خاورمیانه روی بمب ساعتی-3

شبح سنگین جنگ بر خاورمیانه؛ میانجی‌ها خلع سلاح شدند!/ بازی اسرائیل، حزب‌الله را به میدان جنگ می‌کشاند؟

کدخبر: ۶۴۳۵۹۴
اقتصادنیوز: گمانه‌زنی‌ها درباره پیامدهای رویارویی اخیر ایران و اسرائیل افزایش یافته و در حالی که گروهی از رویکرد بازدارنده دو بازیگر می گویند، گروهی دیگر براین باورند که هرگونه فعل تحریک آمیز تل‌آویو می‌تواند زمینه‌ساز جنگ تمام عیار شود.
شبح سنگین جنگ بر خاورمیانه؛ میانجی‌ها خلع سلاح شدند!/ بازی اسرائیل، حزب‌الله را به میدان جنگ می‌کشاند؟

به گزارش اقتصادنیوز، 13 آوریل، ایران برای اولین بار و به شکلی بی سابقه اهداف اسرائیل را در خاک سرزمین های اشغالی هدف قرار داد. اسرائیل از آن زمان به یک پاسخ محدود بسنده کرده و ایالات متحده و متحدانش تلاش دارند تا با اعمال تحریم های گسترده علیه تهران، فشارها را افزایش دهند.سناریویی که پیشتر شکست خورده است. در همین راستا، گروهی از محققان فعال در شورای خاورمیانه تلاش کردند تا از چندین منظر پیامدهای رویارویی ایران و اسرائیل برای خاورمیانه را بررسی کنند.

اقتصادنیوز این یادداشت را در سه بخش ترجمه کرده که بخش نخست تحت عنوان «پاشنه آشیل روسیه در خاورمیانه/ چرا رویارویی ایران و اسرائیل برای پوتین گران تمام می شود؟» منتشر و بخش دوم با عنوان «نسخه جدید بایدن برای ایران/ هزینه گذار آمریکا از ناتوی خاورمیانه به ایده عادی سازی رابطه عربستان و اسرائیل» منتشر شد و در ادامه بخش سوم و نهایی آمده است.

بازی پرهزینه تل آویو

شهرام اکبرزاده، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو با شورای خاورمیانه گفت:پاسخ موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل بر اساس ماده 51 منشور سازمان ملل متحد، در چارچوب حق دفاع از خود قابل تبیین است.

با این حال، این اقدامی بی‌سابقه بود، چرا که تا پیش از این ایران و اسرائیل رویارویی در سایه را تجربه کرده بودند و مواضع این بازیگر( اسرائیل) توسط اعضای محور مقاومت هدف قرار می گرفت، اما تهران این بار قاعده بازی را تغییر داد.

به ادعای اکبرزاده، حمله تروریستی اسرائیل به سفارت ایران در دمشق نشان از آن داشت که این بازیگر از آستانه و خط قرمزها عبور کرده و نیاز به واکنشی تند دارد.به ادعای این تحلیلگر، این به معنای شکستن رویه گذشته و فعال کردن مکانیسم بازدارندگی ایران بود. مقامات ایرانی مطمئناً انتظار واکنش آمریکا و برخی کشورهای اروپایی را داشتند، اما می دانستند که عدم پاسخ به حمله اسرائیل بازدارندگی ایران را تضعیف خواهد کرد.

طبیعتا بعد از آن که ایران نتوانست به واسطه مواضع آمریکا و بریتانیا، اسرائیل را در شورای امنیت به چالش بکشد، روایتش مبنی بر از هم پاشیدن نظم جهانی قوت بیشتری گرفتایران از همان روزهای ابتدایی این ایده را مطرح کرده که نظام بین‌الملل و نهادهای متعدد آن در خدمت منافع آمریکا و متحدانش هستند.

حالا دیدگاه تجدیدنظرطلبانه ایران در امور بین‌الملل با افزایش اختلافات مسکو و پکن با واشنگتن قوت یافته است. طبیعتا مقام های ایران از این فرصت برای پیشبرد منافع ضد آمریکایی شان استفاده می کنند. به ادعای اکبرزاده، استراتژی تحریم نشان از از قطبی شدن جهان و فرسایش توانایی ایالات متحده برای حفظ بسیاری از متحدان عرب در خلیج فارس دارد.

رنج علاالدین، کارشناس خاورمیانه نیز براین باور است که خاورمیانه روی بمب ساعتی قرار دارد. او در گفتگو با شورای خاورمیانه مدعی شد، با توجه به تشدید تنش‌ها در منطقه پس از حمله 7 اکتبر، این احتمال وجود دارد که اسرائیل بازی تازه ای را آغاز کند؛ بازی که می تواند پر هزینه باشد و رویارویی تمام عیاری را در منطقه کلید بزند.به ادعای این تحلیلگر، امروز اعضای محور مقاومت آماده حمله ای تمام عیار به مواضع اسارئیل در سرزمین های اشغالی هستند. هر دم ممکن است رویارویی جدی میان اسرائیل و حزب الله کلید بخورد؛ از همین رو باید تصدیق کرد که امنیت منطقه در شرایط بدی قرار دارد و هر کنش ناخواسته ممکن است هزینه بالایی را به همراه داشته باشد.

3333

وقتی میانجی‌ها خلع سلاح می‌شوند!

ازگه گنچ، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در باب رویارویی ایران و اسرائیل مدعی شد: اگرچه هر دو بازیگر تلاش داشتند تا با دقت و خویشتن داری مانع از گسترش دامنه تنش شوند، اما این رویارویی لحظه مهمی را در خاورمیانه رقم می زند و نشان دهنده تغییر ژئوپلیتیک از رویارویی پنهانی به رویارویی آشکار بین دشمنان طولانی مدت است.

به ادعای گنچ، منطقه در حال حاضر شاهد یک روند نگران کننده از تشدید درگیری ها مانند درگیری ها در عراق، لبنان، سوریه و یمن است که تحت الشعاع جنگ اسرائیل در نوار غزه قرار گرفته است. شبح قریب الوقوع جنگ منطقه ای بر بی ثباتی ذاتی منطقه سایه افکنده و تلاش های منطقه ای برای صلح، رفاه و توسعه را تضعیف می کند.با تکیه بر این سناریو، حمله تلافی جویانه ایران به اسرائیل با هدف تقویت نفوذ منطقه ای این کشور و اثبات توانایی های نظامی اش انجام شد. رویکرد محتاطانه اسرائیل و عدم تمایل ایالات متحده به شرکت در هرگونه پاسخ، تل آویو را وادار کرد تا منفعل باشد.

به ادعای این تحلیلگر، در حال حاضر، طرفین توانسته اند از طریق این مبادلات نظامی محدود و با دقت کالیبره شده بازدارندگی خود را حفظ کنند. تشدید تنش ها فعلا فشارها بر نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که با بحران‌های سیاسی در داخل و خارج از سرزمین های اشغالی مواجه کاهش داده و مقدمه ای شده برای لشکرکشی اسرائیل به رفح.

گنچ در ادامه مدعی شد، هنگامی که زنگ خطر جنگ به صدا در می آید، صدای صلح اغلب تحت الشعاع قرار می گیرد و میانجی ها، کمتر قادر به انجام اقدامات مؤثر هستند. به عنوان مثال، در 19 آوریل، ایالات متحده قطعنامه ای را که به طور گسترده مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل بود در حمایت از عضویت فلسطین در سازمان ملل که می توانست راه را برای تشکیل کشور فلسطین هموار کند، وتو کرد. 18 آوریل، هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی با همتای قطری اش، صراحتا اعلام کرد که حماس آمادگی خود را برای انحلال شاخه نظامی خود پس از ایجاد کشور فلسطین در امتداد مرزهای 1967 اعلام کرده است. در همان روز، دوحه اعلام کرد که در بحبوحه انتقادها و بن بست مذاکرات، نقش خود به عنوان میانجی را مورد ارزیابی مجدد قرار می دهد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی