بیانیه مشترک روسیه چین در خصوص مسائل خاورمیانه

کدخبر: ۶۴۷۱۹۲
اقتصادنیوز: روسیه و چین در پی دیدار «ولادیمیر پوتین» و «شی جین پینگ» رؤسای جمهور دو کشور بیانیه مشترکی را صادر کردند.
بیانیه مشترک روسیه چین در خصوص مسائل خاورمیانه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر،بر این اساس روسیه و چین اعلام کردند: پکن از تلاش‌های روسیه برای تضمین حاکمیت خود و سلامت اراضی منطقه حمایت می‌کند و با مداخله خارجی در امور داخلی روسیه ابراز مخالفت می‌کند. ما بر ضرورت توقف اقداماتی که به طولانی‌شدن زمان اقدامات خصمانه و افزایش تنش در نزاع اوکراین می‌انجامد تاکید می‌کنیم.

خبر مرتبط
پوتین: مسکو و پکن حجم زیادی از همکاری‌های عملی را محقق کرده‌اند

اقتصادنیوز: رؤسای جمهور روسیه و چین در پکن ضمن دیدار و رایزنی با یکدیگر روابط دوسویه را مورد بحث و گفت‌وگو قرار دادند.

در ادامه این بیانیه آمده است: روسیه از اقدامات طرف چینی برای حمایت از حاکمیت و یکپارچگی خود، با قدرت حمایت می‌کند. جنگ هسته‌ای نمی‌تواند طرف پیروز داشته باشد. ما مجددا بر نگرانی شدید خود نسبت به اقدامات آمریکا در راستای نقض توازن راهبردی تاکید می‌کنیم.

دو کشور اعلام کردند: روسیه و چین خواهان جلوگیری از ورود بحران اوکراین به مرحله‌ غیرقابل کنترل هستند و بر اهمیت گفت‌وگو تاکید می‌کنند. روسیه و چین در برابر اقداماتی که برای کاهش امکانات اقتصادی و (قدرت) سیاست خارجی آنان صورت می‌گیرد مقاومت خواهند کرد.

خبر مرتبط
واکنش پکن به افزایش تعرفه‌های آمریکا بر کالاهای چینی

اقتصادنیوز: پکن در واکنش به افزایش تعرفه‌های آمریکا بر برخی از کالاهای چینی از جمله خودروهای برقی که مدتی است در روابط تجاری دومین اقتصاد بزرگ دنیا با غرب چالش به وجود آورده، اعلام کرد که گویا برخی در واشنگتن عقل خود را از دست داده‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده است: روسیه و چین با تلاش‌های برخی کشورها برای استفاده از فضا برای رویارویی نظامی مخالف هستند. ما نسبت به موشک‌های آمریکا در نقاط مختلف جهان که روسیه و چین را تهدید می‌کنند ابراز نگرانی می‌کنیم. آمریکا و ناتو که مسئول اشغال افغانستان هستند، نباید بار دیگر تلاش کنند زیرساختی نظامی را در آن جا بر پا کنند.

همچنین در این بیانیه مشترک اعلام شد: روسیه و چین قصد دارند گستره رزمایش‌های نظامی مشترک را افزایش بدهند. توسعه همکاری دفاعی میان روسیه و چین به صورت کارآمد، امنیت منطقه و جهان را تقویت می‌کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید