واکنش حماس به کشف گورهای دسته‌جمعی جدید در غزه

کدخبر: ۶۴۵۶۲۹
اقتصادنیوز : حماس با بیان اینکه کشف مداوم گورهای دسته‌جمعی در بیمارستان‌های غزه بیانگر سطح غیرقابل تصور وحشی‌گری صهیونیست‌ها علیه مردم بی‌گناه فلسطین است از نهادهای بین‌المللی مربوطه خواست این جنایات را مستند کرده و اقدام جدی برای محاکمه صهیونیست‌ها انجام دهند.
واکنش حماس به کشف گورهای دسته‌جمعی جدید در غزه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در واکنش به کشف گور‌های دسته جمعی جدید در بیمارستان‌های نوار غزه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که اعلامیه وزارت بهداشت نوار غزه مبنی بر کشف هفت گور دسته جمعی در داخل بیمارستان‌ها تاکنون که جدیدترین مورد آن کشف یک گور دسته جمعی جدید در بیمارستان شفا در شهر غزه بود شواهدی تازه از سطح توحشی است که ارتش جنایتکار صهیونیستی در حمله سیستماتیک خود علیه غیرنظامیان و بخش پزشکی و بهداشت غزه انجام داده است.

خبر مرتبط
واکنش حماس به کشف ۷ گور دسته جمعی در بیمارستان‌های غزه

اقتصادنیوز: حماس تاکید کرد، کشف ۷ گور دسته جمعی در بیمارستان‌های غزه، بار دیگر وحشی‌گری رژیم صهیونیستی در این باریکه را نشان داد.

این جنبش تاکید کرد که هدف اشغالگران از این جنایات وحشیانه، نابودی نشانه‌ها و عناصر زندگی در نوار غزه با هدف آوارگی مردم فلسطین است.

در ادامه این بیانیه آمده است که کشف مستمر گورهای دسته جمعی در بیمارستان‌های غزه که تیم‌های پزشکی تاکنون اجساد 520 شهید را از آنها بیرون آورده‌اند ایجاب می‌کند که جامعه جهانی و سازمان ملل همه اقدامات لازم را جهت توقف تجاوز وحشیانه رژیم اشغالگر علیه مردم فلسطین انجام دهند؛ تجاوزاتی که فراتر از حد تصور انسان است.

حماس همچنین از نهادهای بین المللی حقوق بشری و همه موسسات مربوطه خواست تا جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه را مستند کرده و به دیوان بین‌المللی دادگستری و دیگر دادگاه‌های ذی صلاح ارائه کنند تا سران جنایتکار صهیونیست به خاطر تجاوزات وحشیانه خود علیه مردم بی‌گناه محاکمه شوند.

این بیانیه حماس بعد از آن صادر شد که دیروز دفتر اطلاع رسانی دولتی در نوار غزه اعلام کرد که تیم‌های پزشکی سومین گور دسته جمعی در داخل بیمارستان شفاء را کشف کردند که تاکنون جسد 49 شهید از آن بیرون آورده شده و روند نبش قبر همچنان ادامه دارد و انتظار می‌رود که ده‌ها جسد دیگر در این گور توسط نظامیان ارتش اشغالگر پنهان شده باشند.

درحالی که حدود یک ماه از کشف گورهای دسته‌جمعی در بیمارستان‌های غزه که توسط نظامیان رژیم اشغالگر برای پنهان کردن اجساد شهدای فلسطینی می‌گذرد، سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه اعلام کرد که تعداد دقیق گورها و همچنین اجسادی که در آنها پنهان شده هنوز مشخص نیست و ما نیاز به اقدام فوری بین‌المللی از جمله تشکیل کمیته فوری تحقیقات بین‌المللی مستقل جهت بررسی این موضوع داریم و به نظر می‌رسد که هزاران غیرنظامی که در معرض اعدام‌های خودسرانه و فراقانونی قرار گرفته‌اند در این گورها مدفون باشند.

سازمان مذکور تصریح کرد که تیم‌های آن در بررسی اجساد قربانیانی که در گورهای دسته جمعی دفن شده بودند متوجه شدند بسیاری از آنها هنگام مرگ دستبند به دست داشته‌اند و همچنین شواهد نشان می‌دهد که بسیاری از این افرادی که قربانی شدند مجروح و بیمار بوده‌اند. علاوه بر آن اجسادی کشف شده که بدن آنها کاملا تجزیه و برخی از اجساد نیز تکه تکه شده بودند و این اجساد متعلق به غیرنظامیانی است که زیر بولدوزرهای ارتش اسرائیل له شده‌اند و صحنه‌هایی که دیده می‌شود بسیار وحشتناک است.

منابع حقوق‌بشری که تیم‌های خود را برای بازرسی گورهای دسته‌جمعی در بیمارستان‌های غزه اعزام کرده بودند به این نتیجه رسیدند که تعداد زیادی از شهدایی که در این گورها دفن شده‌اند عامدانه هدف حمله مستقیم نیروهای اشغالگر قرار گرفته‌اند و اجساد بسیاری از این شهدا تکه‌تکه و در داخل کیسه‌های زباله گذاشته شده بودند تا پیدا نشوند، همچنین بررسی برخی اجساد نشان داد که اشغالگران اعضای بدن آنها را سرقت کرده‌اند.

اما یکی از موارد وحشتناکی که تیم‌های حقوق‌بشری در بررسی اجساد شهدای فلسطینی مشاهده کردند خاکستر و ذوب شدن این اجساد بود که بیانگر استفاده ارتش اشغالگر از سلاح‌های ممنوعه بین‌المللی است.

در این زمینه سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا ـ مدیترانه گزارش داد: ارتش اسرائیل از سلاح‌های حرارتی در نوار غزه استفاده می‌کند که منجر به تجزیه و ذوب شدن اجساد قربانیان می‌شود و ما خواستار تشکیل کمیته تحقیقات بین‌المللی شامل کارشناسان متخصص در زمینه سلاح هستیم تا مشخص شود که ارتش اسرائیل از چه سلاح‌هایی برای کشتار مردم غزه استفاده کرده است. شواهد نشان می‌دهد که اسرائیل از بمب‌هایی که مولد گرمای شدید هستند برای هدف قرار دادن غزه استفاده کرده که منجر به تجزیه و ذوب شدن بدن قربانیان گشته است.

تیم‌های دفاع مدنی غزه با اشاره به اینکه در سایه کمبود شدید امکانات نمی‌توان تعداد زیادی از مفقودشدگان را پیدا کرد گزارش دادند که از هفته اول تجاوز دشمن صهیونیستی به نوار غزه شواهد زیادی درباره استفاده اشغالگران از مواد منفجره قوی و حرارتی وجود داشت. این بمب‌ها موجب ذوب و تجزیه بدن انسان‌ها می‌شود و همین امر موجب شده است هویت بسیاری از مفقودشدگان قابل شناسایی نباشد و همچنین بسیاری از اجساد به‌طور کامل ذوب شده و از بین رفته‌اند که این امر مستلزم حضور کمیته‌های حقیقت‌یاب بین‌المللی است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    فوری/ حادثه برای بالگرد رئیسی + گزارش لحظه به لحظه