.»

خبر مرتبط
دیدار قانون‌گذار ارشد چین با مقام کره شمالی در پیونگ یانگ

اقتصادنیوز: قانون‌گذار ارشد چین با عضو هیات رئیسه دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کارگران و رئیس کمیته دائمی مجلس عالی خلق جمهوری دموکراتیک خلق کره شمالی در پیونگ یانگ دیدار کرد.

کیم جونگ اون هم به نوبه خود به ژائو لجی گفت کره‌شمالی مایل است «دوستی سنتی را تعمیق کند و فصل جدیدی در روابط جمهوری دموکراتیک خلق کره و چین بنویسد.»

تصویری که شینهوا از این دیدار منتشر کرده، ژائو و کیم را در حال لبخند زدن و دست دادن نشان می‌دهد. ژائو سومین مقام عالی‌رتبه چین، بعد از «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین و «لی‌ چیانگ» نخست‌وزیر چین است.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره‌شمالی موسوم به «کی‌سی‌ان‌ای»، ژائو پیشتر در سخنرانی خود در مراسم روز جمعه که در کنار همتای خودش از کره‌شمالی «چو ریونگ هائه» برگزار شد، بر لزوم «باز کردن فصل جدیدی از دوستی چین و کره‌شمالی» تاکید کرد.

پیشتر رسانه‌های کره‌جنوبی خبر دادند که سفر ژائو احتمالا شامل برنامه‌ریزی برای سفر بعدی کیم به پکن باشد. آخرین مرتبه، کیم در سال ۲۰۱۹ و قبل از شروع پاندمی کرونا با شی جین‌پینگ ملاقات داشت و با سفر ژائو، یکی از رده‌بالاترین نشست‌ها طی سالیان گذشته میان دو کشور انجام شد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی