نشست اضطراری اردوغان با طعم کودتا/ دولت آنکارا بر لبه پرتگاه؟

کدخبر: ۶۴۶۸۹۱
اقتصادنیوز: پس از هشدار «دولت باغچلی» رهبر حزب جنبش ملی‌گرای ترکیه درباره آماده شدن برخی از نهادهای امنیتی برای اجرای کودتای احتمالی، «اردوغان» با روسای اطلاعات و وزارت دادگستری کشورش جلسه اضطراری برگزار کرد.
نشست اضطراری اردوغان با طعم کودتا/  دولت آنکارا بر لبه پرتگاه؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، اخراج چندین افسر پلیس در اداره امنیت آنکارا به اتهام ارتباط با سازمان تبهکار و مافیایی «آیهان بورا کاپلان» نگرانی‌های گسترده‌ای را ایجاد کرده است. خانه‌های این افراد برای ضبط وسایل دیجیتال مورد بازرسی قرار گرفته بود.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، باغچلی، رهبر حزب جنبش ملی‌گرا گفته است که این وضعیت می‌تواند توطئه‌ای علیه دولت باشد و نمی‌توان با تعلیق چندین افسر پلیس به تنهایی از وقوع یک کودتای احتمالی جلوگیری کرد. این مقام حین سخنرانی در یک نشست حزبی در پارلمان نسبت به تکرار احتمالی کودتای سال ۲۰۱۶ در ترکیه هشدار داد.

با این هشدار، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نشست اضطراری با «ییلماز تونچ» وزیر دادگستری و «ابراهیم کالین» مدیر سازمان اطلاعات ملی ترکیه در محل اقامتش نشستی برگزار کرد.

خبر مرتبط
کوک همسایگان علیه تهران؛ نقشه بایدن برای رویارویی ایران و ترکیه در بغداد/ پشت پرده بسته معافیت تحریمی عراق چیست؟

اقتصادنیوز: به ادعای گروهی از ناظران ایالات متحده در صدد است تا با کمک بازیگرانی چون ترکیه نفوذ، ایران در منطقه بالاخص در عراق را کاهش دهد. این گروه مدعی اند که واشنگتن با توسل به اهرم های مختلف تلاش دارد تا نوعی هم صدایی میان بغداد و آنکارا تعریف کرده و بدین طریق این دو کشور را از ایران دور کند؛ گزاره ای که به واسطه دلایل مختلف فعلا ممکن نیست.

اردوغان قرار است امروز (چهارشنبه) در نشست حزب حاکم عدالت و توسعه در پارلمان درباره این موضوع صحبت کند.

خبر مرتبط
تکرار ادعاهای وزیر دفاع ترکیه درباره ایران و پ.ک.ک

اقتصادنیوز: وزیر دفاع ترکیه بار دیگر مدعی شد که نگاه دوستان ایرانی به گروه پ.ک.ک در موازات آنکارا نیست.

در رابطه با کودتای ناکام ۲۰۱۶، آنکارا اعضای سازمان «فتح‌الله گولن» روحانی ترک‌تبار مستقر در آمریکا را متهم کرده است. به دنبال آن واقعه، بیش از ۸۰ هزار نفر در ترکیه دستگیر و حدود ۱۵۰ هزار کارمند دولتی و پرسنل نظامی اخراج یا از کار خود به دلیل ارتباط مشکوک با سازمان «فتو» تعلیق شدند. گولن که از سال ۱۹۹۹ در تبعید خودخواسته در ایالات متحده زندگی می‌کند، اتهامات را رد و کودتا را محکوم کرد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید