مرحله دوم انتخابات چه روزی برگزار می‌شود؟

کدخبر: ۶۴۱۷۴۳
اقتصادنیوز: سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: بر اساس جدول زمان‌بندی، تبلیغات از ساعت صفر بامداد روز ۱۳ اردیبهشت آغاز شده و به‌مدت هفت‌روز تا ساعت ۸ صبح پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ادامه خواهد داشت.
مرحله دوم انتخابات چه روزی برگزار می‌شود؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، محسن اسلامی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور  درخصوص آخرین فرآیندهای اجرایی دور دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: مرحله دوم انتخابات جمعه 21 اردیبهشت‌ماه برگزار خواهد شد.

وی افزود: انتخابات در 22 حوزه انتخابیه به‌دور دوم کشیده شد و حوزه‌های «تبریز، آذرشهر و اسکو» ، «شبستر»، «میانه»، «پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز مغان »، «سمیرم»، «لنجان»، «کرج، اشتهارد و فردی»، «تهران، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس»، «بیرجند، درمیان و خوسف»، «مشهد و کلات»، «آبادان»، «رامهرمز و رامشیر»، «خدابنده»، «زنجان و طارم»، «شیراز و زرقان»، «مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد»، «کرمانشاه»، «گنبدکاووس»، «خرم‌آباد و چگنی»، «قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی»، «ملایر» و «ورامین» به این دور راه یافتند.

خبر مرتبط
آغاز بزرگ‌ترین انتخابات جهان در این کشور

اقتصادنیوز : "گاردین" از آغاز مرحله اول بزرگترین تمرین دموکراتیک جهان با ۹۶۹ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در یک دوره شش هفته ای در هند خبر داد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: در مجموعِ این 22 حوزه، 11524 شعبه خواهیم داشت. انتخابات 8 حوزه انتخابیه با هماهنگی و تأیید شورای نگهبان به‌صورت تمام مکانیزه خواهد بود؛ البته حوزه‌های ملایر و آبادان در مرحله اول هم به‌صورت تمام‌مکانیزه انتخابات داشتند.

اسلامی عنوان کرد: حوزه‌های «قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی»، «خرم‌آباد و چگنی»، «کرمانشاه»، «شیراز و زرقان»، «تهران، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس» و «تبریز، آذرشهر و اسکو» در این مرحله انتخابات تمام‌الکترونیک دارند.

خبر مرتبط
طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری به کجا رسید؟

اقتصادنیوز: عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت طرح اصلاح مفادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری را تشریح کرد.

وی گفت: ما در تهران در هر شعبه چهار صندوق الکترونیک را در نظر گرفتیم و در هفت حوزه‌ی دیگر در هر شعبه سه صندوق وجود دارد.

دبیر ستاد انتخابات کشور اضافه کرد: تمهیدات لازم فراهم شده و صندوق‌های الکترونیک برای استان‌ها ارسال شده و برای تهران نیز در حال ارسال است. هم‌چنین آموزش اولیه برای  استفاده از این صندوق‌ها صورت گرفته و در حال انجام است.

اسلامی اظهار داشت: یک موشن آموزشی هم در حال آماده‌سازی داریم که در رسانه‌ها منعکس خواهیم کرد. هماهنگی‌ها را انجام دادیم تا آموزش به رأی‌دهنگان در نمازهای جامعه، صدا و سیما، رسانه‌ها و از طریق تمامی ظرفیت‌ها صورت بگیرد.

وی عنوان کرد: تعرفه‌ی انتخابات در حال چاپ است و در زمان مقرر ارسال خواهد شد. این تعرفه با طراحی و صورت جدید خواهد بود.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: کسی که در یک حوزه انتخابیه در مرحله اول رأی داده و کسانی که در هیچ یک از حوزه‌ها رأی نداده، می‌تواند در این مرحله رأی بدهد. مثلاً اگر یک فرد در مرحله اول در تهران رأی داده می‌تواند در دور دوم نیز در همین حوزه رأی بدهد.

اسلامی گفت: هم‌چنین ستاد امنیت انتخابات جلسات خود را پیگیری می‌کند و تمهیدات لازم در این‌خصوص صورت گرفته است.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص مدارک مورد نیاز برای رأی‌دهی، تصریح کرد: طبق ماده 11 انتخابات فرد با ارائه اصل شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه، پایان خدمت و گذرنامه می‌تواند رأی دهد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره بازه‌ی تبلیغات نامزدها نیز اظهار داشت: بر اساس جدول زمان‌بندی، تبلیغات از ساعت صفر بامداد روز 13 اردیبهشت آغاز شده و به‌مدت هفت‌روز تا ساعت 8 صبح پنج‌شنبه 20 اردیبهشت ادامه خواهد داشت. ممنوعیت تبلیغات از ساعت 8 صبح پنج‌شنبه 20 اردیبهشت تا آغاز انتخابات در روز جمعه را خواهیم داشت.

اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: نامزدها توجه داشته باشند که مانند مرحله اول که متعهدانه رفتار کردند، همین رویه ادامه یابد. صدا و سیما نیز کانال‌های استانی را برای تبلیغات مرحله دوم فعال می‌کند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی