زاخارو به غرب هشدار داد/ با آتش بازی نکنید!

کدخبر: ۶۴۷۴۸۰
اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به حملات اوکراین به مرزهای روسیه با استفاده از تسلیحات ناتو گفت غرب با این اقدام صرفا تنش‌ها را بیشتر و با آتش بازی می‌کند.
زاخارو به غرب هشدار داد/ با آتش بازی نکنید!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، هشدار «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه درحالی عنوان شده که اوکراین شدت حملاتش را علیه مناطق مرزی روسیه افزایش داده اما این حملات نه تنها کارساز نبوده بلکه کمبود نیرو و تجهیزات در میدان نبرد اوکراین، موجب شده تا این کشور سرزمین‌های بیشتری را از دست بدهد.

راشا تودی گزارش کرد، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه خطاب به خبرنگاران گفته است: «چهره هدایت‌کنندگان آمریکایی و بریتانیایی رژیم زلنسکی (رئیس‌جمهور اوکراین) پشت این حملات وحشیانه به وضوح دیده می‌شوند. آنها نه تنها موشک‌های دوربرد و تسلیحات سنگین را به اوکراین می‌فرستند، بلکه به این کشور چراغ‌سبزی را جهت استفاده از این تسلیحات علیه روسیه می‌دهند.»

زاخارووا خاطرنشان کرد: «ما بار دیگر صراحتا به واشنگتن، لندن، بروکسل، سایر پایتخت‌های غربی و هم‌چنین کی‌یف که تحت کنترل آنها است، هشدار می‌دهیم و می‌گوییم که آنها با آتش بازی می‌کنند. روسیه چنین تجاوزاتی را علیه سرزمینش بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.»

خبر مرتبط
تزار دست به دامان ایران شد/ اهرم تازه روسیه برای مهار قفقاز/ کرملین قلب آسیای مرکزی را نشانه گرفت؟

اقتصادنیوز: در شرایطی که روسیه به واسطه حمله به اوکراین توسط غرب هدف تحریم ها قرار گرفته و در انزوا قرار دارد، پویایی خود را در برخی مناطق چون آسیای میانه و قفقاز تغییر داده؛ گزاره‌ای که می‌تواند برای کشورهای مستقر در این جغرافیا و بازیگران فرامنطقه‌ای پیامدهای جدی به دنبال داشته باشد.

وزارت دفاع روسیه روز جمعه از دفع موجی از حملات اوکراین با ده‌ها پهپاد و شهپاد به خاک خود خبر داد. این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد سامانه‌های پدافند هوایی و نیروهای ناوگان دریای سیاه ارتش روسیه ۱۰۲ پهپاد را رهگیری و ۶ شهپاد را شبانه منهدم کردند.

این تلاش‌های اوکراین برای اجرای حملات به خاک روسیه در حالی صورت گرفتند که در عرصه میدان نبرد، موج جدید حملات و پیشروی‌های روسیه به ویژه در منطقه خارکیف نگرانی کی‌یف و متحدان غربی‌اش را نسبت به نزدیک شدن به شکست در جنگ را به همراه داشته است.

خبر مرتبط
فوری / تحریم‌های جدید انگلیس علیه روسیه و کره‌شمالی

اقتصادنیوز: وزارت امور خارجه انگلیس به بهانه اینکه روسیه و کره شمالی تجارت نامشروعی را در حوزه تسلیحاتی و نفتی انجام می دهند، تحریم‌های جدیدی علیه آنها اعمال کرد.

در پی پیشروی‌های بی‌سابقه روسیه در روزهای اخیر در خط مقدم جنگ اوکراین، رئیس اطلاعات نظامی کی‌یف چند روز پیش در مصاحبه‌ با یک روزنامه آمریکایی گفت که کشورش در جنگ «روی لبه» شکست قرار دارد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نیز در گزارشی به نگرانی آمریکا از دستاوردهای اخیر روسیه در میدان نبرد اشاره و اذعان کرد که واشنگتن سعی دارد قبل از آنکه دیر شود، حمایت خود از اوکراین را افزایش دهد.

مقامات آمریکایی مدعی هستند که در صورت تحویل کمک‌های نظامی جدید آمریکا به اوکراین، این کشور می‌تواند بخشی از پیشروی‌های روسیه در این مدت را خنثی کرده و ارتش روسیه را به عقب براند، اما حتی آمریکایی‌ها هم از ارائه تصویری نسبتا دقیق از وضعیت خطوط مقدم در آینده نزدیک هراس دارند و مشخص نیست که آیا «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین موفق خواهد شد سرانجام ضدحمله موفقی علیه روسیه انجام دهد یا خیر.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی