کنعانی: کویت در مورد میدان گازی «آرش» پای میز مذاکره بیاید

کدخبر: ۶۴۶۴۹۶
اقتصادنیوز: نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه بعد از ظهر امروز (دوشنبه) در محل نمایشگاه کتاب برگزار شد.
کنعانی: کویت در مورد میدان گازی «آرش» پای میز مذاکره بیاید

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، ناصر کنعانی در ابتدای نشست از دست اندرکاران برگزاری سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تقدیر کرد و گفت: برگزاری این نمایشگاه یک رخداد بزرگ علمی و فرهنگی  است.

وی همچنین فرارسیدن دهه کرامت را گرامی داشت.

کنعانی در بخشی از سخنان خود با بیان این که بیش از هفت ماه از جنایت جنگی رژیم صهیونسیتی علیه مردم غزه می‌گذرد، گفت: ما در راستای دفاع از فلسطین اقدامات مختلفی در ساحت‌های  متفاوت انجام دادیم.

ساز و کارهای لازم برای گشایش سفارت مجازی ایران در فلسطین انجام شده است

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که یکی از بندهای قانون مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی که در سال ۱۳۹۹ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، افتتاح سفارتخانه مجازی ایران در فلسطین است. وزارت خارجه تاکنون در این ارتباط چه اقدامی انجام داده است؟ گفت:  همان طور که اشاره کردید یکی از مفاد این قانون بحث مربوط به گشایش سفارت مجازی فلسطین بود. در ارتباط با این موضوع بررسی‌های سیاسی حقوقی و فنی انجام شده است و نظر مشورتی سفارت فلسطین در ایران و همچنین گروه‌های فلسطینی در تهران اخذ شده است و در نتیجه مشورت‌های انجام شده ساز و کارهای لازم برای گشایش سفارت مجازی در سامانه داخلی وزارت خارجه یا همان صفحه خانگی وزارت خارجه به عنوان مرحله آزمایشی انجام شده است تا بتوانیم نارسایی‌های فنی و ساز و کارهای اجرایی را با ابعاد بیشتری درک کنیم و بتوانیم گام بعدی را برداریم.

کنعانی افزود: در این ارتباط نیازمند نظر مشورتی تفصیلی مراجع ذی‌ربط در مورد نحوه فعالیت این سفارتخانه هستیم تا بتوانیم گام‌های بعدی اجرایی را برداریم و به سمت اجرایی شدن این مصوبه برویم.

تلاش ایران برای برگزاری دور دهم مذاکرات حقوقی و فنی  بین ایران و کویت

سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از  صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی در مورد بیانیه جدید شورای همکاری خلیج فارس  و ادعاهای مطرح شده در آن در ارتباط با میدان گازی آرش و موضع  ایران در ارتباط با این ادعاها گفت: ما مکررا در این زمینه توضیح داده‌ایم و مواضع اصولی خود را اعلام کرده‌ایم .

وی با بیان اینکه مرزهای دریایی ایران و کویت به صورت دقیق تحدید نشده است  و در همین چارچوب نمی‌توان نسبت به سهم کشورها نسبت به مالکیت میدان گازی آرش سخنی به زبان آورد، گفت : تاکنون  ۹ دور مذاکرات حقوقی و فنی  بین ایران و کویت برای تحدید حدود مرزها انجام شده است و ما در تلاش هستیم که بتوانیم دور دهم این مذاکرات را برگزار کنیم.

کنعانی تصریح کرد: از نظر ایران تنها مسیر در این ارتباط، انجام گفت‌وگوهای صریح ، فنی و حقوقی بین تیم‌های کارشناسی دو کشور است؛ بدون توسل به ساز و کارهای رسانه‌ای و جنجال‌های رسانه‌ای.

کویت در مورد «آرش» پای میز مذاکره بیاید

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: هر اقدام یک جانبه‌ای  بدون در نظر داشتن منافع ما در ارتباط با میدان گازی آرش از نظر تهران غیر قابل قبول است و ما از کشور دوست، کویت دعوت می‌کنیم به جای صدور بیانیه‌های غیر سازنده، برای دستیابی به توافقی پایدار که متضمن منافع دو کشور باشد به پای میز مذاکره بیاید.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی