حضور بلاروس در دومین مرحله «رزمایش‌های هسته‌ای» روسیه

کدخبر: ۶۴۵۶۵۳
اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور روسیه امروز پنجشنبه گفت بلاروس در مرحله دوم رزمایش‌های تاکتیکی با استفاده از تسلیحات هسته‌ای غیراستراتژیک، به روسیه ملحق خواهد شد و وزارتخانه‌های دفاع هر دو کشور چنین دستورالعمل‌هایی را دریافت کرده‌اند.
حضور بلاروس در دومین مرحله «رزمایش‌های هسته‌ای» روسیه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه تاکید کرد که او به بلاروس پیشنهاد داده تا در این رزمایش‌ها شرکت کند زیرا مینسک میزبان تسلیحات هسته‌ای غیراستراتژیک در خاک خود است.

طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، رئیس‌جمهور روسیه افزود: «این بار این رزمایش در سه مرحله برگزار می‌شود. در مرحله دوم، همکاران بلاروسی به اقدامات مشترک ما ملحق خواهند شد و دستورالعمل‌های مربوطه به وزارتخانه‌های دفاع و ستاد کل داده شده است.»

خبر مرتبط
ایران و بلاروس از مواضع یکدیگر دفاع می کنند

اقتصادنیوز: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با همتای بلاروسی در حاشیه برگزاری اجلاس آستانه قزاقستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

ولادیمیر پوتین هم‌چنین خاطرنشان کرد که در تاریخ ۶ مه (۱۷ اردیبهشت) با «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه گفت‌وگو کرده و در ۸ مه هم با «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس در این خصوص صحبت و رایزنی کرده است.

در همین حال، لوکاشنکو به خبرنگاران گفت که مسکو و مینسک تصمیم گرفته‌اند در رزمایش‌های هسته‌ای غیراستراتژیک «همگام» شوند و «مرحله دوم و سوم» را با هم برگزار کنند.

خبر مرتبط
اتهام بلاروس به کی‌یف درباره پنهان کردن نظامیان/ دو بیمارستان شهر تخلیه شد

مسئولان شهر کی‌یف اعلام کردند که از بیم حمله احتمالی بلاروسبه دو بیمارستان، بیماران و کارکنان آنها را خارج کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داد: «این رزمایش به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه انجام می‌شود و در آن آمادگی نیروها و توانمندی‌های هسته‌ای غیراستراتژیک برای اجرای ماموریت‌های رزمی سنجیده می‌شود.»

وزارت دفاع روسیه هم‌چنین اعلام کرد این رزمایش شامل تمرین آماده‌سازی و استقرار تسلیحات غیراستراتژیک به منظور استفاده از آن‌ها خواهد بود و یگان‌های موشکی منطقه نظامی جنوب و نیروی دریایی نیز در آن شرکت خواهند کرد.

«آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا هم روز سه‌شنبه گفت تصمیم روسیه برای انجام رزمایش‌های تاکتیکی با استفاده از تسلیحات هسته‌ای غیراستراتژیک، «پاسخی قاطع به سیاست‌های بی‌شرمانه و تهاجمی» غرب است که تهدیدات امنیتی برای روسیه و شهروندانش ایجاد می‌کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی