کابینه صهیونیست ها در آستانه فروپاشی/ امروز عصر جلسه کابینه جنگ تشکیل می شود

کدخبر: ۶۴۷۴۶۸
اقتصادنیوز: شرکت پخش رژیم صهیونیستی (کان ۱۱) به نقل از منابعی در «کابینه جنگ»، که نامی از آنها نبرد، گزارش داد که روابط درون کابینه، با تشکیلات کوچکش، اخیراً نه تنها بین خود سطح سیاسی، بلکه بین سطوح سیاسی و نظامی «به شکل گسترده بدتر شده است».
کابینه صهیونیست ها در آستانه فروپاشی/ امروز عصر جلسه کابینه جنگ تشکیل می شود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  تنش‌ها در «کابینه جنگ» به‌ویژه در نتیجه شکست در تصمیم‌گیری‌های استراتژیک و عدم پیشرفت در موضوع اسیران صهیونیست به وجود آمده است.

به گزارش کانال کان ۱۱، این منابع معتقدند که از هم پاشیدگی «کابینه جنگ» بیش از هر زمان دیگری نزدیک است، به ویژه که روابط پرتنش درون آن نه تنها بین خود سطح سیاسی، بلکه بین سطح سیاسی و سطح نظامی نیز وجود دارد.

این منابع روشن نکردند که آیا صحبت‌ها در مورد خروج وزیران بنی گانتس و گادی آیزنکوت از «کابینه جنگ» بوده است یا خیر. این گزارش احتمال خروج یوآو گالانت وزیر جنگ نیز از کابینه را رد نمی‌کند.

خبر مرتبط
ادعای رسانه اسرائیلی درباره توقف مذاکرات آتش‌بس/ اختلاف بر سر چیست؟

یکی از رسانه‌های اسرائیلی مدعی شد که مذاکرات آتش‌بس غزه متوقف شده است.

در این گزارش آمده است: «اگر اسرائیل بدون حمایت و تأیید واشنگتن و بدون پیشرفت در موضوع اسیران عملیات نظامی گسترده‌ای را در رفح انجام دهد، اعضای «کابینه جنگ» خروج خود را از این کابینه اعلام خواهند کرد که منجر به فروپاشی آن خواهد شد.»

این گزارش می‌افزاید: «هفته‌های آتی به منزله دوراهی برای گانتس، آیزنکوت و گالانت خواهد بود تا اینکه تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند با نتانیاهو ادامه دهند یا نه و همچنین برای نتانیاهو که باید بین گانتس، آیزنکوت و گالانت و بین بن گویر و اسموتریچ یکی را انتخاب کند.»

در این زمینه، «کابینه جنگ» در شب پنجشنبه - جمعه برای بحث در مورد موضوع مذاکرات جهت تبادل اسرا تشکیل جلسه داد. این جلسه تنها ۱۰ دقیقه به طول انجامید تا اینکه نتانیاهو صحبت سخنرانان را قطع کرد و به آنها گفت که زمان کافی برای بحث در مورد این موضوع باقی نمانده است و قرار است جلسه دیگری برای تکمیل بحث برگزار شود.

خبر مرتبط
حمله جنگنده‌های اسرائیلی به کرانه باختری/ اعلام عزای عمومی و اعتصاب در جنین

به دنبال حمله اسرائیل به کرانه باختری، در جنین عزای عمومی و اعتصاب اعلام شد.

قرار است «کابینه جنگ» دوباره ساعت نه و نیم عصر شنبه برای تکمیل مذاکرات تشکیل جلسه دهد.

روز چهارشنبه، گالانت با حمله علنی شدید به نتانیاهو، در خصوص تعلل نتانیاهو در تصمیم گیری در مورد اداره نوار غزه پس از جنگ اسرائیل، این امر را تضعیف دستاوردهای نظامی اشغالگران در نوار غزه دانست در حالی که نتانیاهو از او خواست که حماس را بدون بهانه از بین ببرد. وی همچنین گفت هرگز فتح را جایگزین حماس نخواهد کرد.

گالانت از نتانیاهو خواست تصمیماتی اتخاذ کند که امکان یافتن جایگزین‌های سخت‌گیرانه برای حماس در غزه را فراهم کند و هشدار داد که خودداری از انجام این کار به معنای تداوم کنترل جنبش حماس بر نوار غزه است یا ممکن است اسرائیل را وادار کند تا حکومت نظامی بر نوار غزه اعمال کند.

در عین حال وزرای راست و راست افراطی به گالانت حمله کردند و خواستار برکناری او شدند.

نتانیاهو به این نکته اشاره کرد که گالانت و سرویس‌های امنیتی به جای «حذف جنبش حماس» «بهانه‌هایی» ارائه می‌کنند،  او افزود آماده «حذف حماستان از غزه و ورود به فتحستان» نیست و با انتقاد شدید از تشکیلات خودگردان آن را به حمایت از «تروریسم و تامین مالی آن» متهم کرد.

گانتس نیز در بیانیه‌ای کوتاه گفت: «وزیر امنیت حقیقت را می‌گوید: مسؤولیت رهبری این است که به هر قیمتی کار درست را برای دولت انجام دهد.»

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی