فرصت سوزی به سبک سلطان!

بازی ترکیه در میدان مین/ چرا ردای میانجی بر تن اردوغان ننشست؟

کدخبر: ۶۴۶۰۰۳
اقتصادنیوز: بسیاری از ناظران با اشاره به نفوذ رهبر ترکیه در میان اعضای حماس و رهبران اسرائیل مدعی اند که سلطان می توانست ردای میانجی را بر تن کرده و راهی برای خروج منطقه از بن بست حاکم بیابد، با این همه به ادعای این گروه، رویکرد رهبر ترکیه جهت برجسته تر کردن نقش خود در داخل موجب شد تا این فرصت را از دست بدهد.
بازی ترکیه در میدان مین/ چرا ردای میانجی بر تن اردوغان ننشست؟

به گزارش اقتصادنیوز، به ادعای ناظران اردوغان می توانست در میانه جنگ اسرائیل و حماس در قامت میانجی ظاهر شود. اما فعلا در این مسیر شکست خورده است. در باب میراث اردوغان، گمانه زنی ها بسیار است. چرا که او از هر فرصتی برای تبدیل شدن به یک رهبر بزرگ استفاده کرد اما به شکل بدی شکست خورد. خود بزرگ بینی، و شهوت قدرت، اردوغان را از تشخیص آنچه برای کشورش بهترین است، باز داشت. رئیس جمهوری ترکیه در میان بسیاری از ناکامی‌هایش، یک فرصت مهم دیگر را از دست داد؛ فرصتی که می‌توانستنقش او را در قامت صلح‌جوی منطقه‌ای برجسته تر سازد.

فرصت سوزی به سبک اردوغان

به ادعای اوراسیا ریویو، اردوغان به جای استفاده از دفاتر خوب خود برای آتش‌بس  اسرائیل و فلسطین، مسیر دیگری را انتخاب کرد. علی‌رغم خروج سفیر ترکیه از اسرائیل، این کشور به تجارت صدها میلیون دلاری با اسرائیل ادامه می‌دهد. از همین رو گروهی می گویند اردوغان فارغ از لفاظی علیه اسرائیل سیاست دوگانه اش را به نمایش گذاشته و مدعی شده که ترکیه تنها کشوری است که در باب 54 محصول محدودیت تجاری بر اسرائیل اعمال می کند. به ادعای این موسسه تحقیقاتی، ترکیه اسرائیل را در سال 1949، به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک خود را با این بازیگر حفظ کرد، البته روابط دو طرف فراز و نشیب هاای بسیاری را طی کرده، اما با گذشت سالها، گردشگری و تجارت بین دو بازیگر رشد چشم گیری داشته است. اسرائیل به ارتقای نیروی هوایی ترکیه کمک کرد و در عین حال فناوری پیشرفته ای را برای استفاده نظامی و غیرنظامی در اختیار این کشور قرار داد. چرا که ترکیه از منظر ژئواستراتژیک برای اسرائیل بسیار با اهمیت بوده و هست.

در این میان، اردوغان با  رهبران حماس نیز روابط نزدیکی داشته و دارد، روابط دو طرف به سال 2007 و زمانی باز می گردد که این گروه کنترل نوار غزه را بر عهده گرفت.از همین رو ترکیه به بازیگری تبدیل شد که همزمان تلاش می کرد تا در دو جبهه متفاوت بازی کند. آنکارا از یک طرف با تل آویو رابطه نزدیکی داشت و از طرفی دیگر با حماس؛ گروهی که تهدیدی وجودی برای اسرائیل محسوب می شوند. به ادعای ناظران، چنین ارتباطی به رئیس جمهوری ترکیه فرصتی نادر داده بود تا در چنین تنش هایی، نقش میانجی را عهده دار شده و از شدت تنش ها بکاهد. اما اردوغان راه متفاوتی را برگزید.

11

تنها گزینه سلطان

به ادعای تحلیلگران، اردوغان به خوبی می داند که همزیستی اسرائیل و فلسطین یکی از گزینه ها نیست بلکه تنها گزینه باقی مانده برای خروج از بحران حاکم است. این گروه مدعی اند، شاید اسرائیل مانع از آن شود که حماس به قدرت بازگردد، اما این گروه به عنوان یک جنبش سیاسی مطمئنا در برابر خواسته های تل آویو استقامت خواهد کرد؛ چرا که تنها جریانی در سرزمین های اشغالی است که مقابل اسرائیل ایستاد، پویایی درگیری اسرائیل و فلسطین را تغییر داده و پارادایم جدیدی ایجاد کرده است و بازگشت به وضعیت موجود قبل از 7 اکتبر 2023 را غیرممکن ساخته است.در چنین شرایطی ترکیه تنها کشوری است که با اسرائیل روابط دیپلماتیک خود را حفظ کرده و در عین حال از روابط گرم با حماس برخوردار است. اردوغان می تواند از موقعیت منحصر به فرد خود برای شروع گفتگو با رهبران حماس و اسرائیل در بازه زمانی کنونی استفاده کند.

حماس با موفقیت پویایی درگیری اسرائیل و فلسطین را تغییر داده و می تواند پیروز میدان باشد، حتی اگر بخشی از مواضعش در غزه در هم شکسته شوند. حماس راه حل دو دولتی را به میز بازگرداند .مشخص نیست جنگ غزه چگونه و چه زمانی به پایان می رسد، اما یک چیز روشن هست. هم حماس و هم اسراییل در پایان همچنان در میدان خواهند بود و هر دو باید انتخاب کنند که از اینجا به کجا می‌خواهند بروند.به ادعای ناظران اردوغان اکنون فرصتی طلایی دارد تا از نفوذ خود بر حماس استفاده کرده و درها را هر چند اندک به روی روند آشتی بگشاید.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی