اقدام جنجالی انگلیس برای امنیت اروپا در اوکراین!

کدخبر: ۶۴۲۳۶۴
اقتصادنیوز: همزمان با کمک آمریکا به ارزش بیش از ۶۰ میلیارد دلار، انگلیس هم از بزرگ‌ترین بسته کمکی نظامی به کی‌یف رونمایی می‌کند.
اقدام جنجالی انگلیس برای امنیت اروپا در اوکراین!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، کشورهای غربی همچنان کمک‌های نظامی و مالی را به اوکراین سرازیر می‌کنند و با گذشت بیش از ۲ سال از جنگ اوکراین، هنوز هیچ چشم‌اندازی برای صلح مشاهده نمی‌شود. اخیرا واشنگتن کمکی را که ماه‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا با بن‌بست مواجه شده بود، به تصویب رساند و کرملین در واکنش اعلام کرد که این کمک‌ها صرفا تلفات اوکراین را افزایش خواهند داد.

طبق گزارش راشا تودی، «ریشی سوناک» نخست‌وزیر انگلیس امروز – سه‌شنبه –  در جریان سفرش به ورشو و دیدار با «دونالد توسک» همتای لهستانی‌اش، برنامه‌های کمکی جدید لندن به کی‌یف را رسما اعلام خواهد کرد.

خبر مرتبط
درخواست انگلیس برای جلوگیری از صادرات کالاهای تحریمی به روسیه

وزیر خارجه انگلیس خواستار جلوگیری از صادرات اقلام تحریمی و تقویت ماشین جنگی روسیه شد.

سوناک در بیانیه‌ای ادعا کرد: «دفاع از اوکراین در برابر جاه‌طلبی‌های بی‌رحمانه روسیه امری ضروری برای امنیت ما و برای تمام اروپاست. اگر به پوتین (رئیس‌جمهور روسیه) اجازه موفقیت در این جنگ داده شود، او در مرز لهستان متوقف نخواهد شد.»

تخمین زده می‌شود که این کمک‌های جدید انگلیس، کمک‌های نظامی این کشور به کی‌یف را تنها در سال جاری میلادی به ۳ میلیارد پوند خواهد رساند. ظاهرا این بسته شامل ۱۶۰۰ موشک تهاجمی و پدافند هوایی و حدود ۴ میلیون گلوله برای تسلیحات کوچک خواهد بود.

خبر مرتبط
اصرار نخست وزیر انگلیس بر اجرای یک طرح غیرقانونی

اقتصادنیوز: ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس با وجود حکم دادگاه این کشور درباره غیرقانونی بودن اخراج پناهجویان به روآندا، خواستار اجرای این قانون شد.

سوناک افزود: «بسته امروز به اوکراین کمک خواهد کرد تا آنچه را که در مقابل جنگ با روسیه نیاز دارد، به دست بیاورد. بریتانیا همیشه در صف اول امنیت اروپا نقش خود را ایفا خواهد کرد و از منافع ملی دفاع می‌کند و در کنار متحدان ناتو می‌ایستد.»

این بیانیه ۲ روز پس از آن منتشر شد که مجلس نمایندگان ایالات متحده سرانجام با کمک‌های واشنگتن به ارزش بیش از ۶۰ میلیارد دلار برای اوکراین موافقت کرد. «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا هم روز دوشنبه وعده افزایش سریع ارسال تسلیحات به کی‌یف را داد.

هنوز مسئله صلح برای جنگ اوکراین مطرح نیست و متحدان این کشور به جای تمرکز بر یک راه‌حل مسالمت‌آمیز، به ارسال مداوم تسلیحات به کی‌یف ادامه می‌دهند. البته کنفرانس صلح اوکراین در سوئیس قرار است از تاریخ ۱۵ الی ۱۶ ژوئن (۲۶ الی ۲۷ خرداد) با حضور تقریبا ۱۰۰ کشور برگزار شود. با این حال، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین پیشتر تاکید کرده بود که هرگونه مذاکره‌ای برای صلح اوکراین بدون حضور روسیه «بی‌معنا» خواهد بود.

زلنسکی در نوامبر ۲۰۲۲ ابتکار ۱۰ ماده‌ای به اصطلاح صلح خود موسوم به «فرمول صلح» را معرفی کرد. این طرح شامل تبادل کامل زندانیان با روسیه، تضمین‌های امنیتی برای اوکراین و بازگشت به مرزهای پیش از ۲۰۱۴ بود. مسکو بارها گفته است که از مذاکرات صلح مادامی که کی‌‎یف مرزبندی‌های جدید ارتش روسیه از آغاز این جنگ را به رسمیت بشناسد، حمایت می‌کند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی