موشک هایی که پایگاه نیروی هوایی اسرائیل را فلج کرد/ نواتیم چگونه تقاص پس داد؟+ عکس

کدخبر: ۶۴۱۰۶۳
اقتصاد نیوز :عملیات وعده صادق در حالی رقم خورد که اهداف مهم از جمله پایگاه هوایی نواتیم در سرزمین‌های اشغالی مورد اصابت موشک های ایران قرار گرفت.
موشک هایی که پایگاه نیروی هوایی اسرائیل را فلج کرد/ نواتیم چگونه تقاص پس داد؟+ عکس

به گزارش اقتصاد نیوز، عملیات وعده صادق در حالی رقم خورد که اهداف مشخصی در سرزمین‌های اشغالی آماج حملات پهپادها و موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت. در این عملیات پهپادهای شاهد ۱۳۱، شاهد ۱۳۶، موشک‌های بالستیک خیبرشکن و عماد و موشک‌های کروز پاوه مورد استفاده قرار گرفت که در این گزارش تسلیحات به کار رفته در این عملیات را مرور خواهیم کرد .

** پهپادهای شاهد ۱۳۱/۱۳۶

10

پهپاد شاهد ۱۳۶ با برد عملیاتی۲۰۰۰ کیلومتر، تا ۱۴ ساعت مداومت پرواز دارد و با حداکثر سرعت ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت می‌تواند تا سقف ارتفاع ۱۲ هزار پا پرواز کند.

** موشک بالستیک خیبرشکن

11

موشک بالستیک سوخت جامد خیبرشکن با برد عملیاتی ۱۴۵۰، کلاهک و سرجنگی موشک خیبرشکن از نوع جداشونده است که تا لحظه اصابت به هدف قابلیت هدایت را دارد و همچنین می‌تواند با اجرای مانور سامانه‌های پدافندی و ضدموشکی دشمن را فریب دهد.

** موشک بالستیک عماد

13

عماد نخستین موشک بالستیک سوخت مایع و دوربرد با برد عملیاتی 1700 کیلومتر که تا ۷۵۰ کیلوگرم سرجنگی را می‌تواند حمل کند. عماد همچنین قابلیت نصب بر روی سیستم پرتاب خشابی موشک‌ها از شهرهای موشکی زیرزمینی را که تحت عنوان «رگبار موشکی» را، دارد.

** موشک کروز پاوه

171055303

موشک کروز پاوه با برد عملیاتی ۱۶۵۰ کیلومتر و به دلیل قابلیت تعریف نقطه‌راه برای آن می‌تواند از سمت‌های مختلف به هدف خود حمله کند و به این ترتیب باعث فریب و سردرگمی پدافند هوایی دشمن شود. سرعت این موشک بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت است.

 در بهمن‌ماه سال گذشته، رزمایش پیامبر اعظم ۱۸ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد ،که شبیه‌ساز پایگاه هوایی نواتیم اسرائیل بود که در آن عملیات از موشک‌های خیبرشکن و سایر تسلیحات نظامی پیشرفته ایران استفاده شده بود. 

به باور ناظران، حمله موشکی ایران به خاک فلسطین اشغالی و فرود موشک های بالستیک در مقاصد مشخص از جمله پایگاه هوایی نواتیم، حاوی این پیام است که محاسبات موشکی ایران در این عملیات مهم و بی سابقه، درست و دقیق بود و یکی از اهداف مهم این عملیات تلافی جویانه محقق شد.

 پایگاه نواتیم در 130 کیلومتری تل‌‌آویو و در فاصله 47 کیلومتری از غزه قرار دارد، در سال 1983 به عنوان یک پایگاه هوایی مدرن جدید با دو باند، با کمک مالی مشترک اسرائیل و دولت ایالات متحده توسعه یافت؛ پایگاهی که پس از بازگرداندن صحرای سینا به مصر و خروج از پایگاه های نظامی اش از این صحرا، رسمیت بیشتری یافت و بخش مهمی از نیروی هوایی اسرائیل را در خود جای داد.

مشروح این گزارش در اقتصادنیوز با عنوان جنایت و مکافات؛ نواتیم تقاص پس داد+ عکس  بخوانید .

 

 

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی