سرگردانی مردم انگلیس / سوناک طفره می رود

کدخبر: ۶۴۳۷۲۲
اقتصادنیوز: نخست وزیر انگلیس درحالی از تعیین زمان برگزاری انتخابات سراسری در این کشور طفره می‌رود که محبوبیت حزب حاکم محافظه‌کار به پائین‌ترین سطح در نزدیک به نیم قرن گذشته رسیده است.
سرگردانی مردم انگلیس / سوناک طفره می رود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «ریشی سوناک» نخست وزیر انگلیس در واپسین ماه‌های باقی‌مانده به برگزاری انتخابات سراسری در این کشور، درحالی از تعیین زمان برگزاری این رویداد سیاسی طفره می‌رود که محبوبیت حزب حاکم محافظه‌کار به پائین‌ترین سطح در نزدیک به نیم قرن گذشته رسیده است.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا، انتخابات سراسری در انگلیس باید طبق قانون حداکثر تا پیش از ۲۸ ژانویه ۲۰۲۵ (۹ بهمن) برگزار شود. این بدین معناست که مردم انگلیس کمتر از ۹ ماه دیگر پای صندوق‌های رای خواهند رفت تا نمایندگان پارلمان و به تبع‌ آن، دولت جدید را انتخاب کنند؛ اما هنوز از تاریخ برگزاری این رویداد خبری نیست.

حزب محافظه‌کار از سال ۲۰۱۰ میلادی سکان دولت را در دست داشته و محبوبیت آن طبق بیشتر نظرسنجی‌ها به پائین‌ترین سطح در ۴۶ سال گذشته رسیده است. ریشی سوناک نخست وزیر انگلیس با اذعان به این مساله، وضع موجود را ناشی از تبعات همه‌گیری کرونا و جنگ در اوکراین دانسته و ادعا می‌کند که مردم این کشور طی سال‌های اخیر دوران سختی را سپری کرده‌اند. او با بیان این ادعا که اوضاع اقتصادی کشور از ابتدای امسال (۲۰۲۴) مسیر بهبودی را طی می‌کند از مردم انگلیس خواسته است که برای پنج سال دیگر به حزب او اعتماد کنند.

این درحالیست که محافظه‌کاران با ۲۰ درصد اختلاف در بیشتر نظرسنجی‌ها هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارند. آخرین نظرسنجی صورت گرفته توسط شبکه خبری اسکای نشان می‌دهد اگر فردا انتخابات سراسری برگزار شود ۴۳.۶ درصد مردم به حزب کارگر به رهبری «کی‌یر استارمر» و ۲۳.۲ درصد به حزب محافظه‌کار رای خواهند داد.

خبر مرتبط
ادعای انگلیس در مورد پیشنهاد آتش‌بس ۴۰ روزه به حماس

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه انگلیس که برای شرکت در نشست‌ ویژه مجمع جهانی اقتصاد به ریاض سفر کرده است ادعا کرد که به جنبش مقام اسلامی فلسطین (حماس) طرح آتش‌بس ۴۰ روزه در برابر آزادی گروگان‌های (اسرای) اسرائیلی پیشنهاد شده است.

یک انتخابات پژوه برجسته انگلیسی اوایل فروردین ماه پیش‌بینی کرد که حزب حاکم محافظه‌کار فقط یک درصد برای پیروزی در انتخابات سراسری شانس دارد. «جان کرتیس» که در حوزه تحلیل انتخابات و نتایج آن مهارت دارد، معتقد است که پیروزی حزب محافظه‌کار محال و همه‌چیز درباره نتیجه انتخابات پیش‌رو روشن است.

کرتیس در گفت‌ وگو با نشریه «پولیتیکو» اظهار کرد که اکنون «۹۹ درصد احتمال تشکیل دولت کارگر وجود دارد.» وی با اشاره به شانس کم حزب محافظه‌کار برای پیروزی در انتخابات، تاکید کرد که حتی در صورت بروز پدیده «پارلمان معلق»، بخت «کی‌یر استارمر» برای نخست وزیر شدن بیشتر است.

پارلمان معلق در شرایطی پدید می‌آید که هیچ‌کدام از احزاب سیاسی انگلیس نتوانند اکثریت ۶۵۰ کرسی مجلس عوام (۳۲۶ کرسی) را به دست آورند. در صورت بروز این وضعیت، حزبی که بیشترین کرسی‌های مجلس عوام را به دست آورده است برای تشکیل دولت باید با یک حزب دیگر ائتلاف کند.

با این حال یافته‌های نشریه گاردین بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که حزب کارگر می‌تواند ۴۵۸ کرسی پارلمان را کسب و یک رکورد تاریخی در صحنه سیاسی انگلیس ثبت کند. در مقابل حزب حاکم محافظه‌کار با خطر حذف شدن در بیشتر حوزه‌های انتخابیه مواجه است و پیش‌بینی می‌شود که تنها ۹۰ کرسی در انتخابات کسب کند.

در انگلیس انتخابات سراسری هر ۵ سال برگزار می‌شود. زمان برگزاری این رویداد، طبق یک سنت دیرینه، در فصل بهار یا پائیز است. سوناک پیشتر اعلام کرده بود که قصد دارد انتخابات سراسری را در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ برگزار کند. او هنوز تاریخ دقیق برگزاری انتخابات را مشخص نکرده است.

ناظران با بیان اینکه حزب محافظه‌کار چیزی برای از دست دادن ندارد، این احتمال را مطرح می‌کنند که انتخابات سراسری در ماه جولای، یعنی پیش از تعطیلات تابستانی پارلمان برگزار شود. طیفی از کارشناسان هم معتقدند که نتیجه انتخابات شهرداری لندن و شوراهای شهر که قرار است روز پنجشنبه برگزار شود، تکلیف انتخابات سراسری را روشن می‌کند. از نگاه این طیف، انتخابات پنجشنبه تصویر روشنی را نسبت به گرایش مردم به احزاب سیاسی کشور ترسیم خواهد کرد.

خبر مرتبط
جت لوکس؛ دردسر جدید دیوید کامرون+ عکس

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه انگلیس به دلیل اجاره یک جت لوکس به ارزش ۴۲ میلیون پوند برای تور اخیر آسیای مرکزی خود مورد انتقاد قرار گرفته است.

سوناک روز یکشنبه در یک گفت‌ وگوی تلویزیونی اعلام کرد که انتخابات زمانی برگزار می‌شود که گزینه‌ها برای مردم روشن باشد. او از پاسخ به پرسش مجری شبکه خبری اسکای درباره احتمال برگزاری انتخابات در ماه جولای، طفره رفت و گفت: «نگاه کنید، وقتی نوبت به یک انتخابات عمومی می‌رسد، من چندین بار در مورد آن صحبت کرده‌ام و چیزی بیشتر از آنچه گفته‌ام نمی‌گویم.»

زمانی که مجری درباره این پرسش پافشاری کرد، وی پاسخ داد: «شما می‌توانید از سخنان من هر نتیجه‌ای را بگیرید اما من تکرار می‌کنم، انتخابات سراسری هنگامی خواهد بود که گزینه‌ها برای مردم روشن باشد.»

این پاسخ‌های دیپلماتیک حتی اگر به سود منافع حزب محافظه‌کار باشد که نیست، مردم انگلیس را بیش از پیش دچار ابهام و سرگردانی درباره آینده سیاسی این کشور کرده است. انگلیسی‌ها بالاخره ظرف ماه‌های آینده پای صندوق‌های رای خواهند رفت تا درباره سرنوشت سیاسی این کشور تصمیم‌گیری کنند.

طبق بیشتر نظرسنجی‌ها حزب حاکم محافظه‌کار روزهای پایانی خود را در قدرت سپری می‌کند و به‌ نظر می‌رسد سوناک درصدد انتخاب زمانی است که ضریب شکست این حزب را تا حد ممکن کاهش دهد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی