هشدار جنگنده‌های چینی به هواپیمای آمریکایی بر فراز تنگه تایوان

کدخبر: ۶۴۱۲۸۱
اقتصادنیوز: تنها چند ساعت پس از گفت و گوی وزرای دفاع چین و ایالات متحده جنگنده‌های چینی برای هشدار به یک هواپیمای نیروی دریایی آمریکا که در حال پرواز بر فراز منطقه حساس تنگه تایوان بود، به پرواز درآمدند.
هشدار جنگنده‌های چینی به هواپیمای آمریکایی بر فراز تنگه تایوان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، فرماندهی تئاتر شرقی ارتش آزادیبخش خلق چین امروز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای آن همیشه آماده باش کامل هستند و قاطعانه از امنیت و حاکمیت ملی و همچنین ثبات و صلح منطقه‌ای دفاع خواهند کرد.

خبر مرتبط
رایزنی وزرای فاع آمریکا و چین از طریق تماس ویدیویی

اقتصادنیوز: وزیران دفاع آمریکا و چین در یک تماس ویدیویی به رایزنی درباره روابط دوجانبه و مسائل امنیتی منطقه و جهان پرداختند.

پکن با تاکید بر تعلق داشتن تایوان به سرزمین اصلی چین می‌گوید که تنگه تایوان در حوزه اختیارات این کشور است. اما تایوان و ایالات متحده این قضیه را رد کرده و اعتقاد دارند که تنگه تایوان یک آبراه بین‌المللی است.

ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا در مورد اتفاق امروز اعلام کرد که هواپیمای گشت دریایی و شناسایی «بوئینگ پی-۸ پوسایدون» (P-۸A Poseidon) بر فراز این تنگه در حریم هوایی بین المللی پرواز کرد.

این ناوگان مدعی شد که واشنگتن با عملیات در تنگه تایوان مطابق با قوانین بین المللی، از حقوق و آزادی‌های کشتیرانی همه کشورها حمایت می‌کند.

خبر مرتبط
روابط چین و آلمان وارد فاز جدیدی شد؟

اقتصادنیوز: صدراعظم آلمان و رییس‌جمهور چین بر توسعه روابط دوجانبه و راهبردی در پکن تاکید کردند.

اما ارتش چین پرواز این هواپیما را یک جار و جنجال علنی خواند و اضافه کرد که جنگنده‌هایی را برای نظارت و هشدار به هواپیمای آمریکایی اعزام کرده و با آن مطابق با قوانین و مقررات مواجه شده است.

پرواز هواپیمای پوسایدون بر فراز تنگه تایوان اندکی پس از گفتگوی لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده با دونگ جون، همتای چینی‌اش انجام شد که اولین تعامل آنها در بیش از یک سال گذشته بود.

در حالی که دو کشور به دنبال بازگرداندن روابط نظامی هستند، دونگ به آستین گفت که موضوع تایوان هسته اصلی منافع چین است و منافع اصلی چین مطلقاً نباید آسیب ببیند.

دونگ خاطر نشان کرد: ارتش آزادی‌بخش خلق چین هرگز اجازه نخواهد داد که هیچ‌یک از فعالیت‌های جدایی‌طلبانه برای استقلال تایوان و همدستی و حمایت خارجی غیر کنترل شده انجام گیرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی