واشنگتن تمایلی به رفتن از عراق ندارد؟ مقاومت چه برنامه ای دارد؟

کدخبر: ۶۴۹۱۸۶
اقتصادنیوز: منابع نزدیک به گروه‌های مقاومت عراق اعلام کردند مقاومت در حال بازنگری در توافق خود با دولت بغداد درباره توقف عملیات نظامی علیه پایگاه‌های غیرقانونی آمریکا در عراق و سوریه است.
واشنگتن تمایلی به رفتن از عراق ندارد؟ مقاومت چه برنامه ای دارد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، منابع نزدیک به گروه‌های مقاومت عراق در گفت‌وگو با الاخبار اعلام کردند: عملیات مقاومت علیه اهداف اسرائیلی تا زمان پایان جنگ غزه ادامه دارد و احتمالا دامنه حملات به اهدافی با اهمیت‌تر و دقیق‌تر برای نابودی امکانات جنگی و لجستیکی دشمن گسترش خواهد یافت.

با اعلام شروع مذاکرات بین بغداد و واشنگتن برای عقب‌نشینی نیروهای ائتلاف آمریکا از عراق در حدود چند ماه پیش، مقاومت عراق طی توافقی با دولت بغداد متعهد شد حملاتش را علیه اهداف آمریکایی تا زمان پایان مذاکرات به حالت تعلیق درآورد اما مقاومت بارها عدم جدیت نیروهای آمریکایی و دولت بغداد برای عقب‌نشینی را مشاهده کرد.

گروه‌های مقاومت عراق می‌دانند که ماموریت اخراج این نیروهای آمریکایی برای دولت به دلیل تمایل واشنگتن برای ماندن در عراق دشوار است. برای همین مقاومت عراق تلاش کرد تا معادله جدیدی را با گشودن جبهه‌های دیگری در سطح منطقه‌ای از جمله حمله به اهداف حیاتی رژیم صهیونیستی تثبیت کند تا بتواند پویایی خود را در راستای طرف‌های محور مقاومت در منطقه حفظ کند.

خبر مرتبط
رئیس جمهور عراق به تهران آمد

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور عراق به‌منظور عرض تسلیت در پی شهادت رئیس‌جمهور ایران و همراهانش وارد تهران شد.

مقاومت عراق طی روزهای گذشته حملات پهپادی و موشکی را به اهداف اسرائیلی از جمله ایلات، بندر حیفا و جولان انجام داد.

یکی از رهبران گردان‌های حزب‌الله عراق اعلام کرد این گروه بازنگری در توافق خود با دولت را درباره تعلیق حملاتش علیه آمریکایی‌ها آغاز کرده است.

وی گفت: گردان‌های حزب‌الله توقف حملات علیه آمریکایی‌ها را با افزایش عملیات علیه اسرائیل جبران کرده است. بعد از سفر محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق به آمریکا تمام گروه‌ها از جمله گردان‌های حزب‌الله برای بررسی تحولات این سفر نشستی را برگزار کردند.

این مسئول گفت: احتمالا عملیات نظامی علیه اشغالگران ازسرگرفته شود. مقاومت عراق طرح‌های جدیدی را مورد بررسی قرار داده است. اخیرا به اطلاعاتی دست یافتیم که نشان می‌دهد اسرائیل قصد دارد پایگاه‌های عراقی را هدف قرار دهد. برای همین مقاومت به‌ویژه در پایگاه‌های نزدیک به سوریه، اردن و اقلیم کردستان در آماده‌باش قرار گرفت.

خبر مرتبط
بندر ایلات هدف پهپادهای مقاومت اسلامی عراق شد

اقتصادنیوز: مقاومت اسلامی عراق اعلام کرد که با پهپاد یک هدف حیاتی رژیم صهیونیستی در بندر ایلات واقع در فلسطین اشغالی را مورد هدف قرار داده است.

عادل الموسوی، از رهبران جنبش «انصارالله الاوفیاء» (یاران وفادار خدا) گفت: مقاومت عراق برای هرگونه خطری علیه حشد الشعبی و گروه‌های مسلح در آماده‌باش قرار دارد. به‌ویژه اینکه مذاکرات با دولت آمریکا نشان داد که مذاکراتی شکست‌خورده است و هیچ فایده‌ای ندارد. خروج اشغالگر تنها با زور ممکن است.

الموسوی درباره مهلت مقاومت به دولت بغداد گفت: این مهلت فوریه گذشته به پایان رسید. اما گروه‌های مقاومت همچنان پایبند هستند تا گفته نشود که توافق را شکسته‌اند اما صبر نیز حد و حدودی دارد. ما از دولت می‌خواهیم به حضور آمریکایی‌ها پایان بدهد، نه اینکه با آنها توافق کند.

جودت کاظم، کارشناس امنیتی نیز گفت: آرامش مقاومت عراق در سطح داخلی احتمالا آماده‌سازی برای مرحله جدیدی از رویارویی با آمریکایی‌ها است. به‌ویژه اینکه مقاومت عراق همواره در عملیات خود بازنگری کرده و خود را با چالش‌های هر مرحله‌ای سازگار می‌کند. مقاومت عراق به السودانی فرصت طلایی برای حل حضور بیگانگان را داد اما وی نمی‌تواند آمریکایی‌ها را بیرون کند. با این حال برای راضی نگه داشتن گروه‌های عراقی تلاش می‌کند.

وی پیش‌بینی کرد که مجددا تظاهرات برای فشار بر پارلمان و دولت عراق برای اتخاذ موضع قوی‌تر برای پایان دادن به مأموریت‌های این ائتلاف متجاوز بین‌المللی از سر گرفته شود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی