در دیدار وزرای خارجه قطر و آمریکا در ریاض چه گذشت؟

کدخبر: ۶۴۳۷۳۸
اقتصادنیوز: وزیران خارجه قطر و آمریکا در ریاض با یکدیگر دیدار و درباره آخرین تحولات غزه رایزنی کردند.
در دیدار وزرای خارجه قطر و آمریکا در ریاض چه گذشت؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «شیخ محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی» نخست وزیر و وزیر خارجه قطر در ریاض با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد.

خبرگزاری رسمی قطر (قنا) گزارش داد، در این دیدار روابط راهبردی نزدیک قطر و آمریکا و راه‌های توسعه آن بررسی شد و آخرین تحولات نوار غزه و سرزمین‌های اشغالی فلسطین به ویژه تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با هدف آتش بس فوری، آزادی اسرا و ورود پایدار کمک‌های بشردوستانه به تمام مناطق غزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

خبر مرتبط
افشاگری درباره هدف اصلی سفر بلینکن به ریاض

اقتصادنیوز: یک رسانه عبری زبان فاش کرد سفر بلینکن به عربستان برای فراهم کردن زمینه سازش ریاض تل‌آویو انجام شده است.

در این دیدار آل ثانی با ابراز نگرانی عمیق دولت قطر از تحولات منطقه، همه طرف‌ها را به آرامش و حداکثر خویشتنداری دعوت و بر ضرورت اقدام مشترک برای کاهش تنش‌ها و حل مسالمت آمیز اختلافات، تاکید کرد.

وی همچنین مجددا بر تعهد کشور قطر به حمایت از تمامی تلاش‌های بین المللی با هدف دستیابی به امنیت و ثبات در سطح منطقه‌ای و بین المللی تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا نیز در این دیدار به نوبه خود از کشور قطر به دلیل نقش محوری و تلاش‌های این کشور برای آتش بس در غزه و آزادی اسرا، تشکر کرد.

به گزارش ایرنا، گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ (۲۴ نوامبر ۲۰۲۳) آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، هفت روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر (اول دسامبر ۲۰۲۳) آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت.

این رژیم برای جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی