هشدار فرمانده ناتو درباره بروز جنگ ترکیبی

کدخبر: ۶۴۱۰۳۵
اقتصادنیوز : فرمانده سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مدعی شد که زیرساخت‌های مستقر در اعماق دریاها، بعد از خرابکاری در خطوط لوله گاز [نورد استریم]، در مقابل تهدیدهای روسیه آسیب‌پذیر هستند و بروز «جنگ ترکیبی» در این مناطق، امنیت اروپا و آمریکای شمالی را تهدید می‌کند.
 هشدار فرمانده ناتو درباره بروز جنگ ترکیبی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، دیدیه مالتره دریاسالار و معاون ستاد فرماندهی نیروی های دریایی متفقین (مارکوم) ناتو مدعی شد: امنیت یک میلیارد نفر در سراسر اروپا و آمریکای شمالی در نتیجه تلاش های روسیه برای هدف قرار دادن زیرساخت های آسیب پذیر گسترده از جمله مزارع بادی، خطوط لوله و کابل های برق در خطر است.

خبر مرتبط
ترامپ هنگام ورود به دادگاه منهتن: آمریکا توسط یک ناتوان اداره می‌شود+ فیلم

اقتصادنیوز: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا پس از ورود به دادگاه کیفری جهت رویارویی با چندین اتهام عنوان کرد که «این حمله‌ای به یک رقیب سیاسی است».

وی ادامه داد: شبکه کابل ها و خطوط زیر آب که برق اروپا و ارتباطات اروپا به آنها متکی هستند برای مقاومت در مقابل «جنگ ترکیبی» مسکو و سایر دشمنان ناتو ساخته نشده اند.

مالتره مدعی شد: ما می دانیم که روس ها جنگ های هیبریدی زیادی را در زیر دریا توسعه داده اند تا اقتصاد اروپا را از طریق کابل ها، کابل های اینترنت و خطوط لوله مختل کنند. کل اقتصاد ما زیر آب در معرض تهدید قرار دارد.

این مقام ناتو اضافه کرد: ما می دانیم که روس ها تا ساخت زیردریایی های هسته ای برای عملیات در زیر دریا پیش رفته اند بنابراین ساده لوح نیستیم و ما به عنوان کشورهای عضو ناتو با یکدیگر همکاری می کنیم.

گاردین نوشت: این اظهارات بعد از وقوع ۲ حادثه مشکوک به خرابکاری در خطوط لوله گاز مطرح شد. اولین حادثه در دریای بالتیک و در خطوط نورد استریم یک و ۲ در ماه سپتامبر (شهریور) سال ۲۰۲۲ رخ داد و دومی سال گذشته میلادی در خط زیردریایی بالتیک کانکتور (بین فنلاند و استونی) اتفاق افتاد. با وجود تحقیقات گسترده از سوی کشورهای مختلف، پرونده این حوادث هنوز حل نشده باقی مانده است. در عین حال فنلاند دسامبر گذشته مدعی شد که همه شواهد نشان می دهند که یک کشتی چینی به شکل عمدی با لنگر خود به این خط لوله آسیب رسانده است.

فرمانده ناتو گفت بیش از یکهزار روز را زیر دریا گذرانده است و بسیاری از زیرساخت‌های فعلی برای اولین بار توسط بخش خصوصی توسعه داده شد. این امر محیط زیست دریا را به طور چشمگیری تغییر داده و آن را به شدت آسیب‌پذیر کرده است.

وی افزود: آنها [شرکت‌های مسئول ساخت این زیرساخت ها] نمی‌دانستند که چنین جنگ هیبریدی به این سرعت توسعه خواهد یافت. بیش از ۹۰ درصد از اینترنت زیر دریا است. همه ارتباطات ما بین آمریکا، کانادا و اروپا از زیر دریا است، بنابراین آسیب پذیری های زیادی وجود دارد.

وی گفت: مارکوم «بیش از ۱۰۰ کشتی، زیردریایی هسته‌ای و زیردریایی معمولی» دارد که در آب‌های قطب شمال، دریای سیاه، اقیانوس اطلس، بالتیک و مدیترانه مشغول گشت ‌زنی هستند.

مالتره همچنین امنیت این مناطق را یک موضوع نگران کننده و مهم توصیف کرد و مدعی شد که امنیت نزدیک به یک میلیارد غیرنظامی در کشورهای عضو ناتو تهدید می شود.

این مقام ناتو اذعان کرد که حتی با همه این گشت زنی ها، محافظت از تمام زیرساخت‌های زیردریایی غیرممکن است و مسئولیت اصلی حفاظت از زیرساخت‌ها بر عهده کشورهای عضو [این ائتلاف نظامی] است.

وی افزود: ما در حال حاضر توجه ویژه ای به روس ها وجود دارد، اما نظارت دائمی بر هر کابل بسیار دشوار است. این امکان وجود ندارد. بسیاری از کشورها - نروژ، سوئد، دانمارک نیز - پهپادها، حسگرها، وسایل نقلیه زیرآبی بدون سرنشین را توسعه داده‌اند تا بتوانند به سرعت تحرکات مشکوک یا اشتباهی را شناسایی کنند.

 
 
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی