حمایت‌های آمریکا ، اسرائیل را بی پروا کرد

کدخبر: ۶۴۰۶۴۰
اقتصادنیوز:پایگاه خبری-تحلیلی اینترسپت در مطلبی نوشت: بی‌پروایی نتانیاهو و حمایت کور ایالات متحده باعث شد تا نزاع منطقه‌ای ایران و اسرائیل از سایه درآمده و تبدیل به درگیری مستقیم شود.
حمایت‌های آمریکا ، اسرائیل را بی پروا کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، حمله هوایی اسرائیل به دفتر کنسولی ایران در دمشق را که منجربه کشته شدن چند مقام ارشد نظامی ایران شد، باید آغاز درگیری منطقه‌ای دو کنشگر منطقه‌ای دانست که متعاقب آن ایران در نیمه‌شب شنبه اسرائیل را هدف صدها پهپاد و موشک بالستیک قرار داد.

اینترسپت ادامه داد: به‌نظر می‌رسد این اولین حمله دولتی علیه رژیم اسرائیل از سال ۱۹۹۱ تا کنون بوده که اشکارا و با هشدار قبلی صورت گرفته و موجب کشتار گسترده نشد، اگرچه در حمله اسرائیل به کنسولگری ایران این ملاحظه به‌چشم نمی‌خورد.

تحلیل این پایگاه خبری-تحلیلی آمریکایی در این یادداشت تأکید شود که اگرچه ایالات متحده با حمایت کور خود به بی‌احتیاطی نتانیاهو دامن زد، اما باید اسرائیل را در اقدام بدون هماهنگی با متحدانش مقصر دانست به‌طوری‌که حتی ایالات متحده اعلام کرد که در جریان حمله به کنسولگری ایران نبوده است.

اقدام اسرائیل عامدانه و با علم به نیت آمریکا برای خروج از منطقه و تمرکز بر اروپا و شرق آسیا انجام شد و حتی پس از پاسخ تنبیهی ایران و تذکر دولت بایدن مبنی‌بر خویشتن‌داری، مقامات اسرائیلی همچنان وعده جنگ‌افروزی می‌دهند.

در واکنش به این تهدیدها، ایران یادآور شده است که این بار بدون اخطار قبلی و در ابعاد گسترده‌تر به پاسخ مناسب اقدام خواهد کرد و نتیجه آن، یک جنگ تمام‌عیار و گرفتاری آمریکا در خاورمیانه خواهد بود.

اینترسپت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا را به‌رغم ابراز نگرانی‌های چندباره عامل اصلی تشویق رژیم اسرائیل و حمایت بی‌قیدوشرط بعد از حمله به کنسولگری ایران معرفی می‌کند.

آمریکا در کاهش تمرکز بر خاورمیانه انگیزه‌های مادی را دنبال می‌کند که با انگیزه‌ دیرینه نتانیاهو برای دشمنی با ایران همخوانی ندارد. نتانیاهو با پایان جنگ غزه با مشکلات سیاسی و حقوقی جدی در داخل مواجه خواهد شد و گسترش دامنه جنگ می‌تواند این امر را به تأخیر اندازد.

هرگونه پیروی آمریکا از سیاست‌های منطقه‌ای اسرائیل تبعات سنگینی خواهد داشت چراکه ورود به جنگ با ایران با جنگ عراق بسیار متفاوت خواهد بود؛ ایران دارای صنایع دفاعی به‌مراتب پیشرفته‌تر و عظیم‌تر از کل منطقه است و جنگ همه‌جانبه با ایران از نظر زمانی یا مکانی نامحدود خواهد بود.

تحلیلگر اینترسپت اشاره می‌کند که باتوجه به اولتیماتوم ایران مبنی‌بر واکنش شدیدتر به هرگونه اقدام تلافی‌جویانه اسرائیل، آمریکا باید برای مواجهه با اسرائیل و خواسته‌های افراطی آن که برخلاف ادعاهای برخی سیاستمداران آمریکایی لزوماً با منافع آمریکا همخوانی ندارد، آماده باشد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی