اوکراین هشدار داد: امنیت غرب در گرو پیروزی کی یف است

کدخبر: ۶۴۳۳۶۸
اقتصادنیوز: «دمیتری کولبا» وزیر خارجه اوکراین ضمن ابراز خرسندی از تصویب بسته کمک‌های نظامی آمریکا به کشورش، نسبت به تهدیدات علیه امنیت جهانی و غرب هشدار داد.
اوکراین هشدار داد: امنیت غرب در گرو پیروزی کی یف است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دیمیتری کولبا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان، گفت: «آنچه که ما نیاز داریم این است که متحدانمان با اطمینان خاطر باور داشته باشند، پیروزی اوکراین قابل دستیابی است».

وزیر امور خارجه اوکراین در این مصاحبه از تصویب بسته کمک خارجی ۹۵ میلیارد دلاری آمریکا که شامل ۶۱ میلیارد دلار کمک به کی‌یف است ابراز خرسندی کرد. اما در عین حال نسبت به تهدیدات احتمالی امنیتی برای کشورهای غربی هشدار داد و خواستار افزایش همکاری های بین‌المللی برای تضمین پیروزی کی‌یف در جنگ مقابل مسکو شد.

کولبا در این گفت‌وگوی خبری افزود: ما نباید هیچ ترسی نسبت به [ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه] داشته باشیم، زیرا پوتین می تواند ترس ما را احساس کند و وقتی این را متوجه شود، تهاجمی‌تر می شود.

خبر مرتبط
توپخانه ارتش روسیه، انگلیسی زبانان ارتش اوکراین را هدف قرار داد

اقتصادنیوز: مقامات و رسانه‌های روسی اعلام کردند که ارتش این کشور بامداد امروز یکشنبه محل اقامت مزدوران انگلیسی‌زبان ارتش اوکراین را با حمله موشکی بمباران کرد.

چند هفته پیش و قبل از تصویب بسته ۹۵ میلیارد دلاری مجلس نمایندگان آمریکا، ولودمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین گفته بود که در صورت نرسیدن کمک های خارجی، فاجعه رخ می دهد. برخی مقامات کنگره آمریکا نیز با اشاره به تاخیر در تصویب این بسته هشدار داده بودند که اوکراین ممکن است در طول سال جاری میلادی جنگ را به روسیه واگذار کند.

یک ژنرال ارشد آمریکایی نیز به تازگی خاطرنشان کرده بود که ارتش روسیه اکنون ۱۵ درصد بزرگتر از پیش از آغاز جنگ است. کارشناسان از همین رو نسبت به حمله تابستانی روسیه هشدار داده و اعلام کرده اند که چنین تهاجمی ممکن است خسارات بیشتری را برای اوکراین به همراه داشته باشد.

خبر مرتبط
مخالفت صدراعظم آلمان با ارسال موشک های تاروس به اوکراین

صدراعظم آلمان تاکید کرد: هیچ یک از نیروهای آلمان یا ناتو در جنگ اوکراین و روسیه نخواهند جنگید.

کولبا نیز در همین زمینه به سی‌ان‌ان گفت: موضوع ساده است؛ دلیل اتحاد همه کشورها حول هدف پیروزی اوکراین، این است که آنها این پیروزی را مهم می‌دانند و امنیت و رفاه برایشان مهم است. بهای حمایت از اوکراین امروز هر چه باشد، از پیروزی روسیه در برابر اوکراین کمتر است.

برخی چهره‌های برجسته جمهوری‌خواهان آمریکا از جمله سناتور لیندسی گراهام به عنوان یکی از حامیان تداوم کمک‌ها به اوکراین نیز هفته گذشته در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس گفت: «اگر می‌خواهید سربازان آمریکایی از جنگ با روسیه دور بمانند، به اوکراین کمک کنید. زیرا اگر آنها [روسیه] به سمت کشورهای ناتو بروند، ما درگیر جنگ می شویم».

مجلس نمایندگان و سنای آمریکا هفته گذشته پس از ماه ها تاخیر بسته ۹۵ میلیارد دلاری کمک های خارجی شامل کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد. بلافاصله پس از تصویب این بسته جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا ضمن قدردانی، از اعلام آماده سازی برای ارائه تسلیحات به کی‌یف خبر داد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی