درخواست ناتو برای لغو محدویتهای تسلیحاتی اوکراین

کدخبر: ۶۴۹۱۰۸
دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از متحدان اوکراین خواست محدودیت‌هایی را که بر استفاده از تسلیحات آنها در حمله به خاک روسیه اعمال شده، لغو کنند.
درخواست ناتو برای لغو محدویتهای تسلیحاتی اوکراین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ینس استولتنبرگ در مصاحبه با اکونومیست که جمعه شب منتشر شد، اکنون زمان آن فرا رسیده است، متحدان لغو برخی محدودیت‌هایی را بر استفاده از تسلیحات ارائه شده به اوکراین اعمال کرده‌اند، بررسی کنند. خصوصا در شرایط فعلی که درگیری زیادی در خارکیف در نزدیکی مرز با روسیه وجود دارد.

وی افزود: منع کردن اوکراین از استفاده از تسلیحات آنها علیه اهداف مشروع نظامی در خاک روسیه، کار آنها را در دفاع از خودشان بسیار سخت کرده است.

این محدودیت‌ها موجب نارضایتی در اوکراین شده است زیرا آنها برای حمله اهدافی در خاک روسیه باید به پهپادهایی که در داخل کشور تولید می‌کنند، وابسته هستند و این پهپادها کارایی محدودی دارند.

به نوشته اکونومیست، استولتنبرگ هر چندی نامی از جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نبرد اما اشاره وی به سیاست‌های بایدن است که تعیین می‌کند اوکراین می‌تواند با سامانه‌های آمریکا حمله کند یا نه.

وی همچنین از اعضای اروپایی ناتو نیز انتقاد کرد و گفت: متحدان اروپایی وعده دادند یک میلیون گلوله توپ (برای اوکراین) تامین کنند. اما تاکنون کمکی نزدیک به این مقدار ندیده‌ایم.

استولتنبرگ همچنین بر «جلوگیری از تبدیل شدن این جنگ به جنگ تمام عیار میان روسیه و ناتو در اروپا» تاکید کرد و در مورد دیدگاه امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه برای اعزام نیروی نظامی به اوکراین گفت: ما چنین قصدی برای اعزام نیروی زمینی به اوکراین نداریم زیرا هدف ما دو جنبه دارد: حمایت از اوکراین؛ کمااینکه در حال انجام آن هستیم و همچنین تضمین اینکه این وضعیت به جنگی تمام عیار تبدیل نشود.

اظهارت استولتنبرگ در حالی است که «گابریلیوس لاندسبرگیس» وزیر خارجه لیتوانی نیز دوشنبه گفت متحدان غربی باید محدودیت‌ها در زمینه استفاده اوکراین از تسلیحات آنها را بردارند و به کی‌یف اجازه بدهند آزادی بیشتری برای حمله به روسیه داشته باشد.

لاندسبرگیس افزود: ما از همان اول اشتباه کردیم که محدودیت‌هایی برای اوکراینی‌ها تعیین کردیم.

وی با بیان اینکه حامیان اوکراین از روسیه هراس دارند، اظهار کرد: اوکراینی‌ها باید اجازه داشته باشند که از تجهیزاتی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، به تحوی استفاده کنند که به اهداف راهبردی خود برسند.

وزیر خارجه لیتوانی تاکید کرد: آنها باید بتوانند به خاک روسیه، خطوط تدارکاتی و واحدهای نظامی روسیه که برای حمله به اوکراین آماده می‌شوند، حمله کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بازار سهام

   اقتصادنیوز: امروز شاخص کل بورس تهران تا مرز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد پایین آمد، مرز که سطح حساس شاخص شناخته می‌شود.

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی