چراغ سبز لهستان به ناتو/ آماده میزبانی سلاح‌های هسته‌ای هستیم!

کدخبر: ۶۴۲۲۴۲
رئیس جمهوری لهستان امروز اعلام کرد کشورش «آماده است» در صورتی که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قصد داشته باشد مناطق شرقی خود با مرز روسیه را تقویت کند، سلاح‌های هسته‌ای این ائتلاف نظامی را در خاک خود مستقر کند.
چراغ سبز لهستان به ناتو/ آماده میزبانی سلاح‌های هسته‌ای هستیم!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، تارنمای هفته نامه نیوزویک روز یکشنبه نوشت: آندژی دودا در مصاحبه با رسانه لهستانی «فکت» (Fakt) گفت: اگر متحدان ما در ناتو قصد داشته باشند که سلاح های هسته ای را به عنوان بخشی از شراکت هسته ای و به منظور تقویت امنیت شاخه شرقی ناتو در خاک ما مستقر کنند، ما آماده میزبانی از آن هستیم.

خبر مرتبط
زلنسکی دست پر از نشست ویژه با اعضای ناتو بیرون آمد

اقتصادنیوز: ینس استولتنبرگ پس از نشست ویژه وزیران دفاع کشورهای عضو و رئیس جمهوری اوکراین گفت که اعضا با ارائه تعدادی بیشتری سامانه‌ پدافند هوایی به کی یف موافقت کردند.

نیوزویک مدعی شد: با گذشت ۲ سال از جنگ اوکراین، کشورهای عضو ناتو در شرق اروپا و در نزدیک مرز روسیه مجبور شده اند سرمایه گذاری هنگفتی در تقویت توان نظامی خود داشته باشند هر چند که آنها سلاح های هسته ای در اختیار ندارند.

خبر مرتبط
درخواست مهم آلمان از شرکای ائتلاف نظامی ناتو

اقتصادنیوز : صدر اعظم آلمان از شرکای خود در ائتلاف نظامی ناتو خواست موشک های پاتریوت بیشتری را در اختیار اوکراین قرار دهند.

این هفته نامه افزود: در میان کشورهای عضو ناتو، آمریکا، انگلیس و فرانسه سلاح های هسته ای دارند، اما چندین پایگاه اروپایی میزبان سلاح های هسته ای آمریکا هستند.

نیوزویک نوشت: روسیه، که از بزرگترین زرادخانه هسته ای جهان برخوردار است، در ژوئن (خرداد) ۲۰۲۳ اعلام کرد که عملیات انتقال سلاح های هسته ای تاکتیکی بلاروس به عنوان متحد کلیدی خود را آغاز کرده است.

خبر مرتبط
هشدار فرمانده ناتو درباره بروز جنگ ترکیبی

اقتصادنیوز : فرمانده سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مدعی شد که زیرساخت‌های مستقر در اعماق دریاها، بعد از خرابکاری در خطوط لوله گاز [نورد استریم]، در مقابل تهدیدهای روسیه آسیب‌پذیر هستند و بروز «جنگ ترکیبی» در این مناطق، امنیت اروپا و آمریکای شمالی را تهدید می‌کند.

این رسانه آمریکایی مدعی شد: روسیه از بلاروس به عنوان سکویی برای حمله تمام عیار خود به اوکراین استفاده می کند و بلاروس با کشورهای لهستان و لتونی به عنوان اعضای ناتو هم مرز است.

به گزارش ایرنا، دودا به تازگی در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز مدعی شد: روسیه ممکن است پس از شکست اوکراین، به دیگر کشورهای اروپایی و حتی اعضای ناتو حمله کند.

در حالی که ائتلاف ناتو اختصاص ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی هر یک از اعضا را برای هزینه های دفاعی تعیین کرده است، دودا گفت که این میزان باید به سه درصد افزایش یابد و مدعی شد که این راهی برای حفظ صلح در اروپا و توقف استعمارطلبی روسیه است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی