جزئیاتی از پیشنهاد توافق آتش‌بس در غزه

کدخبر: ۶۴۵۰۸۰
اقتصادنیوز: نائب رئیس جنبش حماس، به بیان جزئیاتی از پیشنهاد توافق آتش‌بس در غزه پرداخت و گفت که در این توافق، باید عملیاتهای نظامی به صورت دائمی متوقف شود.
جزئیاتی از پیشنهاد توافق آتش‌بس در غزه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس،  «خلیل الحیه» نائب رئیس جنبش حماس جزئیاتی درباره پیشنهاد توافق آتش‌بس ارائه کرد و گفت: پیشنهادی که قطر و مصر به ما ارائه کردند، سه مرحله است که شامل خروج کامل [نظامیان صهیونیست] از غزه، بازگشت آوارگان و تبادل اسراست».

الحیه با اشاره به اینکه تبادل اسرا نیز در سه مرحله انجام خواهد شد، ادامه داد: این طرح از نظر مراحل اجرایی با هم مرتبط است. در مرحله دوم، توقف عملیاتهای نظامی و خصمانه به صورت دائمی اعلام خواهد شد.وی با بیان اینکه در حال حاضر، توپ در زمین اسرائیل است، گفت: در این توافق به اهداف آتش‌بس، بازگشت آوارگان، امدادرسانی و توافق جدی تبادل اسرا دست یافتیم.

خبر مرتبط
فوری / حماس با توافق پیشنهادی آتش‌بس موافقت کرد

اقتصادنیوز: جنبش مقاومت اسلامی فلسطین با طرح پیشنهادی آتش‌بسِ ارائه‌شده از سوی قطر و مصر موافقت کرد.

این مقام حماس با تأکید بر اینکه در روز نخست از مرحله اول، همه طرفها باید به توقف موقت عملیات نظامی پابیند باشند، تصریح کرد: «بازگشت آوارگان، هیچ محدودیتی نخواهد داشت و این مسئله در توافق، به صورت واضح آمده است».الحیه ادامه داد: «اسرائیل در مرحله نخست توافق، به مناطق مجاور داخل غزه عقب‌نشینی خواهد کرد. البته ما امتیازهایی دادیم تا اینکه مسیر توقف این جنگ دیوانه‌وار باز شود و تبادل واقعی اسرا صورت گیرد».وی با اشاره به اینکه هنوز زمانی برای اعلام موافقت اسرائیل، تعیین نشده است، گفت: ما منتظر پاسخ اسرائیل به موافقت با این پیشنهاد هستیم.
اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس، ساعتی پیش در گفت‌وگو با «محمد بن عبد الرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر و «عباس کامل» وزیر اطلاعات مصر، موافقت این جنبش را درباره پیشنهاد آتش‌بس در غزه به آنان ابلاغ کرد.
خبر مرتبط
تماس تلفنی بایدن و نتانیاهو درباره حمله به رفح

اقتصادنیوز: دو مقام آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود اعلام کردند ساعاتی پیش بایدن و نتانیاهو در یک تماس تلفنی درباره طرح این رژیم برای حمله به رفح گفتگو کردند.

در پی تصمیم کابینه جنگی رژیم صهیونیستی برای آغاز تجاوز نظامی به شهر مرزی «رفح» در جنوب غزه، یک منبع در جنبش حماس ساعتی پیش خبر داده بود که مذاکرات غیر مستقیم با این رژیم را به حالت «تعلیق» درآورده است.
این منبع گفت که حماس پس از رایزنی با سایر گروههای مقاومت، تصمیم گرفت، این مذاکرات را به حالت تعلیق درآورد و به همین دلیل، بازگشت هیأت مذاکره کننده به قاهره هم به تعویق افتاد.
وی با بیان اینکه حماس منتظر نتایج تلاشهای واسطه‌ها خواهد ماند، خبر داد: طرف مصری، با حماس تماس گرفته و خواستار عدم تنش نظامی و اعطای زمان برای مهار این بحران شده است.
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی