بروجردی:

محدودیتی برای توسعه روابط با چین وجود ندارد

کدخبر: ۶۴۶۵۵۳
اقتصادنیوز: رئیس انجمن دوستی ایران و چین اعلام کرد که محدودیتی برای توسعه روابط و همکاری ها با چین وجود ندارد.
محدودیتی برای توسعه روابط با چین وجود ندارد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، رئیس این انجمن امروز دوشنبه تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط میان دو کشور قائل نیست و فضای زیادی در زمینه‌های گوناگون برای افزایش همکاری‌ها وجود دارد.

تارنمای انجمن دوستی ایران و چین گزارش داد، علاءالدین بروجردی در ملاقات «یین جیان یه» معاون کمیته مشورتی استان جیانگ شی که در راس هیاتی از این استان به ایران سفر کرده است، با اشاره به روابط دوستانه تاریخی و اشتراکات فرهنگی فراوان میان دو کشور، اظهار امیدواری کرد ایران و چین  بیش از پیش گام های بلندتری در مسیر توسعه روابط بردارند.

وی با بیان اینکه انجمن دوستی ایران و چین بسیار علاقمند است تا برای اجرای تفاهم نامه 25 ساله میان دو کشور در حوزه های مختلف گام های عملی برداشته شود، تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط دوجانبه قائل نیست و فضای زیادی در زمینه های گوناگون برای افزایش همکاری ها وجود دارد.

بروجردی با بیان اینکه مردم ایران همکاری های چین را به ویژه در دوران سخت جنگ تحمیلی هشت ساله و دوران شیوع ویروس کرونا فراموش نخواهند کرد، ایران و چین را دوستان برای تمام فصول برای یکدیگر دانست و گفت زمانی که حادثه میدان “تیان آن من” رخ داد و سفرای بسیاری از کشورها محل ماموریت خود را ترک کردند، وی به عنوان سفیر وقت ایران در پکن، در محل ماموریت خود ماند و ایران چین را در شرایط سخت ترک نکرد.

رئیس انجمن دوستی ایران و چین با اشاره به شبکه مترو تهران به عنوان یکی از نمادهای خوب همکاری دو  کشور که مردم ایران امروز از نزدیک شاهد مزایای آن هستند، به موضوع رتبه نخست چین در فناوری قطار های سریع السیر اشاره کرد و گفت در صورت اجرا شدن خطوط قطارهای تندرو توسط شرکت های چینی در ایران، مردم با مشاهده این گونه پروژه ها و دستاوردها، بیش از پیش نگاه مثبت تری به چین و همکاری های میان دو کشور خواهند داشت ضمن اینکه در حوزه صنایع هواپیمایی هم ظرفیت های همکاری میان دو کشور وجود دارد.

بروجردی افزود حضور و فعالیت شرکت های چینی در حوزه توسعه صنایع نفت و گاز ایران هم می تواند بسیار موثر باشد.

وی همچنین  پیشنهاد ایجاد رابطه خواهرخواندگی میان استان جیانگ شی چین با یکی از استان ها ایران را مطرح کرد که با استقبال طرف چینی مواجه شد.

رئیس انجمن دوستی ایران و چین همچنین ورود سفیر جدید جمهوری خلق چین به تهران به خانم «فو» نفر دوم سفارت چین در تهران در جلسه ملاقات با هیات استان جیانگ شی حضور داشت، تبریک گفت.

«یین جیان یه» معاون کمیته مشورتی استان جیانگ شی نیز در این ملاقات، همکاری با انجمن دوستی ایران و چین را بسیار مهم برشمرد و از اقدامات انجمن برای هماهنگی های سفر و برنامه ملاقات های هیات استان جیانگ شی به ایران قدردانی کرد و از انجمن دوستی ایران و چین خواست تا سفری به این استان چین داشته باشند.

این مقام استانی چین با اشاره به سفر روز گذشته خود به اصفهان و ملاقات با محمود حقیقت سرشت معاون اقتصادی استاندار اصفهان، گفت که در این ملاقات موضوع های خوبی مطرح شد و ظرفیت های دو استان اصفهان و جیانگ شی برای افزایش همکاری ها مورد گفت و گو و تبادل نظر قرار گرفت.

به گفته وی، مقرر شد استان های اصفهان و جیانگ شی هر کدام کارگروهی را برای پیشبرد موضوع های مطرح شده در ملاقات مقامات استانی تشکیل دهند.

«یین جیان یه» با اشاره به ظرفیت های بالای گردشگری  و اقتصادی استان جیانگ شی در زمینه های گوناگون ازجمله صنعت هواپیما سازی، الکترونیک و صنایع فلزات، گفت  استان جیانگ شی اگرچه از نظر اقتصادی هنوز با برخی  استان های  مطرح چین فاصله دارد اما در سال گذشته به رشد اقتصادی هشت درصدی دست یافت که به نوبه خود قابل توجه است.

وی گفت که در سال های اخیر روند همکاری میان استان جیانگ شی با ایران تقویت شده و به عنوان مثال استان جیانگ شی  یک پروژه همکاری مشترک در حوزه معدن با استان آذربایجان شرقی در ایران دارد ضمن اینکه دو کشور می توانند در آینده پروژه های همکاری بیشتری در قالب طرح یک پهنه-یک راه داشته باشند.

این مقام استانی چین با اشاره به سخنان خانم «فو» نفر دوم سفارت چین در تهران مبنی بر اینکه سفیر جدید چین در ایران اهمیت بسیار ویژه ای به نقش انجمن های دوستی دو کشور در کمک به توسعه روابط دارد ، گفت این سخنان باعث تشویق و امیدواری مضاعف استان جیانگ شی برای افزایش همکاری ها با ایران شده است.

خانم «فو» نیز در این ملاقات ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده توسط انجمن دوستی ایران و چین برای سفر هیاتی از استان جیانگ شی به ایران، روابط دو کشور، اظهار داشت که سفیر جدید جمهوری خلق چین در تهران که به تازگی وارد ایران شده است، نگاهی ویژه به نقش انجمن های دوستی دو کشور برای توسعه مناسبات دارد و خواستار آن است تا همکاری های بین استانی دو کشور تقویت شود.

وی گفت که دو کشور در طول تاریخ همکاری ها، هیچ گاه نقطه تاریکی در روابط نداشته اند و شی جینپینگ رئیس  جمهوری چین در سفر سال  2016 به تهران خواستار آن شد تا روابط دو کشور دوست به سطح راهبردی ارتقا یابد.

خانم فو یادآوری کرد که در جریان سفر سال گذشته آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران به چین هم ، شی جینپینگ به صراحت تاکید کرد که صرف نظر از هر شرایطی که در جهان ایجاد شود، شرایط روابط دوستانه و همکاری ایران چین تغییر نخواهد کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی