معاون لاوروف به ایالات متحده آمریکا هشدار داد

کدخبر: ۶۴۷۳۸۰
اقتصادنیوز: معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: «آمریکا مدتی طولانی است که وارد وضعیت جنگ غیرمستقیم با فدراسیون روسیه شده است. ما به آنها هشدار می‌دهیم که دارند با آتش بازی می‌کنند.»
معاون لاوروف به ایالات متحده آمریکا هشدار داد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، معاون وزیر امور خارجه روسیه به ایالات متحده آمریکا هشدار داد که در مساله اوکراین دارد با آتش بازی می‌کند و ممکن است با رفتارش باعث از کنترل خارج شدن وضعیت در این کشور شود.

سرگئی ریابکوف گفت: «آمریکا مدتی طولانی است که وارد وضعیت جنگ غیرمستقیم با فدراسیون روسیه شده است. ما به آنها هشدار می‌دهیم که دارند با آتش بازی می‌کنند.»

ریابکوف که با خبرگزاری «تاس» روسیه مصاحبه کرده، تاکید کرد: «آنها نمی‌فهمند که در راه ارضای برنامه‌های ژئوپلتیکی خود دارند به مرحله‌ای که دیگر کنترل اتفاقات و جلوگیری از یک بحران چشمگیر بسیار سخت خواهد شد نزدیک می‌شوند.»

خبر مرتبط
برنامه پوتین برای تصرف خارکف

اقتصادنیوز: رئیس جمهور روسیه در بحبوحه نگرانی فزاینده مقامات اوکراینی در مورد تشدید اقدامات در این منطقه گفت که روسیه در حال حاضر برنامه‌ای برای تصرف خارکف ندارد.

«دیوید کامرون»، وزیر امور خارجه انگلیس در سفرش در اوایل ماه مه به شهر کی‌یف مدعی شد اوکراین حق استفاده از تسلیحاتی که از لندن دریافت کرده برای دست زدن به حملاتی در داخل خاک روسیه را دارد و تصمیم‌گیری برای اجرای این حملات بر عهده اوکراین است.

«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا هم در سفری که روز چهارشنبه به ‌کی‌یف داشت موضع تحریک‌آمیز مشابهی را مطرح ساخته و ادعا کرد: «واشنگتن حملات اوکراین به خارج از مرز خود را تشویق یا تسهیل نمی‌کند اما نهیتا اوکراین است که باید تصمیم بگیرد چطور این جنگ را اجرا کند.»

وزارت دفاع روسیه در ماه جاری میلادی اعلام کرد «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور این کشور دستور به اجرای مانورهایی با استفاده از تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در پاسخ به لفاظی‌های غربی‌ها را داده است.

همچنین مواضع اخیری که آمریکا و اتحادیه اروپا در راستای بررسی امکان دست بردن در دارایی‌های مسدود شده روسیه و یا سود حاصل از آنها برای کمک به اوکران اتخاذ کرده‌اند باعث خشم روسیه شده است.

ریابکوف در ادامه مصاحبه با خبرگزاری «تاس» خاطرنشان کرد: «لفاظی‌های آنها و اینکه دائما موضعشان را تکرار کرده و متحدانشان را تحریک به دادن کمک‌های حتی بیشتر به اوکراین و گسترده‌ ساختن حمایت‌هایشان می‌کنند فقط یک چیز را نشان می‌دهد: اینکه آنها دارند خودشان را محدود می‌کنند. این ریسک بزرگ وضعیت فعلی است چون فهماندن منظور به آمریکایی‌ها غیرممکن شده است.»

ریابکوف بیان داشت، غرب موضع بی‌اطمینانی و ابهام استراتژیک را در قبال روسیه در پیش گرفته و می‌خواهد کار روسیه برای پیش‌بینی اینکه ناتو در وضعیت‌های گوناگون چطور، از جمله با سلاح هسته‌ای، واکنش نشان خواهد داد را سخت کند.

این دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: «روسیه بحث خطوط قرمز را کنار خواهد گذاشت و با رفتار متقابل و مشابه به غرب پاسخ خواهد داد.»

معاون وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد دیپلماسی روسیه با غرب اکنون در وضعیت مدیریت بحران قرار داشته و متمرکز بر این است که نگذارد تنش‌ها به سطح یک جنگ تمام عیار تشدید شوند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی