زنگ خطر ترکیه برای فعالیت‌های موساد به صدا درآمد

کدخبر: ۶۴۶۰۶۷
اقتصادنیوز: منابع ترکیه‌ای می‌گویند پارلمان این کشور به دنبال تشدید فعالیت‌های موساد در خاک ترکیه طرحی برای مقابله با جاسوسی را به رای خواهد گذاشت.
زنگ خطر ترکیه برای فعالیت‌های موساد به صدا درآمد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه ترکیه‌ای «ینی شفق» امروز (شنبه) خبر داد به‌ تازگی پیش‌نویس طرحی در پارلمان این کشور مطرح شده که فعالیت دستگاه‌های اطلاعاتی کشور‌های خارجی را در ترکیه ممنوع می‌کند.

خبر مرتبط
نفت؛ نقطه مشترک کریدورهای خاورمیانه/ عراق و ترکیه معادلات را تغییر می‌دهند؟

اقتصادنیوز: هنوز که هنوز است، رد هر کدام از کریدورهای خاورمیانه را که می‌زنیم به نفت می‌رسیم. یکی از مهم‌ترین دلایل اردوغان و عراق برای کریدور جدید انتقال امن و با سرعت نفت عراق است.

در این گزارش اشاره شده است که این پیش‌نویس بعد از فعالیت گسترده نیرو‌های موساد (دستگاه جاسوسی اسرائیل) در ترکیه مطرح شده است.

نیرو‌های امنیتی ترکیه طی ماه‌های گذشته ده‌ها فرد مرتبط با دستگاه جاسوسی اسرائیل را دستگیر کرده‌اند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه پیشتر در این باره گفته بود: «عملیات اطلاعاتی ترکیه در شناسایی جاسوس‌های موساد، اسرائیل را غافلگیر کرده و این تنها آغاز کار است.»

خبر مرتبط
اقدام عجیب ترکیه در قبال تل‌آویو

اقتصادنیوز: سایت خبری گلوبز بیزنس گزارش داده که برخلاف تصمیم ترکیه مبنی بر توقف کلیه صادرات و واردات با اسرائیل به دلیل جنگ در غزه، آنکارا مجوز تجدید صادرات مصالح ساختمانی به فلسطین اشغالی را صادر کرده است.

ینی شفق این روزنامه نزدیک به دولت ترکیه می‌گوید: «بسته قضایی که به پارلمان ارائه خواهد شد شامل احکامی جدید درباره فعالیت‌های تجسسی سرویس اطلاعات ملی [ترکیه](میت) است؛ احکامی که در ارتباط با عملیات علیه سرویس موساد اسرائیل در دستور کار قرار داشتند.»

براساس این پیش‌نویس، کسانی که در ترکیه اقدام به جاسوسی کنند، به مدت ۳ تا ۷ سال به زندان محکوم خواهند شد و چنانچه اقدامات این افراد خطری برای فعالیت‌ها یا اقدامات نظامی کشور ترکیه حین جنگ یا در زمان آمادگی برای جنگ باشد، حکم زندان تغییر خواهد یافت و مدت زمان آن به ۸ تا ۱۲ سال خواهد رسید.

خبر مرتبط
بهای جاه‌طلبی‌های نظامی اردوغان/ ترکیه بر سر دوراهی تسلیحاتی

اقتصادنیوز: در باب چرایی پیشرفت صنایع نظامی ترکیه، گمانه زنی ها بسیار است. گروهی فرایند حاصله را محصول جاه طلبی های رئیس جمهوری می دانند و گروهی دیگر با بررسی تاریخ، این گزاره را محصول فعل و انفعال های ترکیه و به نوعی پاسخ آنکارا به تحولات جهانی قلمداد می کنند؛ پاسخی که این کشور را بر سر دوراهی همکاری با متحدان غربی و غیر غربی اش قرار داده است.

در این پیش‌نویس همچنین دستورالعمل‌های قاطعانه‌ای در خصوص نیرو‌های ادارات و نهاد‌های راهبردی ترکیه در نظر گرفته شده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی