اوکراین روی لبه تیغِ شکست؟

کدخبر: ۶۴۶۷۴۶
اقتصادنیوز: در پی پیشروی‌های بی‌سابقه روسیه در روزهای اخیر در خط مقدم جنگ اوکراین رئیس اطلاعات نظامی کی‌یف در مصاحبه‌ با روزنامه آمریکایی گفت کشورش «روی لبه» شکست در جنگ قرار گرفته است.
اوکراین روی لبه تیغِ شکست؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «کریل بودانوف» مسئول اطلاعات ارتش اوکراین با اذعان به شکننده بودن وضعیت کشورش در میدان نبرد با روسیه پیش‌بینی کرد که در آینده نزدیک وضعیت حتی بدتر نیز شود.

مسکو از روز جمعه گذشته که حمله‌ای بزرگ را در منطقه خارکیف اوکراین به اجرا گذاشت، تاکنون توانسته چندین روستا را در شمال این منطقه تصرف کند. اوکراین برای چندین ماه از این منطقه برای اجرای حملات فرامرزی به منطقه بلگورود در خاک روسیه استفاده کرده است.

خبر مرتبط
لهستان آب پاکی را روی دست اوکراین ریخت/ سامانه‌های پاتریوت به اوکراین نمی‌رسد

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور لهستان گفت این کشور قادر نخواهد بود سیستم‌های دفاع هوایی پاتریوت را در آینده‌ای نزدیک به اوکراین ارسال کند.

بودانوف به نیویورک تایمز گفت نیت عملیات اخیر روسیه کاهش دادن میزان ذخایر اوکراین است تا بعدا زمینه را برای تصرف شهر مهم و استراتژیک «چاسیویار» در دونباس واقع در حدود ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرق خارکیف همواره کند.

او روز دوشنبه به این روزنامه آمریکایی اظهار کرد: «وضعیت روی لبه قرار دارد و هر ساعت به سمت وخیم‌ترشدن می‌رود.»

بودانوف گفت معتقد است کی‌یف خواهد توانست ثبات را به وضعیت بازگرداند اما روسیه در گام بعدی دست به یک حمله مشابه در منطقه «سومی» در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غرب خارکیف خواهد زد و انتظار دارد که این حمله تا چند روز دیگر رخ دهد.

مسئول اطلاعاتی ارتش اوکراین هشدار داد نیروهای ارتش تقلیل پیدا کرده، دچار کمبود اسلحه شده و ذخایر آن برای ادامه دادن به جنگ به حداقل رسیده است.

خبر مرتبط
حملات موشکی روسیه تشدید شد/ پدافند هوایی اوکراین ناکام ماند

اقتصادنیوز: روزنامه وال استریت ژورنال خبر داد که توانایی پدافند هوایی اوکراین در مقابله با حملات موشکی روسیه کاهش یافته است.

این ژنرال اوکراینی در حالی که با ویدیو کنفرانس از محل یک سنگر در خارکیف حرف می‌زد، تصریح کرد :«ارتش اوکراین در جبهه شمال شرق همزمان با تلاش برای دفع پیشروی‌های چند روز اخیر روسیه  با وضعیتی وخیم و کمبود سرباز مواجه شده است.»

رئیس اطلاعات نظامی اوکراین: در آستانه شکست قرار گرفته‌ایم نظامیان اوکراین در جبهه دونباس

همزمان با عملیات ناگهانی ارتش روسیه در نزدیکی خارکیف، کاهش تعداد سربازان ارتش اوکراین، خسته‌شدن آن‌ها و عقب‌نشینی‌های پی‌درپی از خطوط مقدم برای کی‌یف دردسرساز شده است.

خبر مرتبط
تحویل اولین جنگنده اف-۱۶ دانمارک به اوکراین

اقتصادنیوز: نخست‌وزیر دانمارک در اظهاراتی با تاکید بر لزوم حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه گفت: اولین جنگنده اف-۱۶ تا ماه آینده تحویل اوکراین خواهد شد.

طی سه روز گذشته نیروهای روسیه با پشتیبانی جنگنده‌ها، توپخانه و پهپادهای خود در جبهه شمالی اوکراین پیشروی داشتند و دست‌کم ۹ روستا و شهرک را تحت کنترل خود آورده‌اند که بیش از هر زمان دیگری در جنگ بوده است. در برخی از مواضع، نیروهای اوکراینی عقب‌نشینی کرده و فرماندهان این کشور نیز یکدیگر را بابت این شکست سرزنش می‌کنند.

به نوشته نیویورک‌تایمز علاوه بر رئیس اطلاعات نظامی اوکراین، چند افسر دیگر ارتش این کشور نیز در روزهای اخیر ارزیابی تیره ‌وتاری از چشم انداز پیش روی نظامیان این ارتش در خط مقدم جنگ مطرح ساخته‌ و گفته‌اند بسته کمکی حدودا ۶۱ میلیارد دلاری جدید واشنگتن برای کی‌یف  که سه هفته قبل بعد از ماه‌ها بن‌بست در کنگره آمریکا تصویف شد هنوز چیز چندانی را نصیب کی‌یف نکرده است.

بودانوف خاطرنشان کرد: «چیزی که دقیقا دارد اتفاق می‌افتد این است که حملات روسیه در شمال شرق قصدشان کاهش هر چه بیشتر ذخایر تضعیف شده سربازان و دور کردن آن‌ها از دیگر موقعیت‌های جنگ است. حالا ارتش اوکراین در تلاش برای گرفتن سرباز از دیگر مناطق خط مقدم به منظور تقویت کردن مواضع دفاعی در شمال شرق است اما یافتن نیروی انسانی برایش سخت شده است.»

او می‌گوید: «همه نیروهای ما یا اینجا (خارکیف) هستند یا در چاسیویار. من از هر چیزی که ما در اختیار داشته‌ایم استفاده کرده‌ام. متاسفانه دیگر هیچ‌کس را در نیروهای ذخیره نداریم.»

رئیس اطلاعات نظامی اوکراین: در آستانه شکست قرار گرفته‌ایم کریل بودانوف

نیویورک تایمز نوشت درگیری‌ها در روز دوشنبه در حومه شهر «ووچانسک» شهر کوچکی در حدود پنج مایلی مرز روسیه و اوکراین در شمال شرق خارکیف آغاز شد و به گفته «دنیس یاروسلاوسکی»، یک فرمانده نیروهای درگیر در این محور،  روسیه در حال اجرای حملات هوایی به این شهر است.

یاروسلاوسکی در گفتگویی تلفنی در صبح دوشنبه گفت: «آن‌ها هر سه دقیقه پنج تا هفت بمب را فرو می‌ریزند.»

ووچانسک قبل از شروع جنگ اوکراین حدود ۱۷۰۰۰ نفر جمعیت داشت و حالا مقام‌های محلی شدیدا تلاش دارند که ۲۰۰ تا ۳۰۰ ساکن باقی مانده در آن شهر را تخلیه کنند. «هریوری شربان» یکی از نیروهای مستقر در ووچانسک گفت که در عرض ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۲۰۰ درخواست تخلیه دریافت کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز پیشروی‌های اخیر روسیه در محور ووچانسک بعد از هفته‌ها هشدار مقام‌های اوکراینی درباره اینکه روسیه در حال انباشت نیروهایش در مرز ۲ کشور با هدف اجرای عملیات جدیدی در شمال شرق است، رخ می‌دهد. این هشدارها صبح روز جمعه هنگامی که سربازان روس از ۲ محور اصلی شامل شمال خارکیف و نقطه‌ای در حدود ۱۲ مایل به سمت شرق در حوالی ووچانسک عبور کردند به واقعیت پیوستند.

رئیس اطلاعات نظامی اوکراین: در آستانه شکست قرار گرفته‌ایم اوضاع میدانی در جبهه شمال و مناطق تحت تصرف روسیه که با رنگ قرمز مشخص شده‌اند

«موسسه مطالعه جنگ» مستقر در واشنگتن با انتشار نقشه‌ای اینترنتی از میدان نبرد اوکراین اعلام کرد که نیروهای روس در جریان این حملات جدید تاکنون تا عمق پنج مایل در اراضی تحت کنترل اوکراین پیشروی کرده و اراضی به وسعت ۵۰ مایل مربع را تصرف کرده‌اند.

ستاد کل ارتش اوکراین در بیانیه‌ای اوایل دوشنبه اعتراف کرد: «دشمن هم‌اکنون در حال کسب موفقیت‌های تاکتیکی است.»

این ستاد ساعاتی بعد گفت نیروهای روسیه در حال نزدیک‌تر شدن به شهر دیگری به نام «لوکیانتسی» هستند.

در اتفاق دیگری که نشانه تشدید مشکلات ارتش اوکراین در خط مقدم جنگ است، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین گفت فرمانده اوکراینی که مسئول جبهه شمال شرق بود روز دوشنبه برکنار شده و یک فرمانده جدید جایگزین او شد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی