مربیان نظامی فرانسوی در راه کی یف/ درگیری جهانی نزدیکتر شد؟

کدخبر: ۶۵۰۶۱۲
اقتصادنیوز: یکی از سیاستمداران ارشد اوکراین گفت نخستین گروه از مربیان نظامی فرانسوی در حال اعزام به اوکراین هستند.
مربیان نظامی فرانسوی در راه کی یف/ درگیری جهانی نزدیکتر شد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «الکسی گونچارنکو» سیاستمدار ارشد اوکراینی چند روز پس از آن این گفته‌ها را مطرح کرد که الکساندر سیرسکی، فرمانده ارشد این کشور اعلام کرد به حضور پرسنل نظامی فرانسه در کشور مجوز داده است.

 به نقل از شبکه خبری راشاتودی، گونچارنکو از اعضای پارلمان اوکراین و مقام ارشد هیئت این کشور در مجمع شورای اروپا در پیام رسان اجتماعی ایکس (توئیتر) نوشت: «منابع به من اطلاع دادند که اولین گروه از مربیان فرانسوی در حال حاضر در راه اوکراین هستند.»

حضور نیروهای ناتو در اوکراین یک موضوع بحث برانگیز در داخل ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده است که اعضای آن معتقدند طرف درگیری بین روسیه و اوکراین نیستند.

در همین حال، مسکو گفته است که حامیان غربی اوکراین را به‌عنوان مشارکت‌ کنندگان مستقیم می‌بیند و تاکید کرده است که از تسلیحات غربی برای حمله به اهدافی در خاک روسیه استفاده می‌شود.

خبر مرتبط
هشدار ترکیه درباره دخالت ناتو در جنگ اوکراین/ منجر به بحران می‌شود

فیدان در نشست غیررسمی وزرای خارجه ناتو در روز جمعه به خبرنگاران گفت: «شرکت ائتلاف در درگیری منجر به بحران‌های بیشتر و گسترش درگیری در منطقه خواهد شد.»

در فوریه ۲۰۲۴، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه گفت که نمی‌تواند احتمال اعزام نیروهای نظامی کشورهای عضو ناتو به اوکراین در آینده را رد کند، اگرچه مقامات فرانسوی خیلی زود توضیح دادند که منظور او پرسنل غیرنظامی است.

ماکرون بعدا استدلال کرد که ناتو باید یک سیاست «ابهام استراتژیک» در قبال روسیه اتخاذ کند. بلومبرگ روز جمعه گزارش داد که رئیس جمهور فرانسه در پشت صحنه برای ایجاد ائتلافی از کشورهایی که مایل به اعزام مربیان به کی‌یف هستند، کار می‌کند.

خبر مرتبط
سوئد و نروژ با اوکراین توافق امنیتی ۱۰ ساله امضا کردند

اقتصادنیوز: نروژ و سوئد در راستای تقویت قوای دفاعی اوکراین، با این کشور توافق‌های امنیتی دوجانبه امضا کردند.

سیرسکی که در ماه فوریه به عنوان ژنرال ارشد اوکراین منصوب شد، روز دوشنبه گفته بود اسنادی را امضا کرده است که به مربیان فرانسوی اجازه می‌دهد از مراکز آموزشی کی‌یف بازدید کنند و «با زیرساخت‌ها و پرسنل آن‌ها آشنا شوند» و سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه را از این اقدام مطلع کرده است.

مسکو هشدار داده که هرگونه کمک نظامی بیشتر به کی‌یف به منزله تشدید تنش است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه گفت پرسنل نظامی غربی در حال حاضر در اوکراین فعال هستند و «مدت زیادی است که در آنجا حضور دارند.»

وی به مطبوعات گفت: «آنها متخصصان خارجی تحت پوشش مزدوران هستند. استقرار نیروهای غربی در اوکراین گام دیگری به سوی یک درگیری جدی در اروپا و یک درگیری جهانی خواهد بود.»

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی