چین و روسیه پشت افغانستان درآمدند/ آمریکا نباید در افغانستان پایگاه نظامی بزند

کدخبر: ۶۴۷۵۰۷
اقتصادنیوز: رؤسای جمهور روسیه و چین در بیانیه‌ای مشترک هشدار دادند آمریکا و ناتو باید از تلاش مجدد برای ایجاد زیرساخت‌های نظامی در افغانستان خودداری کنند.
چین و روسیه پشت افغانستان درآمدند/ آمریکا نباید در افغانستان پایگاه نظامی بزند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در بیانیه‌ای مشترک تصریح کردند: آمریکا و ناتو که 20 سال افغانستان را در اشغال خود داشتند، نباید بار دیگر برای ایجاد زیرساخت‌های نظامی در این کشور و منطقه تلاش کنند.

در ادامه بیانیه تأکید شده است: آمریکا باید مسئولیت مشکلات اقتصادی و اجتماعی را که افغانستان با آن مواجه است برعهده بگیرد و بازسازی پس از جنگ و حمایت و تدابیر لازم را برای رفع انسداد دارایی‌های مسدودشده‌ این کشور اتخاذ کنند.

سران روسیه و چین همچنین نسبت به «تقویت تعاملات شرکای مرتبط با افغانستان در سطح دوجانبه و پلتفورم‌های چندجانبه» تمایل خود را ابراز کردند.

خبر مرتبط
حمله مرگبار به گردشگران اسپانیایی در افغانستان/ چند نفر کشته شدند؟

اقتصادنیوز :بر اثر تیراندازی یک فرد مسلح در بامیان افغانستان، چهار نفر از جمله سه گردشگر اسپانیایی کشته شدند.

«تاس» گزارش داد: هدف این مشارکت کمک به افغانستان برای تبدیل‌شدن به یک کشور مستقل، بی‌طرف، متحد و صلح‌آمیز عاری از تروریسم و مواد مخدر خواهد بود که در صلح و هماهنگی با همه همسایگان خود همزیستی کند.

تاس اضافه کرد ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ در این بیانیه‌ مشترک به نقش سازنده «فرمت مسکو» برای مشاوره و سازوکارهای منطقه‌ای برای حل‌و‌فصل بحران افغانستان نیز اشاره کرده‌اند.

خبر مرتبط
جزئیات مبادلات تجاری 10 میلیارد دلاری ایران و افغانستان+عکس

اقتصادنیوز: سرپرست وزارت صنعت و تجارت دولت سرپرست افغانستان با بیان اینکه این کشور نزدیک‌ترین مناسبات را در طول تاریخ با جمهوری اسلامی ایران داشته است، گفت: به دنبال ارتقای سطح مبادلات تجاری دوجانبه به بیش از ۱۰ میلیارد دلار هستیم.

در این بیانیه آمده است: طرفین به نقش فعال و سازنده راه‌حل‌های منطقه‌ای‌ برای حل و فصل سیاسی مشکل افغانستان، فرمت رایزنی مسکو در مورد افغانستان، سازوکار کشورهای همسایه افغانستان، گروه چهارجانبه منطقه‌ای روسیه، چین، ایران و پاکستان و سازمان همکاری شانگهای اشاره و از آن حمایت کردند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی