قطع همکاری یک دانشگاه بلژیکی با مراکز تحقیقاتی اسرائیل

کدخبر: ۶۴۷۲۷۲
دانشگاه «گنت» بلژیک همکاری خود را با اسرائیل متوقف می‌کند.
قطع همکاری یک دانشگاه بلژیکی با مراکز تحقیقاتی اسرائیل

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دانشگاه «گنت» بلژیک در پی تظاهرات گسترده دانشجویان حامی فلسطین تصمیم گرفت که همکاری خود را با سه مرکز تحقیقاتی رژیم صهیونیستی متوقف کند. الجزیره بامداد جمعه نوشت: بر اساس این تصمیم، گنت روابط خود را با مراکزی متوقف کرد که در تولید سلاح، با ارتش اسرائیل همکاری می‌کنند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که دانشجویان گنت همسو با اعتراضات دانشجویی جهانی تحصنی در حمایت از فلسطین برگزار کرده و خواستار قطع ارتباط با دانشگاه‌های اسرائیلی شدند. بلژیک از جمله کشورهایی است که در ماه‌های اخیر تلاش‌هایی را برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی آغاز کرده است.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا اعلام کرد: چهار کشور اروپایی اسپانیا، ایرلند، اسلوونی و مالت قصد دارند فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت بشناسند. وی افزود: این یک اقدام نمادین با ماهیت سیاسی است که استقلال یک دولت به رسمیت شناخته شود که احتمالا بلژیک و سایر کشورهای اروپایی نیز از آن پیروی خواهند کرد. بورل گفت که کشورهای اروپایی قصد دارند در تاریخ ۲۱ ماه می (اول خرداد) استقلال فلسطین را اعلام کنند.

از سوی دیگر، بلژیک از رای مثبت مجمع عمومی سازمان ملل به عضویت کامل فلسطین در این نهاد بین‌المللی و توصیه به بازنگری شورای امنیت در تصمیم قبلی خود در این زمینه استقبال کرد. حجه لحبیب وزیر خارجه بلژیک در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: ما از تهیه‌کنندگان این قطعنامه درباره وضعیت فلسطین در سازمان ملل بوده و به آن رای مثبت دادیم. وی افزود: پیامی که بلژیک در این رابطه فرستاده، روشن است. فلسطین باید جایگاه کاملی در نهادهای بین‌المللی داشته باشد. این مساله گامی مهم بسوی راه حل دو دولتی و یک روند معتبر صلح است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • رصد «اقتصادنیوز» از بازار خودروهای داخلی

   اقتصادنیوز: بازار خودروهای داخلی و مونتاژی امروز شاهد افت قیمت ۵ تا ۳۰ میلیونی بود؛ برخی خودروها بدون تغییر قیمت ماندند.

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی