صادرات نفت روسیه بر مدار قبل از جنگ/ تحریم ها اثر ندارد

کدخبر: ۶۴۵۴۲۹
اقتصادنیوز: اسکای نیوز در مطلبی با اشاره به آمار موجود از صادرات انرژی روسیه با وجود وضع تحریم‌های گسترده غرب، ضمن اذعان به بی اثر ماندن آنها، از رشد چشمگیر درآمد این کشور در سه ماهه نخست سال جاری میلادی خبر داد.
صادرات نفت روسیه بر مدار قبل از جنگ/ تحریم ها اثر ندارد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، داده‌ها نشان می‌دهد با وجود تحریم‌های گسترده غرب علیه روسیه، نفت، گاز و زغال سنگ مسکو همچنان در اروپا و به ویژه انگلیس فروخته می شود؛ موضوعی که اثربخشی تحریم ها را زیر سوال برده است.

نویسنده این مطلب با استناد به آمار و ارقام موجود، خاطرنشان کرده است که انگلیس باوجود وضع تحریم ها علیه روسیه، شاهد ورود نفت و انرژی مسکو هرچند به صورت غیرمستقیم است. درواقع از آنجاکه تحریم‌های اعمال‌شده توسط کشورهای غربی، فرآورده‌های نفتی پالایش‌شده در جاهای دیگر را پوشش نمی‌دهند. در نتیجه پالایشگاه‌های هند که واردات نفت از روسیه را افزایش داده اند و انگلیس هم واردات نفت از پالایشگاه‌های هند را به شیوه‌ای افزایشی ادامه داده؛ به گونه ای که حجم واردات محصولات نفتی پالایشگاه های هند به انگلیس از زمان آغاز جنگ اوکراین، ۱۷۶ درصد رشد داشته است.

خبر مرتبط
نگرانی مسکو از بروز فاجعه انسانی وحشتناک در رفح/ این عملیات باید فورا متوقف شود!

اقتصادنیوز: معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به تمرکز بیش از ۱.۵ میلیون نفر مردم غیرنظامی در منطقه رفح در نوار غزه و عدم وجود راه گریزی برای آنها، هشدار داد که ادامه عملیات نظامی رژیم صهیونیستی اسرائیل منجر به یک فاجعه انسانی وحشتناک خواهد شد.

به نوشته این شبکه خبری انگلیسی، روسیه در سه ماهه نخست سال‌جاری میلادی، بیش از هر دوره مشابهی از زمان آغاز جنگ در اوکراین از صنعت نفت و گاز خود درآمد کسب کرده است.

خبر مرتبط
پوتین اهداف توسعه ملی مسکو را مشخص کرد/ امید به زندگی در روسیه افزایش می یابد؟

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور روسیه بعد از مراسم تحلیف خود، با امضای فرمانی، اهداف مربوط به توسعه ملی این کشور برای دوره زمانی آینده (ابتدا تا سال ۲۰۳۰ و سپس تا سال ۲۰۳۶) را مشخص کرد که شامل ۷ گروه هدف است.

داده‌ها نشان می‌دهد با وجود وضع تحریم‌های مختلف علیه بخش انرژی روسیه که از فوریه ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰ و همزمان با آغاز جنگ در اوکراین) آغاز شده، این کشور همچنان درآمد قابل توجهی از صادرات بخش انرژی به دست می آورد. به اذعان نویسنده این مطلب، تحریم های وضع شده علیه روسیه به جای جلوگیری از صادرات نفت، گاز و زغال سنگ آن، جغرافیای تجارت جهانی سوخت های فسیلی را تغییر داده است.

بر اساس آمار جمع آوری شده توسط خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ، روسیه در سه ماهه منتهی به ماه آوریل (فروردین و اردیبهشت)، به طور متوسط ماهانه ۱.۲ تریلیون روبل (۱۰.۴ میلیارد پوند) از محل فروش نفت و گاز خود درآمد داشته که بالاترین میانگین درآمد سه ماهه روسیه از آوریل ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۰) است.

پیش از جنگ اوکراین، اتحادیه اروپا، آمریکا و چین بزرگترین واردکنندگان نفت روسیه در جهان بودند. اما پس از آغاز جنگ، انگلیس، آمریکا و اتحادیه اروپا واردات نفت خام یا محصولات پالایش شده روسیه را ممنوع کرده اند.

اسکای نیوز در ادامه یادآور شده است که علاوه بر وضع تحریم های فزاینده علیه روسیه، کشورهای گروه هفت سقف قیمتی را برای نفت روسیه ارائه کرده اند که هدف آن جلوگیری از همکاری شرکت های غربی از جمله شرکت های کشتیرانی و بیمه برای صادرات نفت روسیه است. هرچند با وجود تمامی این محدودیت ها، روسیه به صادرات نفت خود به همان اندازه پیش از حمله به اوکراین ادامه می دهد.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    فوری/ حادثه برای بالگرد رئیسی + گزارش لحظه به لحظه