حماس رژیم صهیونیستی را به شکست سنگین در رفح هشدار داد

کدخبر: ۶۴۳۸۳۴
اقتصادنیوز: یکی از رهبران حماس تأکید کرد اگر ارتش رژیم صهیونیستی وارد رفح شود آنجا برایش گلستان نخواهد بود و تنها یک شکست جدید خواهد خورد.
حماس رژیم صهیونیستی را به شکست سنگین در رفح هشدار داد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  یکی از رهبران جنبش حماس جزئیاتی را درباره آماده کردن پاسخ نهایی مقاومت فلسطین به موضع رژیم صهیونیستی درباره پیشنهادی که خود حماس درباره تبادل اسرا و آتش بس در غزه داده بود، فاش کرد.

این رهبر حماس در مصاحبه با العربی الجدید گفت: به رغم کمبود زمان رهبری حماس در خارج توانست پاسخ اخیر اسرائیل را از طریق کانال‌های امن به مقاومت در غزه برساند. مقاومت غزه نیز در چارچوب تهیه پاسخ نهایی آن را مورد بررسی قرار داد. نکات غزه درباره پاسخ اسرائیل تنها از طرف رهبری حماس نبود بلکه رهبران گروه‌های مسلح از جمله جهاد اسلامی در آن شرکت کردند.

وی افزود: به محض پایان جنگ مردم اسرائیل و کمیته‌های تحقیقاتی که رژیم اشغالگر آن را تشکیل داده است حجم شکست اطلاعاتی و امنیتی دستگاه‌های امنیتی و ارتش اسرائیل در نوار غزه را خواهند فهمید. بعد از گذشت بیش از ۲۰۰ روز از جنگ و آزادی ۱۱۰ اسیر مقاومت طی آتش بس دستگاه‌های رژیم صهیونیستی نتوانستند بجز یک تونل به چیزی دست یابند که آن هم بیشتر تصادفی بوده نه بر اساس داده‌های اطلاعاتی منظم. به رغم نیروهای زیاد رژیم اشغالگر و انواع بمب‌هایی که از آن استفاده کرده است نتوانسته شبکه تونل‌های مقاومت را از بین ببرد. رژیم اشغالگر تنها به ۲۰ درصد از شبکه تونل‌ها دست یافته و بیشتر تونل‌ها هیچ آسیبی ندیدند.

خبر مرتبط
سیگنال محرمانه قطر برای حماس، اسرائیل و آمریکا/ معمای اضطراب میانجی ناراضی!

اقتصادنیوز: در حالی که ناظران براین باورند که میانجی‌گری مذاکرات صلح میان حماس و اسرائیل به سان کارت برنده ای در دستان دوحه قرار دارد؛ گروهی دیگر از چالش های این بازیگر کوچک خلیج فارس می گویند. چالشی که موجب شد تا خبر کناره گیری احتمالی دوحه از فرایند میانجیگری رسانه ای شود.

این رهبر حماس درباره عملیات رفح گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رهبران ارتش این رژیم این ادعا را می‌کنند که مقاومت تمام اسرای اسرائیلی را در رفح مخفی کرده است و مردم را این گونه فریب می‌دهند که عملیات علیه رفح منجر به نابودی گردان‌های حماس و آزادی اسرا خواهد شد. اگر آنها این اطلاعات دقیق را دارند پس چرا نتوانستند به یحیی السنوار، رئیس حماس در غزه دست یابند در حالی که وی اخیرا در مناطق نوار غزه رفت و آمد داشت، آن هم در زمانی که پهپادهای شناسایی و هجومی اشغالگران هر لحظه در آسمان نوار غزه هستند. آیا افراد عاقل در میان مردم رژیم صهیونیستی هنوز این حجم از گمراهی و فریب را حداقل درباره جسد اسرای اسرائیلی که در حملات وحشیانه خود اسرائیل کشته شدند، نفهمیده‌اند. به ویژه بعد از اینکه نیروهای اشغالگر بیشتر گورهای نوار غزه را نبش قبر کردند و اجسادی را که در آن بودند به سرقت بردند اما جسد حتی یک اسیر از ۷۰ اسیری را که خود ارتش اسرائیل آنها را کشت، پیدا نکردند. حتی اگر ارتش اسرائیل وارد رفح شود آنجا برایش گلستان نخواهد بود و تنها یک شکست جدید را متحمل خواهد شد و هرگز نمی‌تواند اسرای خود یا جسدهایشان را پیدا کند. بازگشت سالم اسرا تنها از طریق روند مذاکراتی که به آتش بس منتهی شود، ممکن است.

خبر مرتبط
کنسروهای انفجاری؛ سوغات اسرائیل برای کودکان گرسنه غزه!

اقتصادنیوز: ارتش رژیم صهیونیستی که طی بیش از ۲۰۰ روز جنگ در نوار غزه از انجام هیچ جنایتی دریغ نکرده است، اینبار شگرد جدیدی را برای ریختن خون انسان‌های بی‌گناه و در راس آنها کودکان درپیش گرفته و با جاگذاری مواد منفجره در داخل قوطی‌های کنسرو به قتل و کشتار در این باریکه ادامه می‌دهد.

این رهبر حماس گفت: در طول دوره گذشته طی مذاکرات غیر مستقیم یا از طریق میانجی‌ها تمرکز بیشتر روی اسرای دارای تابعیت آمریکایی بود و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا می‌خواست وضعیت آنها را بداند. در حالی که بقیه اسرا از جمله غیرنظامیانی که ما احساس می‌کنیم تنها یک بازیچه در دست نتانیاهو برای کنترل وضع مردم اسرائیل هستند، نادیده گرفته شدند.

از سوی دیگر یک دیپلمات مصری در واشنگتن در مصاحبه با العربی الجدید گفت: دولت آمریکا می‌خواهد توافق معامله اسرا و آتش بس بخشی از یک طرح فراگیر باشد که شامل عادی‌سازی روابط با دو کشور عربی، بازگشت تشکیلات خودگردان فلسطین به غزه و مشارکت مصر در یک نقش امنیتی در نوار غزه باشد. قاهره به مسئولان دولت آمریکا موضع ثابت خود را که مخالفت با حضور هرگونه نیروی غیر فلسطینی در غزه است و امکان قبول یک نقش موقت و مشخص به درخواست رهبری فلسطینی که درباره آن توافق حاصل شده باشد، اعلام کرده است.

سمیر راغب، کارشناس نظامی و تحلیلگر استراتژیک مصری گفت: مقاومت خسارت‌هایی دیده است اما مسئله مهم‌تر این است که مقاومت مسلح قادر به بقا و ایجاد خسارت‌ها و بالا بردن هزینه نزاع است. رژیم اشغالگر مدعی است که گردان‌هایی را در شمال غزه از بین برده است اما با این حال همچنان حملاتی را در نتزاریم دریافت می‌کند. به رغم اینکه ادعا می‌کند که تنها گردان‌های رفح مانده است اما در مناطق دیگر متحمل حملات می‌شود. تونل‌های مقاومت آسیب دیده‌اند اما نه یک آسیب جدی و مقاومت همچنان قادر است از آنها استفاده کند و از طریق آن عملیات موفقیت آمیز انجام دهد.

وی افزود: هیچ کسی نمی‌گوید که مقاومت در زمان کنونی اسرائیل را از بین خواهد برد یا مسجد الاقصی را آزاد خواهد کرد اما از طریق عملیات‌های موفقیت آمیز توانسته وضعیت خود در مذاکرات را بهبود بخشد و هزینه جنگ را نه فقط در میدان بلکه در اقتصاد، سیاست و صنعت بالا ببرد. مقاومت قادر به یک جنگ فرسایشی طولانی مدت است.

مختار الغباشی، معاون رئیس مرکز پژوهش‌های سیاسی و استراتژیک عربی گفت: ادعاهای اسرائیل درباره از بین بردن بخش بزرگی از مقاومت توهم است. اگر رژیم اشغالگر بخش بزرگی از مقاومت را از بین برده پس چرا بر حمله به رفح اصرار دارد. این به این دلیل است که اسرائیل با این تصور که می‌تواند بخش بزرگتر مقاومت و رهبران آن را از بین ببرد، وارد خان یونس شد اما شکست سختی خورد. موفقیت اسرائیل در کشتار جمعی و نابودی ساختمان‌ها و غیرنظامیان نیست. موفقیت واقعی این است که اسرای خود را با قدرت نظامی آزاد کند یا رهبران مقاومت را از بین ببرد یا مانع خسارت‌های انسانی و مادی در نیروهای خود شود یا اینکه مانع شلیک موشک‌ها از نوار غزه و لبنان شود اما این مسئله اتفاق نیفتاده است. اسرائیل در تنگنا به سر می‌برد. مقاومت نیز مشکلاتی دارد. همه دنبال یک راه خروج هستند اما گرفتاری اسرائیل بزرگتر است و اگر حمایت نامحدود آمریکا و جهان غرب نبود، سقوط می‌کرد و شکست سختی در داخل غزه می‌خورد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید