لبنان رد موساد را زد/ پشت پرده ترور مرگبار بیروت

کدخبر: ۶۴۰۹۹۴
اقتصادنیوز: وزیر کشور در دولت موقت لبنان و 2 منبع قضایی و امنیتی اعلام کردند که براساس اطلاعات اولیه به‌دست آمده توسط مقامات این کشور، موساد رژیم صهیونیستی در کشته شدن «محمد سرور» در شرق بیروت دست دارد.
لبنان رد موساد را زد/ پشت پرده ترور مرگبار بیروت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، بسام مولوی، وزیر کشور در دولت موقت لبنان در گفت‌وگو با شبکه «الجدید» خاطرنشان کرد براساس اطلاعات موجود، جنایت کشته شدن «محمد سرور» صراف لبنانی توسط سازمان‌های اطلاعاتی انجام شده است.

مولوی در پاسخ به این سوال که آیا موساد در این جنایت دست داشته یا خیر، پاسخ داد: بله، اطلاعات موجود نشان می‌دهد که موساد در این جنایت دست داشته است.

در همین رابطه، یک منبع قضایی لبنانی تاکید کرد که تمامی داده‌های اطلاعاتی حاکی از آن است که موساد در پشت پرده کشته شدن سرور قرار دارد.

وی در ادامه افزود تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است و برای جمع‌آوری سرنخ‌ها به‌ویژه از داده‌های ارتباطی تلاش‌هایی انجام می‌شود.

خبر مرتبط
هدف دیدار نخست وزیر عراق و رئیس جمهور آمریکا چه بود؟

اقتصادنیوز: سخنگوی رسمی دولت عراق در گفت‌وگو با الجزیره گفت: دیدار نخست وزیر و رئیس‌جمهور آمریکا شامل مسائلی از جمله موضوع نیروهای ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا در عراق بود.

در همین رابطه، یک منبع امنیتی برجسته لبنانی اعلام کرد که موساد احتمالاً از عوامل لبنانی و سوری استفاده کرده است تا سرور را به ویلایی در «بیت مری» بکشاند، جایی که او شکنجه و کشته شد.

منبع مذکور همچنین اعلام کرد کسانی که در این جنایت دست داشتند از اسلحه کمری به همراه صدا خفه‌کن استفاده کرده و پس از ارتکاب این جرم اقدام به پاک کردن اثر انگشت خود کردند.

خبر مرتبط
ابراز نگرانی روسیه از ائتلاف آمریکا و انگلیس علیه یمن

اقتصادنیوز: معاون نماینده روسیه در شورای امنیت گفت: حملات آمریکا و انگلیس علیه خاک یمن به حل و فصل داخلی یمن آسیب می‌زند.

از سوی دیگر، روزنامه الاخبار نوشت موساد اسرائیل، محمد ابراهیم سرور (۵۷ ساله) صراف لبنانی را پس از کشاندن وی به ویلایی در منطقه بیت مری در روز پنجشنبه چهارم آوریل ترور کرد. تحقیقات دست داشتن موساد در این جنایت را نشان می‌دهد.

نیروهای امنیتی تصاویر تعدادی از عاملان این عملیات را به دست آورده‌ و تعدادی از کسانی که با آنها همکاری لجستیکی داشتند به‌ویژه در لبنان و سوریه را شناسایی کرده‌اند در حالیکه برآوردهای امنیتی حاکی از آن است که جوخه ترور طی ۲۴ ساعت پس از انجام عملیات لبنان را ترک کرده است.

منابع قضایی به الاخبار اعلام کردند که این عملیات از زمان ورود سرور به ویلا و خروج عاملان آن ۴۰ دقیقه به طول انجامید که نشان می‌دهد هدف به دست آوردن تلفن همراه و رمز عبور وی و بازجویی از وی تحت شکنجه قبل از کشتن او بوده است.

منابع تحقیقاتی احتمال داده‌اند که سازمان جاسوسی اسرائیل مظنون شده که سرور مسؤول انتقال مالی برای «جنبش‌های مقاومت در فلسطین» بود.

کالبد شکافی نشان می‌دهد که سرور در نقاط مختلف بدنش ازجمله دست و پاهایش مورد اصابت ۹ گلوله قرار گرفته که نشان می‌دهد کسانی که از او بازجویی کرده‌اند قصد داشتند با شلیک گلوله او را به حرف بیاورند و قبل از کشتن او اطلاعاتی را از وی بگیرند. عاملان این قتل عامدانه لباس، دستکش، 2 تپانچه از نوع گلاک-۱۹ و صدا خفه‌کن را در ظروف پر از آب و پودر پاک‌کننده قرار دادند تا اثر انگشت‌شان را پاک کنند. آنها پس از پاکسازی محل جنایت از اثر انگشت، ۶۵۰۰ دلار را قبل از رفتن روی پیکر او ریخته و پخش کردند تا تاکیدی بر این باشد که انگیزه این جنایت دزدی نبوده، بلکه در چارچوب جنگ میان رژیم صهیونیستی و محور مقاومت انجام گرفته است.

سرور به همراه سه نفر دیگر از اوت ۲۰۱۹ به اتهام تسهیل در انتقال وجوه و حمایت مالی، تکنولوژیکی یا سایر موارد به گردان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی جنبش حماس در فهرست تحریم‌های صادر شده توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته است.

از هفتم اکتبر گذشته، سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی حدود ۲۰ صرافی را در داخل نوار غزه نابود کرده است و نیروهای امنیتی ترکیه گروهک‌های موساد را که در جمع‌آوری اطلاعات مربوط به انتقال پول صرافی‌ها به نوار غزه فعالیت داشتند، شناسایی کرده‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهد که سرور اخیراً با دریافت تماسی از سوی زنی که مدعی شده نامش زینب حمود است، در انتظار انتقال پول از عراق بوده و به بهانه‌ اینکه تحت عمل جراحی قرار گرفته بود از او خواسته که این حواله را به خانه‌اش در بیت مری برساند.

طبق گفته منابع نزدیک، مقتول ابتدا به این تماس و نحوه تماس زن مشکوک بوده و شاید بعداً در این مورد از او سؤال کرده و او به گونه‌ای پاسخ داده که شک او برطرف شده بود.

روز چهارشنبه ۱۲ فروردین، سرور به همراه برادرزاده‌اش برای تحویل حواله به منطقه بیت مری رفت. در بدو ورود با حمود تماس گرفته و از او خواسته شد که وارد شود و وقتی به این زن اطلاع داد که با برادرزاده‌اش است به او گفت که مقابل ویلا با سرور دیدار خواهد کرد که همین اتفاق هم افتاد.

تحقیقات نشان می‌دهد تلفن مقتول و مجرمان بلافاصله پس از ورود او به ویلا خاموش شده است. محققان حدس می‌زنند که ماموران موساد می‌خواستند تلفن، رمز عبور و جزئیات افرادی را که او به آنها پول منتقل کرده بود را به دست آورند.

طبق تحقیقات به دست آمده اعضای گروه، ویلا را در بیت مری به مدت یک سال به مبلغ ۴۸ هزار دلار (چهار هزار دلار ماهانه) اجاره کرده‌ بودند. اعضای این گروه همچنین از خودرویی که ارزش آن بیش از چهار هزار دلار بوده در حمل و نقل خود استفاده می‌کردند.

پیشتر منابع آگاه لبنانی به المیادین گفته بودند که محافل امنیتی لبنان قویاً بر این باورند که موساد پشت این عملیات است.

این منابع اشاره کرده بودند که مقتول در حالی که دست بسته بود مورد بازجویی قرار گرفت، در حالی که قاتلان در بازجویی‌های خشونت آمیز مستقیماً با «تل‌آویو» در تماس بودند.

این منابع افزودند که شکنجه با شلیک گلوله‌هایی از پا تا شانه‌هایش انجام شده، به طوریکه او بیش از ۱۰ گلوله دریافت کرده است.

این منابع خاطرنشان کردند که اعضای موساد حواله پولی را که همراه سرور بود، باقی گذاشتند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی