آخرین وضعیت پرونده حق‌آبه هیرمند

کدخبر: ۶۴۲۲۰۳
اقتصادنیوز: نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان گفت که بعد از بحران اوکراین، ترانزیت از آب‌های آزاد چابهار در ایران شرایط جدیدی را ایجاد کرده است.
آخرین وضعیت پرونده حق‌آبه هیرمند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، حسن کاظمی قمی با تاکید بر اینکه ثبات و امنیت منطقه در گرو ثبات و امنیت افغانستان است، گفت: از نگاه ژئوپلیتیک افغانستان محاط در خشکی است و مسیر دسترسی‌اش به آب های آزاد امن، اقتصادی، کوتاه‌ و پایدار آبهای ایران است و بر همین اساس با توجه به شرایطی که امروز به ویژه بعد از بحران اوکراین ایجاد شده، کریدورهای ترانزیت منطقه‌ای معنای جدی‌تری به خود گرفته است، چون حجم زیادی از ترانزیت کالا از چین و هند از مسیر روسیه به اروپا انجام می‌شد، که بحران اوکراین این مسیر را متوقف کرد. از این رو ترانزیت از آب‌های آزاد چابهار در ایران شرایط جدیدی را ایجاد کرده است.

خبر مرتبط
ادعای عجیب طالبان درباره حق آبه ایران

اقتصادنیوز: یک مقام ارشد سیاسی حکوت طالبان روز شنبه با بیان اینکه این حکومت تعامل خوب با همسایگان دارد، مدعی شد که طالبان مسئله حقابه ایران را با تفاهم و گفت و گو حل و فصل کرده است.

وی در بخشی دیگر از  گفت‌وگویش با پایگاه خبری ایراف درباره موضوع حق‌آبه گفت که شماتت‌هایی که در اجتماع انجام می‌شود را می‌پذیریم، اما سعی می‌کنیم در چارچوب مصالح ملت حرکت کنیم.

نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان گفت که در مساله حق‌آبه اینکه امروز چه می‌خواهیم انجام دهیم مهم است. در دوره حکمرانان جدید در افغانستان از مسیر اقدامات دیپلماتیک و سایر اقدامات از جمله روش‌های اقتصادی این موضوع پیگیری و دنبال شده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی