مخالفت امام جمعه سمنان با یک مصوبه جنجالی مجلس

کدخبر: ۶۴۷۳۷۳
امام‌جمعه سمنان با انتقاد از مصوبه جنجالی مجلس شورای اسلامی مبنی بر تعطیلی روز‌های شنبه از ایام هفته گفت: مشکلات اقتصادی کشور ارتباطی با تعطیل بودن روز شنبه ندارد.
مخالفت امام جمعه سمنان با یک مصوبه جنجالی مجلس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، مرتضی مطیعی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته سمنان که با حضور گسترده مردم و همچنین خادمیاران رضوی در مصلای بزرگ حضرت امیرالمؤمنین (ع) سمنان برگزار شد اظهار داشت: برخی‌ها برقراری ارتباط اقتصادی با دنیا را دلیل خود برای درست بودن تعطیلی روز شنبه می‌دانند؛ اما کارشناسان اقتصادی بی‌طرف این ادعا را رد می‌کنند و معتقدند که آمارهای بیان شده در موافقت با تعطیلی روز شنبه، دقیق نیست.

وی با بیان اینکه تعطیلی شنبه‌ها با هویت فرهنگی ما سازگار نیست افزود: مشکلات اقتصادی کشور ارتباطی با تعطیل بودن روز شنبه ندارد؛ چراکه به‌طور مثال، گمرک‌های مرزی که محور اصلی ارتباطات تجاری هستند، تعطیلی ندارند و عمده آنها شبانه‌روزی مشغول فعالیت‌اند.

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان با بیان اینکه روزهای پنج‌شنبه در کشورمان هویت اجتماعی، دینی و عرفی پیدا کرده و به یک مسئله هویتی بدل شده است عنوان کرد: از طرف دیگر روز شنبه در کشورمان به‌عنوان یک روز کاری پذیرفته شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مطیعی با اشاره به مبادلات تجاری 1500 میلیارد دلاری چین و آمریکا با وجود عدم هماهنگی ساعات و روزهای تعطیلی این دو کشور تصریح کرد: جتی شب و روز این دو کشور نیز متفاوت است، اما به این حد از تراز تجاری رسیده‌اند.

وی با بیان اینکه از دیگر سو، در تعطیلی پنج‌شنبه‌ها سنت فرهنگی و هویتی جاافتاده به‌عنوان پشتوانه آن وجود دارد تصریح کرد: سؤال اینجاست که آیا باید سنت چندین ساله خود را به دلایل اقتصادی فدا کنیم؟ بنابراین حتی اگر لازم باشد باید برای سنت‌های فرهنگی خود هزینه هم بدهیم.

خطیب نماز جمعه سمنان این اقدام مجلس را مصداق کوتاه آمدن کشور مقابل برخی کشورهای دنیا دانست و با بیان اینکه این اقدام به داعیه "تمدن سازی" کشورمان سازگاری ندارد خاطرنشان کرد: حال باید پرسید که در راستای همسان‌سازی با دنیا آیا برای دیگر ایام سال مانند نوروز که حدود 20 روز تعطیل است و کاری پیش نمی‌رود نیز برنامه داریم؟ آیا می‌پذیریم تعطیلات نوروز را برای ارتباط تجاری با دیگر کشورها تغییر دهیم.

مطیعی درعین‌حال تصویب مصوبه تعطیلی شنبه در مجلس شورای اسلامی روال طبیعی و حق قانونی نمایندگان خانه ملت دانست و بیان کرد: از سوی دیگر اظهار عقیده نخبگان کار پسندیده‌ای است و انتظار از جامعه پویا این است که با وجود تصویب این مصوبه در مجلس، حرف داشته باشد.

وی با بیان اینکه پیشنهاد دولت در ابتدا، اضافه شدن روز پنجشنبه به تعطیلات هفتگی بوده است؛ اما در مجلس روز شنبه جایگزین پنج‌شنبه شد عنوان کرد: البته این روند قانونی است و حق مجلس بود؛ اما به نظر فرهیختگان دارای دغدغه فرهنگی و اجتماعی روز شنبه تعطیلی یهود است و باید به این نکته هم توجه ویژه داشت.

امام‌جمعه سمنان با اشاره به سابقه تاریخی سرکوفت اهل یهود صدر اسلام به مسلمانان مبنی بر اقامه نماز مسلمانان به‌سوی قبله یهودیان تصریح کرد: در آن زمان و به‌فرمان خداوند، قبله مسلمانان قبله تغییر کرد تا بهانه‌ای علیه مسلمانان در دست یهودیان نباشد. امروز هم احتمالاً با تعطیل شدن شنبه‌ها باید منتظر شنیدن سرکوفت برای انتخاب این روز به‌عنوان روز تعطیل باشیم.

مطیعی در بخش دیگری از خطبه‌های امروز خود به در پیش بودن سی‌ام اردیبهشت‌ماه به‌عنوان روز جمعیت اشاره کرد و با بیان اینکه سمنان جزو سه استان دارای "بحران جمعیت" در کشور بوده و در "سیاه‌چال جمعیتی" قرار دارد خاطرنشان کرد: امروز همه ما برای خروج استان سمنان از این "سیاه‌چال جمعیتی" وظیفه داریم.

وی با اشاره به توطئه‌های دشمنان به سرکردگی آمریکا برای کاهش جمعیت در کشورهای دنیا از سال‌های گذشته تصریح کرد: کاهش فرزندآوری دیگر کشورها از راه برنامه تنظیم خانواده، از دسیسه‌های آمریکا برای کاهش جمعیت دیگر کشورها بود که اسناد آن نیز وجود دارد و در این راستا از شعارهایی مانند "ارتقای حقوق زنان" و دیگر افکار فمینیستی که در ظاهر امکان حضور اجتماعی و پیشرفت زنان را دنبال می‌کرد استفاده می‌شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان با اشاره به اینکه در این مسیر جمعیت افراد مسن دارد بیشتر از جوانان می‌شود ادامه داد: پدیده سالمندی به‌شدت کشور را تهدید می‌کند.

مطیعی با بیان اینکه میانگین نرخ "ناباروری" در ایران سه برابر میانگین جهانی آن است سال گذشته بیش از سه میلیون و 600 هزار زوج نابارور در کشور شناسایی شدند و این نشان می‌دهد که ناباروری از دیگر علت‌های کاهش جمعیت در ایران است.

وی همچنین آمار بالای طلاق، سونامی سالمندی و بالا بودن حداقل سن ازدواج را از دیگر عوامل مؤثر در کاهش جمعیت کشور در کنار ناباروری و توطئه‌های فرهنگی دشمن عنوان و بر لزوم تلاش همگانی برای مقابله با این سیاست دشمنان در کشورمان تأکید کرد.

امام‌جمعه سمنان با اشاره به تصویب و ابلاغ برخی مشوق‌ها از سوی دولت برای ترغیب به ازدواج و افزایش فرزندآوری تصریح کرد: نکته مهم اینجاست که این سیاست‌ها باید اجرایی شود و نباید دست مجریان و مسئولان در اجرای آن بلرزد؛ چراکه اجرای این مشوق‌ها هم ضروری است و هم قانون است.

مطیعی همچنین با اشاره به هفته کتاب و کتاب‌خوانی بر لزوم توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی در پایتخت کتاب ایران تأکید کرد.

وی همچنین با اشاره به فرارسیدن دهه کرامت به حضور خادمان حرم مطهر رضوی در استان سمنان اشاره و بیان کرد: البته خادمیاران حرم مطهر رضوی در دفاتر استانی آستان قدس نیز در طول سال در عرصه‌های مختلف به مردم خدمت می‌کنند و درواقع خادمان مردم نیز هستند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی